Daikin Europe N.V. ogłosił w październiku 2008 uruchomienie pierwszego na świecie systemu VRV® opartego na CO2 na targach Chillventa w Norymberdze. CO2 charakteryzuje się bardzo niskim GWP* (GWP = 1) spośród wszystkich używanych obecnie czynników chłodniczych. Daikin tym samym kontynuuje politykę oszczędzania energii i ochrony środowiska.


Daikin Europe N.V. (17/02/2009)


Tak, jak było w przypadku rozpoczęcia produkcji i wdrażania VRV® pierwszej generacji na początku lat 80-tych, rozpoczęcie produkcji systemów VRV® opartych na CO2 oznacza jednocześnie wprowadzenie nowych technologii i certyfikatów. Daikin spełnia rolę pioniera w tym procesie, torując drogę dla nowych technologii i produktów. Nowy VRV-CO2 jest częścią strategii przyjętej przez Dakin w celu ograniczenia wpływu klimatyzacji na środowisko oraz ochrony środowiska. Ten pierwszy na świecie system będzie również prezentowany podczas targów Climatización w Madrycie w lutym 2009.
Daikin jest światowym liderem w produkcji systemów VRF i zamierza skonsolidować tę przewagę poprzez wprowadzenie nowych i poprawy istniejących systemów VRV® - takich jak CO2 VRV - i udoskonalanie VRV® opartych na HFC**, ograniczając dalszy ich wpływ na środowisko poprawiajac ich wskaźnik TEWI***.
Daikin od lat bierze udział w badaniach alternatyw dla systemów chłodniczych na HFC. Jedną z takich alternatyw jest CO2, z obiecującą wartością GWP wynoszącą 1. Pierwszym produktem Daikin na CO2 został system Eko Cute, dostępny w Japonii. Użycie CO2 w tym systemie ciepłej wody jest wręcz idealnym rozwiązaniem. Przy użyciu CO2 jako czynnika chłodniczego jest mniej oczywistym wyborem, ponieważ wiele nowych technologii musiało zostać opracowanych na nowo, z uwzględnieniem komfortu i bezpieczeństwa rozwiązań. Daikin jest pierwszym producentem systemu VRF na CO2 zaprezentowanym na targach Chillventa 2008. Daikin aktualnie kontynuuje swoje wysiłki w celu ulepszenia obu systemów dla poprawienia wskaźników efektywności EER i COP.
Ponieważ CO2 ma niski punkt krytyczny przy 31°C, ma zastosowanie w cyklu chłodniczym transkrytycznym. Aby zoptymalizować wydajność, Daikin wyposażył system VRV-CO2 w nowe technologie, takie jak unikalna sprężarka dual compression swing. Ta nowa sprężarka Daikina powstała, aby zapewnić optymalną wydajność przy wysokich ciśnieniach tłoczenia i jest w stanie pracować przy dużej różnicy ciśnień.
CO2 VRV posiada też nowy zoptymalizowany układ chłodniczy w technologii Dual Stage Inter-Cooler - umożliwiający optymalną kontrolę czynnika i wydajności - oraz chłodnicę z trzyrzędowym wymiennikiem ciepła dla maksymalnej wymiany ciepła między gazem CO2 i powietrzem atmosferycznym. Ponadto, rozmiar rurociągów został zmniejszony w porównaniu do systemów VRV na R-410A.
Na tym etapie nowy system VRV na CO2 zademonstrowany został by wskazać i dalej badać innowacyjne technologie związane z ochroną środowiska. Daikin oczekuje, że nowy system na CO2 zostanie przyjęty z zadowoleniem przez klientów, którzy chcą zainstalować systemy klimatyzacyjne wolne od HFC.

*GWP = Global Warming Potential
**HFC = HydroFluoroCarbon (e.g.: R-410A, R-407C)
***TEWI = Total Equivalent Warming Impact: sum of direct (refrigerant) and indirect (energy use) emissions of air conditioning technologies being compared. TEWI confirms the importance of energy efficiency and emissions reduction for air conditioning systems.
Informacja prasowa w jęz. angielskim: >>> (doc)