Budynek biurowo-produkcyjno-spedycyjny firmy BorgWarner Turbo Systems Poland uzyskał 18 stycznia 2010 r. pierwszą w Polsce certyfikację LEED Silver.

Pierwszy budynek w Polsce z certyfikatem LEED
Fabrykę koncernu BorgWarner otwarto po roku budowy 22 czerwca 2009 r. w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym w Jasionce. Jest to pierwszy obiekt budownictwa zrównoważonego w Polsce oficjalnie zarejestrowany w systemie LEED. Ten amerykański system oceny budynków bierze pod uwagę wiele różnorodnych kryteriów przywiązując ogromną wagę do drobnych, ale bardzo istotnych elementów budownictwa zrównoważonego, które bardzo często pozostają w Polsce w cieniu kojarzonej z budynkami zielonymi energooszczędności.

Prowadzeniem projektu przez proces certyfikacji oraz konsultingiem na rzecz zrównoważonego rozwoju od samego początku zajmowała się prowadzona przez Polaków międzynarodowa firma – VvS | Architects & Consultants (jest tojedyna firma w Polsce oferującą tak kompleksowe usługi dla projektów LEED).

Pełna treść artykułu na stronie www.muratorplus.pl: http://www.muratorplus.pl/technika/osiagniecia-inzynierii/pierwszy-z-certyfikatem-leed_66588.html

BorgWarner Turbo & Emissions SystemsBorgWarner Turbo & Emissions Systems jest wiodącym producentem turbosprężarek oraz komponentów układów doprowadzania powietrza i redukcji substancji szkodliwych w pojazdach osobowych i użytkowych. Te technologie istotnie przyczyniają się do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji substancji szkodliwych, przy równoczesnej poprawie własności jezdnych.

BorgWarner Inc. (NYSE:BWA) z siedzibą główną w Auburn Hills, Michigan, jest wiodącym światowym producentem komponentów i systemów zaawansowanych technologii dla układów przeniesienia napędu w pojazdach. Notowane w rankingu „FORTUNE 500” przedsiębiorstwo dysponuje zakładami produkcyjnymi i jednostkami badawczymi znajdującymi się w 64 miejscach na terenie 17 krajów. Firma zatrudnia globalnie 17, 700 pracowników. Do jego klientów należą: VW/Audi, Ford, Toyota, Renault/Nissan, General Motors, Hyundai/Kia, Daimler, Chrysler, Fiat, BMW, Honda, John Deere, PSA oraz MAN.

W Jasionce k. Rzeszowa w Podkarpackim Parku Naukowo – Technologicznym powstała kolejna fabryka korporacji BorgWarner. W nowopowstałym zakładzie produkcyjnym o powierzchni 5.000 m2 , znajdzie początkowo zatrudnienie około 200 osób. Już od stycznia 2009 r. fabryka będzie produkować 500 000 turbosprężarek rocznie na potrzeby europejskich producentów samochodowych. W ciągu najbliższych dwóch lat liczba produkowanych turbosprężarek wzrośnie do 2 mln rocznie.Źródło: ''