W najbliższą sobotę, 25 października, w warszawskim Centrum Handlowym „Reduta” ruszy edukacyjny długofalowy program ekologiczny „Centrum z Klimatem”.


W programie m.in. występ jedynej w Polsce grupy iluzjonistów Metamorphosis, gry i zabawy ekologiczne oraz otwarcie wystawy plastycznej przedszkolaków. „Reduta” będzie zbierać też odpady w zamian za nagrody. Imprezę poprowadzi Tomasz Zubilewicz. Celem Programu jest budowanie świadomości ekologicznej wśród klientów, najemców i pracowników centrum.
Podczas inauguracji Programu „Centrum z Klimatem” rozstrzygnięty zostanie konkurs plastyczny dla przedszkolaków z dzielnic Ochoty, Ursusa i Włoch – „Pokaż, jak Ty możesz chronić środowisko”. Jego rezultatem będzie wystawa prac przedszkolaków biorących udział w konkursie. Inauguracji towarzyszyć będą gry i zabawy ekologiczne, a swoje umiejętności zaprezentuje jedyna w Polsce grupa iluzjonistów – Metamorphosis. Specjalizuje się ona w nowoczesnej sztuce iluzji określanej mianem „multimedia magic”. Pokazy Metamorphosis cechuje żywiołowa muzyka i światło.
W dniu inauguracji, na parkingu przy Centrum Handlowym „Reduta” (od al. Jerozolimskich), działać będzie EKO Punkt, w którym odbywać się będzie zbiórka takich odpadów, jak: makulatura, plastik, szkło, akumulatory, baterie, lekarstwa, świetlówki, małe AGD/RTV/IT. Każdy, kto tego dnia odda odpady w EKO Punkcie, otrzyma upominek Programu „Centrum z Klimatem”.
Stałym elementem w „Reducie” będzie EKO Centrum – specjalny punkt, w którym klienci otrzymają rzetelną wiedzę na temat ochrony środowiska i recyklingu dzięki wolontariuszom Fundacji Nasza Ziemia. Program będą wspierać komunikaty wizualno-tekstowe umieszczone w często odwiedzanych miejscach. Przypomną one, w jaki sposób mądrze i niewielkim wysiłkiem można chronić środowisko.
Podstawą „Centrum z Klimatem” jest tzw. „mała ekologia” – założenie, że nawet niewielkie działania podejmowane przez każdą osobę mają wpływ na ograniczenie niekorzystnego wpływu na środowisko. Fundamentem Programu jest Deklaracja Ekologiczna, czyli zbiór 10 najważniejszych zasad określających proekologiczne zachowania. Do ich przestrzegania zobowiąże się każda osoba lub instytucja, która przyłączy się do akcji, oddając głos na Deklarację. Będzie można to zrobić podpisując tekst Deklaracji podczas oficjalnej inauguracji „Centrum z Klimatem” w Centrum Handlowym „Reduta”, która odbędzie się już w najbliższą sobotę, 25 października, o godz. 15.00. „Reduta” to pierwsze „zielone” centrum handlowe stolicy.
W dniu inauguracji ruszy strona internetowa Programu www.centrumzklimatem.pl. Znajdą się na niej użyteczne informacje na temat segregowania odpadów i elektrośmieci.
Dowiemy się z niej także, co to znaczy sozologia lub zrównoważony rozwój, czy ile CO2 emituje zużycie 4 litrów paliwa. Dzięki testowi sprawdzimy, czy sami potrafimy dbać o klimat oraz jak na co dzień możemy chronić środowisko. Poprzez stronę będziemy mogli również przyłączyć się do Programu, oddając głos na Deklarację Ekologiczną.
Partnerem merytorycznym Programu jest Fundacja Nasza Ziemia, która stworzyła program edukacyjny dla projektu. Program wspierają również ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego oraz warszawska firma BYŚ.
Centrum Handlowe „Reduta” to pierwszy obiekt należący do Atrium European Real Estate
i zarządzany przez Manhattan Real Estate Management (MREM), w którym Program „Centrum z Klimatem” zostanie wdrożony. Jednocześnie Manhattan Real Estate Management to pierwsza firma zarządzająca centrami handlowymi w Polsce, która wprowadza edukacyjny program ekologiczny z myślą o wszystkich zarządzanych przez nią obiektach w kraju. W 2009 roku do „Centrum z Klimatem” dołączyć ma Centrum Handlowe Targówek w Warszawie, Galeria Biała w Białymstoku, Galeria Copernicus w Toruniu, Galeria Kasztanowa w Pile oraz Centrum Handlowe Plejada w Bytomiu.
Częścią projektu są „Lekcje z Klimatem” – projekt dla szkół podstawowych i gimnazjów, angażujący dzieci i młodzież w zbiórkę i segregację odpadów. W planach są również programy lojalnościowe dla klientów, najemców oraz pracowników MREM.

O ATRIUM EUROPEAN REAL ESTATE

Atrium European Real Estate Limited (dawniej Meinl European Land Group) jest funduszem inwestycyjnym wyspecjalizowanym w inwestowaniu i zarządzaniu centrami handlowymi
w Europie Środkowej i Wschodniej.
Działalnością operacyjną w Polsce zajmuje się powołana przez Atrium spółka Manhattan Real Estate Management, która zarządza portfolio grupy w Polsce i krajach bałtyckich. Obecnie Manhattan Real Estate Management Sp. z o. o. zarządza obiektami komercyjnymi w Polsce i na Łotwie, prowadzi nowe inwestycje w Pile, Koszalinie, Kaliszu, Płocku i Lublinie oraz planuje rozwój kolejnych projektów na terenie Polski.
Obiekty zarządzane przez Manhattan Real Estate Polska: Galeria Biała w Białymstoku,
CH Plejada w Bytomiu, CH Echo w Olkuszu, CH Echo w Pile, CH Echo w Płocku, Galeria Gama w Radomiu, CH Echo w Siemianowicach Śląskich, CH Echo w Świętochłowicach, CH Echo w Tczewie, Galeria Copernicus w Toruniu, CH Reduta i CH Targówek w Warszawie, CH Echo w Zamościu oraz Galeria Azur w Rydze, na Łotwie.
Źródło: TBWA\PR