Każdy student wcześniej czy później zaczyna poszukiwania swojej pierwszej pracy. Niektórzy zdobywają doświadczenie zawodowe już w trakcie studiów. Firmy proponują szeroka ofertę praktyk i staży studenckich, które stają się integralną częścią studiów. Pracodawców z branż technicznych na polskim rynku jest bardzo dużo. Jednakże jak z tylu firm wybrać tę idealną, która spełni wszystkie oczekiwania? Na co zwracać uwagę wybierając pierwszą pracę?

Pierwsza praca - którą firmę wybrać?
Skanska, General Elecrtric oraz Siemens – to najlepsi pracodawcy dla polskich inżynierów – wynika z rankingu firmy Bank Danych o Inżynierach. Miejsca od 4 do 10 zajęły spółki: ABB, Budimex, Orlen, Delhi, Mostostal Warszawa, Bosch oraz Philips. Ranking jest organizowany od 2001 r. przez Bank Danych o Inżynierach, agencję specjalizującą się w rynku pracy specjalistów z branż technicznych. Co roku zarejestrowani inżynierowie wskazują, których z pracodawców uznają za najatrakcyjniejszych, promując w ten sposób najlepszych i podnosząc ich konkurencyjność w zakresie zatrudniania inżynierów. Wśród ankietowanych znajdowały się zarówno osoby zaraz po studiach, jak i doświadczeni specjaliści. Aktualnie w bazie zarejestrowanych jest ponad 140 000 osób.

Inżynierowie najwyżej cenią sobie możliwości rozwoju, międzynarodowe środowisko oraz dostęp do nowych technologii. Liderzy na rynku pracy oferują swoim pracownikom bardzo dobry pakiet socjalny, możliwość zdobycia dużego doświadczenia, atrakcyjne wynagrodzenie, stabilne zatrudnienie. Warto zaznaczyć, że bardzo atrakcyjna oferta finansowa jest motywatorem dla inżyniera, ale tylko na krótką metę. Bez pozostałych czynników każdy pracownik w krótkim czasie wypali się zawodowo.

W rankingu widać znaczną przewagę firm z branży budowlanej. Obecność czterech firm budowlanych w pierwszej dziesiątce odzwierciedla zarówno wysoką atrakcyjność tej branży wśród inżynierów jak i relatywnie dobrą sytuację tej gałęzi gospodarki na tle pozostałych. Mocną pozycję mają też koncerny elektroenergetyczne.

Pierwszym i zarazem najważniejszym etapem poszukiwania pracy jest jasne i rzetelne określenie swoich oczekiwań wobec przyszłego pracodawcy oraz kariery zawodowej. Pierwszą pracę można szukać poprzez biura karier, targi pracy, ogłoszenia rekrutacyjne w dziennikach ogólnopolskich oraz lokalnych, wydawnictwach specjalistycznych, w portalach internetowych oraz na stronach firmowych.

Dobrym źródłem informacji o firmach i wakatach są agencje doradztwa personalnego, które pomagają w przygotowaniu aplikacji, znalezieniu i dopasowaniu ofert pracy do kwalifikacji kandydata. Tworząc swój profil w serwisach agencji kandydat otrzymuje nieograniczony dostęp do ofert pracy, może aktualizować swoje doświadczenie on-line, 24 godziny na dobę śledzić przebieg rekrutacji. Uzyskuje również dostęp do konsultantów prowadzących rekrutacje. Konsultanci pracujący w agencji na co dzień poruszają się po rynku pracy, znają wszystkie jego aspekty, dysponują wiedzą na temat sytuacji w poszczególnych branżach, co umożliwia wsparcie specjalistów w rozwoju ich karier.

Wejście na rynek pracy i wybór pierwszego pracodawcy to jeden z najważniejszych momentów w życiu zawodowym każdej osoby pracującej. Jeśli ktoś jest ambitny i zaangażowany, to może bardzo szybko awansować w pracy. Dlatego warto poświęcić dużo czasu oraz cierpliwości na znalezienie atrakcyjnej firmy, która dba o pracownika, przykłada dużą wagę do podnoszenia kwalifikacji, stwarza możliwość zdobywania nowej wiedzy.

Źródło: Bank Danych o Inżynierach