Stosowana na świecie od kilkunastu lat budowa lodowisk z tafli syntetycznych cieszy się rosnącym powodzeniem w Europie i Polsce. Lodowiska syntetyczne to doskonałe rozwiązanie dla obiektów hotelarskich, centrów handlowo-rozrywkowych, małych gmin i prywatnych biznesmenów oczekujących szybkiego zwrotu inwestycji.


Tafla nowego całorocznego lodowiska syntetycznego w Bydgoszczy, zbudowanego na parkingu przy Galerii Glinki, mierzy około 500 m² i jednorazowo mieści około 80 - 90 amatorów jazdy na łyżwach. Lodowisko wykonane zostało z bardzo śliskiego i wytrzymałego tworzywa syntetycznego, niewymagającego mrożenia, po którym można jeździć na łyżwach jak na prawdziwym lodzie.
Z rekreacyjnego punktu widzenia jazda na panelach syntetycznych niewiele się różni od ślizgania się po naturalnym lodzie, a kilka drobnych różnic przemawia wyłącznie za tego typu rozwiązaniem. Brak ryzyka pomoczenia ubrań przy bezpośrednim kontakcie z nawierzchnią oraz wieloletnia trwałość materiału to tylko dwie z wielu zalet, jakie niesie ze sobą lód syntetyczny. Powierzchnia lodowiska wykonanego w technologi VikingIce jest ciągle sucha i równie śliska dając niezmienną przyjemność z jazdy.
Rozwiązanie oparte jest na użyciu syntetycznych paneli XP LaminateTM ze specjalnie modyfikowanego tworzywa, prasowanego pod ciśnieniem, w celu uzyskania odpowiedniej twardości i odporności. Panele posiadają specjalny system zamków ułatwiających szybki i sprawny montaż i demontaż. Łączenia kolejnych tafli są gładkie i nie są odczuwalne dla łyżwiarza.
Główną zaletą lodowisk syntetycznych są ich niskie koszty zakupu i utrzymania, gdyż nie wymagają dużej ilości energii na mrożenie tafli, maszyny do wygładzania lodu, drogiej instalacji chłodniczej i corocznego montażu. Specjalnie wytwarzane panele dostosowane są do instalacji tymczasowej lub stałej. Łatwe w montażu na równym terenie tworzą gładką, jednolitą powierzchnię do jazdy na łyżwach. Prostokątne panele są dwustronne. Producent daje 7 lat gwarancji na 1 stronę. Dzięki niskim kosztom eksploatacyjnym lodowisko z tworzywa staje się niezwykle rentowne, a inwestycja zwraca się już po okresie od jednego do dwóch lat.
Główne zalety lodowiska syntetycznego:
- brak podłączeń elektrycznych i wodnych - eliminacja kosztów zużycia energii i wody
- prosty i szybki montaż
- brak maszyn chłodniczych i orurowania
- lodowisko całoroczne, przykryte zadaszeniem lub wewnątrz budynku, funkcjonuje niezależnie od warunków atmosferycznych
- istnieje możliwość stworzenia lodowiska o dowolnym kształcie i wymiarze
- niepotrzebna jest maszyna do renowacji lodu; pielęgnacja tafli wymaga jedynie codziennego odkurzenia zwykłym odkurzaczem oraz napylenia silikonem co ok. 10 dni.
Warto dodać, że lodowisko syntetyczne jest w pełni neutralne i bezpieczne dla środowiska. Może być, bez obawy uszkodzenia nawierzchni, używane do pokazów, wystaw itp.
Lodowiska syntetyczne produkowane są w USA od 30 lat. Na rynek europejski trafiły dopiero w roku 2006 r., a do Polski na początku 2007 r. Pierwsze całoroczne lodowisko w Bydgoszczy zbudowała firma GRYMIŚ, przedstawiciel kanadyjskiej firmy VikingIce w Polsce. Od czerwca 2008 roku funkcjonuje lodowisko wykonane w technologii VikingIce w Karpaczu. Kolejna budowa sztucznego lodowiska planowana jest przy centrum handlowym w Słupsku.
Ślizgawka przy al. Jana Pawła II 115 w Bydgoszczy jest czynna od poniedziałku do piątku w od 9:00 do 22:00, a w sobotę i niedzielę od 10:00 do 22:00. Namiot, w którym znajduje się lodowisko, jest oświetlony i dodatkowo wyposażony w kolorowe oświetlenie oraz profesjonalne nagłośnienie, co uatrakcyjnia pobyt na tafli, szczególnie w godzinach wieczornych. Namiot uniezależnia lodowisko od warunków pogodowych, a podnoszone boki namiotu pozwalają cieszyć się piękną pogodą w trakcie ślizgania.
Za godzinę korzystania ze ślizgawki dorośli zapłacą 7 zł, a studenci i uczniowie 5 zł. Można także kupić bilet rodzinny za 15 zł (dwoje dorosłych i dziecko) lub 20 zł (2+2). W obiekcie działa także wypożyczalnia łyżew oraz punkt ostrzenia płóz.
Własności ślizgowe tafli z tworzywa stanowią 90% własności ślizgowych lodu naturalnego. Dlatego podczas jazdy na lodzie syntetycznym zużywa się więcej energii niż podczas jazdy na lodowisku tradycyjnym, co powoduje, że lodowiska syntetyczne są traktowane jako obiekty treningowe, rozwijające kondycję.
Lodowisko syntetyczne Ślizg, ul. Jana Pawła II 115, Bydgoszcz (parking przy Galerii Glinki) www.slizg.lodowiskosyntetyczne.pl
Wielkie otwarcie lodowiska w piątek 19 września godz. 18:00.

Fot. 1. Lodowisko i łyżwiarzy chroni namiot

Fot. 2. Lodowisko syntetyczne na parkingu CH Glinki

Fot. 3. Gotowe lodowisko czeka na łyżwiarzy
Materiał i foto: Redakcja

Komentarze

 • masakra

  beznadzieja.. zawiodłam się..Nie dość że drogo to jeszcze nie da się swobodnie jeździć. Lepiej jechać do Fordonu .

 • git

  Moim zdaniem super sprawa :D
  Tylko trzeba mieć naostrzone łyżwy i dużo siły w nogach.

 • WIELKA LIPA

  Jeden wielki niewypal, po tym nie da sie jezdzic i nie zasluguje to na miano lodowiska !!! strata czasu i pieniedzy !!!