Trwa remont dworca kolejowego w Zielonej Górze. Po zakończeniu będzie to pierwszy w pełni klimatyzowany dworzec w Polsce.


Dzięki zainstalowaniu nowoczesnego systemu nawiewno-grzewczego, zamiast centralnego ogrzewania, budynek w zimie będzie się szybciej nagrzewał, a w lecie w środku będzie panował przyjemny chłód. Skuteczna wentylacja w budynku ma także zapobiec powstawaniu w nim nieprzyjemnych zapachów. Poprawi się również estetyka wnętrza, ponieważ znikną z niego kaloryfery. Zastosowanie ogrzewania nawiewnego sprawi, że możliwa będzie racjonalna gospodarka ciepłem.
Koszt wszystkich prac związanych z modernizacją dworca kolejowego w Zielonej Górze wyniesie ok. 5 mln zł.
W ramach prac remontowych obiektu trwających od roku 2007 dworzec został ocieplony i ma nowe sanitariaty z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych. Pod potrzeby najemców zagospodarowano ponad 700 m2 pustostanów. Gotowa jest już instalacja klimatyzacyjna. Jeszcze w tym roku zostanie założony monitoring i wymieniony będzie dach. Także wnętrze dworca zostanie na nowo zgospodarowane i będzie miało zupełnie nowy wystrój.
Prace związane z modernizacją budynku mają zakończyć się do końca czerwca przyszłego roku.
Polskie Koleje Państwowe S.A. są właścicielem około 2600 dworców kolejowych i zarządcą nieruchomości. W najbliższych latach PKP S.A. planują modernizację kilkudziesięciu i budowę nowych dworców kolejowych. Spółka rocznie przeznacza na ten cel od 30 mln do 50 mln zł. - Ta kwota sięgałaby 800 mln zł, gdyby nie to, że PKP S.A. jako spadkobierca Przedsiębiorstwa Państwowego PKP musi spłacić dług historyczny w wysokości 6 mld zł. Rocznie PKP S.A. na obsługę tego długu wydają średnio 600 mln zł - powiedział rzecznik prasowy PKP S.A. Michał Wrzosek.
PKP S.A. w najbliższych latach planują modernizację kilkudziesięciu i budowę nowych dworców kolejowych. Spółka rocznie przeznacza na ten cel od 30 mln zł do 50 mln zł. PKP S.A. dążą do tego, aby dworce były nowoczesnymi węzłami komunikacyjnymi, wzbogaconymi o dodatkowe usługi komercyjne, biurowe, hotelowe i restauracyjne. Celem spółki jest stworzenie miejsc związanych nie tylko z podróżą, lecz także miejsc spotkań i przyjemnego spędzania wolnego czasu.
Zdjęcie elewacji dworca w Zielonej Górze po remoncie oraz wizualizacja wnętrza dworca (foto i grafika: PKP SA):