17 kwietnia br., przed rozpoczęciem panelu energetycznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) odbędzie się uroczyste otwarcie budynku niskoenergetycznego w Parku Przemysłowym Euro-Centrum w Katowicach-Ligocie.

To pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Został wzniesiony na wzór istniejącego już budynku w Austrii. Według założeń projektantów z Weizer Energie - Innovations - Zentrum GmbH ma zużywać tylko 1/3 energii zakładanej do jego prawidłowego funkcjonowania, co oznacza 2/3 oszczędności.

W budynku będzie centrum technologii grzewczej, prowadzone wspólnie przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla i wiedeński instytut Arsenal Research, który specjalizuje się w Austrii w zakresie certyfikacji i szkoleń dla instalatorów kolektorów słonecznych, pomp cieplnych i ogniw fotowoltaicznych.

- Dlaczego ten budynek jest inny? Wynika to z nietypowej konstrukcji, specjalnemu ociepleniu i zastosowania oryginalnego systemu grzewczo-chłodzącego z odpowiednim sterowaniem - wyjaśnia Roman Trzaskalik, prezes spółki Euro-Centrum - W żelbetonowych stropach o grubości 30 cm zatopiony został system rurek PCV, w których krąży specjalny płyn. System działa w dwie strony - od podłogi i sufitu utrzymując stałą temperaturę pomieszczeń 18 st. C. Dodatkowo zastosowano okna o współczynniku przenikalności ciepła 0,6, a nie 1,2. Żaluzje automatycznie ustawiają się pod wpływem zmiany wiatru i nasłonecznienia. Ocieplenie styropianowe zamiast 10 cm ma 30 cm. Elektroniczny system zarządza temperaturą w budynku w zależności od pory dnia i tygodnia.- dodaje Trzaskalik.

Nowy, eksperymentalny budynek będzie siedzibą powstającego Parku Naukowo-Technologicznego, mimo że przewidziano dla niego inną siedzibę, która dopiero jest w fazie projektowania.

- Szkoda czasu. Zapotrzebowanie na instalacje niskoenergetyczne jest coraz większe. - mówi Trzaskalik - Na szkolenia czeka kilkaset osób. Zanim powstanie tzw. budynek pasywny, w tym nowym obiekcie będą zarówno centrum szkolenia technik grzewczych, jak i centrum certyfikacyjne i testowe kolektorów słonecznych i pomp cieplnych oraz laboratoria.

Wybudowanie budynku niskoenergetycznego w Parku Euro-Centrum pochłonęło ok. 10,5 mln zł, co przy powierzchni 2400 m kw., daje koszt metra kw. ok. 4300 zł, a wiec jest porównywalne z nakładami przy technologii tradycyjnej.

- Wraz z naukowcami będziemy sprawdzać walory budynku w praktyce - wyjaśnia Trzaskalik - W Polsce aż 40 procent energii wykorzystuje się na ogrzewanie. Obecnie wydaje się około 100 tys pozwoleń na budowę. Załóżmy, że nowe domy mogłyby oszczędzać tyle energii co ten nasz, to łatwo wskazać wymierne korzyści. A gdyby takie inwestycje wesprzeć systemem pomocy, a są takie instrumenty, to w końcowym efekcie państwo miałoby ogromne oszczędności w bilansie energetycznym.

Więcej o budynku energooszczędnym Euro-Centrum w Katowicach na stronie: http://www.euro-centrum.com.pl/info/budynek-energooszczedny/

Więcej informacji z branży budowlanej znajdziesz w portalu wnp.pl
http://budownictwo.wnp.pl/Źródło: Nowy Przemysł