Mimo, iż organizator targów BAU 2011 do dyspozycji wystawców oddał 180.000 m² powierzchni wystawienniczej, już rok przed targami o wolne stoisko było trudno!

Pełne hale - targi BAU biją wszelkie rekordy!
Popyt niemieckich i zagranicznych przedsiębiorstw na powierzchnię wystawienniczą na targach BAU 2011 był ogromny jak nigdy dotąd. Już na rok przed targami 180.000 m² powierzchni wystawienniczej, przewidzianej na to wydarzenie, zarezerwowano niemal do ostatniego metra kwadratowego. Na Światowych Targach Branżowych Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych – BAU 2011 po raz kolejny zaprezentuje się ponad 1.900 wystawców z przeszło 40 państw świata. Organizatorzy targów spodziewają się natomiast 210.000 odwiedzających z blisko 150 krajów.


Fakt, że 17 hal targowych zostało tak szybko niemalże całkowicie zapełnionych, zaskoczyło nawet samego organizatora targów BAU 2011. „Pod względem liczby napływających zgłoszeń na targi, jesteśmy w porównaniu do poprzedniej ich edycji, o jakieś 3 miesiące do przodu”, stwierdza komisarz targów pan Markus Geisenberger. „Liczne przedsiębiorstwa, przede wszystkim spoza Niemiec, chcąc zapewnić sobie pewną lokalizację, tym razem zgłosiły się na targi dość wcześnie.”

Liderzy rynku we wszystkich sektorach wystawienniczych
Ambitnym zamiarem organizatora targów jest pozyskanie światowych liderów rynku we wszystkich sektorach wystawienniczych. Cel ten „w zasadzie został już osiągnięty”, dumnie stwierdza komisarz targów. Tym samym targi BAU są po prostu bezkonkurencyjne. Ubiegła edycja tego wydarzenia (2009) ustanowiła nowe rekordy również pod względem liczby odwiedzających – na targach gościło wówczas ponad 212.000 osób z przeszło 151 państw. Od planistów przez przedsiębiorców budowlanych i rzemieślników aż po facility managerów – wszyscy, którzy zawodowo związani są z planowaniem przestrzennym, budowaniem i zarządzaniem budynkami oraz nieruchomościami tłumnie gromadzą się na targach BAU. Jako pokaz światowego profesjonalizmu na najwyższym poziomie, targi BAU są elementem wiążącym inwestorów, planistów, deweloperów i rzemieślników. Innymi słowy: targi BAU skupiają w jednym miejscu i czasie wszystkich uczestników branży budowlanej. Szczególnie dla planistów, architektów i inżynierów budowlanych wydarzenie to stało się nieocenionym źródłem informacji i kontaktów biznesowych. Decyzje o tym, gdzie i jakie materiały budowlane zostaną wykorzystane, często zapadają właśnie na targach BAU.

Określenie „światowe” w pełnej nazwie targów BAU stanowi dla organizatora wydarzenia pewnego rodzaju zobowiązanie do ciągłego zwiększania międzynarodowego charakteru tej imprezy targowej. Wytyczone cele są bardzo ambitne. Zgodnie z nimi co czwarty wystawca pochodził będzie spoza Niemiec a liczba zagranicznych odwiedzających wzrośnie do ponad 40.000. W związku z tym planem, organizator targów BAU znacznie zwiększył środki na zagraniczne kampanie marketingowe.

Sektory wystawiennicze
Targi BAU 2011 zajmowały będą całą powierzchnię wystawienniczą Nowych Terenów Targowych w Monachium, czyli 17 ogromnych hal o łącznej powierzchni 180.000 m². Oferta nadchodzącej edycji targów obejmowała będzie tradycyjnie już wszelkie zagadnienia z obszaru architektury, budowania i wykończania wnętrz. Natomiast poszczególne sektory wystawiennicze podzielone są według następujących kryteriów: materiałów budowlanych, produktów i zakresu tematycznego. Plan hal targowych dostępny jest na stronie: www.bau-muenchen.com

Tematy przewodnie
Jakie tematy przeważają obecnie w dyskusjach na temat architektury, budowania i wykończania wnętrz? Które z nich wyznaczą kierunek rozwoju branży w przyszłości? Na targach BAU 2011 niektóre z tych tematów wyraźnie wysunęły się na pierwszy plan i omawiane będą na forach targowych oraz pokazach na żywo. Konkretne rozwiązania zaproponują jednak sami wystawcy na swoich firmowych stoiskach.

- Budowanie trwałe: jego fundamentem jest koncepcja metody całościowej, zgodnie z którą budynki powinny być ekonomicznie opłacalne, przyjazne dla środowiska i surowcooszczędne, użytkownikom powinny natomiast zapewniać komfort życia i pracy oraz szeroko rozumiane poczucie bezpieczeństwa.
- Budowanie bez barier: zakłada taką architekturę przestrzeni, budynków i mieszkań oraz ich wykończenie, dzięki któremu osoby z trudnościami w poruszaniu się jak i te bez ograniczeń ruchowych, osoby młode i starsze będą mogły możliwie samodzielnie, bezpiecznie i komfortowo żyć.
- W obecnych czasach konserwacja, renowacja i modernizacja budynków stanowi dla dużej grupy przedsiębiorców budowlanych największe źródło dochodów. W samych Niemczech blisko 60% wszystkich inwestycji budowlanych dokonywanych jest w już istniejących budynkach.

Fora targowe – BAU plus!
Również nadchodzącej edycji targów BAU towarzyszył będzie niezwykle atrakcyjny program ramowy. W 2011 r. pod mottem BAU plus! kryć się będzie sprawdzona już podczas targów BAU 2009 koncepcja ciekawych wydarzeń programowych, będących znakomitym dopełnieniem oferty targowej. Zaplanowane trzy, łatwo dostępne fora dyskusyjne stanowić będą dla odwiedzających bezpłatne źródło fachowej wiedzy.

- Podczas forum Przyszłość budowania (niem. Zukunft des Bauens) znani na całym świecie planiści, architekci i inżynierowie budownictwa na podstawie realnych przykładów zdradzą jak wygląda nowoczesne budowanie i wykończanie wnętrz.
- Forum Makroarchitektura (niem. MakroArckitektur) na nowo zdefiniuje rolę architektów w teraźniejszości i przyszłości. Architekci i przedsiębiorcy budowlani przedstawią możliwość realizacji wspólnych projektów. Następnie, podczas specjalnego panelu, przedstawione zostaną wyniki interdyscyplinarnych spostrzeżeń na ten temat.
- Modernizacja i konserwacja budynków, generująca w obecnych czasach duże zyski dla przedsiębiorców budowlanych, również będzie tematem osobnego forum podczas targów BAU 2011

Pokazy specjalne
Tematy przewodnie targów BAU zaprezentowane zostaną na pokazach specjalnych. Dla odwiedzających będzie to świetna sposobność do zapoznania się z szerokim spektrum nowoczesnych osiągnięć naukowych i technicznych. Pokazy specjalne uwypuklą ponadto stojące przed branżą wyzwania i cele będące jeszcze do osiągnięcia.

- W pokazie Inteligentne budowanie (niem. Intelligentes Bauen) organizacja Frauenhofer-Allianz Bau zaprezentuje innowacyjne technologie w budownictwie. To złożone z 16 instytutów zrzeszenie na przykładach zademonstruje najnowsze rozwiązania technologiczne, produkcyjne oraz systemowe dla mieszkań i budynków użytku publicznego.
- Jak możne wyglądać architektura i realizacja budowy obiektu, spełniającego założenia koncepcji trwałości, zaprezentowane zostanie na przykładzie czterech projektów, biorących udział w konkursie „Solar Decathlon Europe 2010”. Budynki te, zaprojektowane przez niemieckie uniwersytety, po raz pierwszy zaprezentowane zostaną szerokiej publiczności właśnie na targach BAU 2011.
- Budowanie bez barier: Jak budować w myśl tej zasady i jakie odpowiednie produkty dostępne są na rynku podpowiedzą targi BAU wraz z Niemieckim Związkiem Gerontotechniki (niem. Deutsche Gesellschaft für Gerontotechnik ® (GGT).
- Na pokazie specjalnym „Trwałe budowanie dla przyszłości” instytut ift Rosenheim wyjawi wraz z wiodącymi producentami branży budowlanej jak za pomocą innowacyjnych i wysokojakościowych okien i fasad realizować koncepcję trwałego i energooszczędnego budowania oraz uwrażliwi słuchaczom na co należy zwracać szczególną uwagę przy tego typu projektach.

Grupy docelowe odwiedzających
Różnorodna oferta nadchodzącej edycji targów BAU 2011 skierowana jest do różnych grup docelowych:

- planistów: architektów, architektów wnętrz, architektów krajobrazu, inżynierów, planistów konstrukcji nośnych, urzędów zezwalających na budowę obiektów, specjalistów ds. energooszczędności
- inwestorów: zakładów gospodarki mieszkaniowej, inwestorów, administratorów obiektów mieszkalnych i biurowych, managerów funduszy inwestycyjnych, maklerów, facility managerów
- firm budowlanych i wykończeniowych: osób wykonujących posadzki i układających parkiet, kafelki oraz jastrych, dekarzy, monterów fasad oraz okien, szklarzy, monterów instalacji cieplnych, administratorów zieleni publicznej, malarzy, lakierników, murarzy, ślusarzy, sztukatorów, tynkarzy, monterów żaluzji i rolad, stolarzy, techników solaryjnych, monterów budynków montowanych na sucho, ekip ocieplających budynki, blacharzy
- handlarzy materiałami budowlanymi
- szkół oraz instytucji badawczych: szkół wyższych, liceów profilowanych i szkół zawodowych oraz instytucji badawczych.

BAU 2011: 17-22.01.2011 r, Monachium, Niemcy