– Nie rezygnujemy z żadnych działań, które mogą przynieść nam wzmocnienie naszej pozycji na rynku oraz pomóc w usprawnieniu obsługi klientów. Rozbudowujemy sieć lokalnych przedstawicielstw handlowych, przejmujemy montaż urządzeń, które do tej pory były importowane, usprawniamy wiele produktów, powiększamy eksport, podnosimy dostępność naszych towarów dla odbiorców – mówi Piotr Dałek, prezes ABB Bovent.

Spółka skutecznie wykorzystuje możliwości, jakie stworzyło jej wejście prawie rok temu do grona firm ABB w Polsce. Przez wejście do Grupy i dzięki przychylności kierownictwa obszaru biznesu, ABB Bovent rozpoczął pierwsze kontrakty eksportowe. 1500 nawiewników podłogowych trafiło już do Anglii do obiektu Cobalt Business Park. Wkrótce następne produkty spółki zostaną wyeksportowane do Niemiec, Wielkiej Brytanii, na rynki skandynawskie oraz do państw bałtyckich. – Wdrażamy właśnie nowe rozwiązania techniczne, które są obligatoryjne na tych rynkach. Rozmiary niektórych produktów muszą zostać skorygowane, ponieważ obowiązują tam inne znormalizowane wielkości. Warto zaznaczyć, że na modyfikacji produktów skorzystają także krajowi odbiorcy, ponieważ również do nich trafią unowocześnione i usprawnione produkty. Np. musimy wprowadzić uszczelnienie wargowe w większości naszych produktów, co zapewnia znacznie lepszą szczelność. Wprowadzamy nową niepylącą i umożliwiającą mycie detergentami izolację akustyczną w skrzynkach rozprężnych, nowe przepustnice regulacyjne powstające w kooperacji z naszymi partnerami ze Szwecji - mówi Piotr Dałek.
Tymczasem sprzedaż na krajowym rynku znacznie usprawniło zaangażowanie kolejnych przedstawicieli handlowych, którzy swoją opieką objęli klientów z okolic Poznania, Rzeszowa i Wrocławia. Z kolei od września na łatwiejszy dostęp do produktów z ABB mogą liczyć klienci z Bydgoszczy oraz Trójmiasta, ponieważ również w tych regionach zostaną zatrudnieni przedstawiciele handlowi. Wielu klientów odczuło już poprawę w jakości obsługi po utworzeniu przez ABB Bovent magazynu w podwarszawskim Piasecznie. Dzięki temu wiele produktów spółki dostępnych jest od ręki.
Dla wielu polskich klientów jednak najlepsze wiadomości są związane z cenami. ABB Bovent zdaje sobie sprawę, że na wciąż kurczącym się rynku trzeba liczyć się ze stanem kieszeni naszych odbiorców. Dlatego podjęty został montaż części produktów, które do niedawna były importowane. Dzięki niższym cenom montowanych urządzeń, bardzo dobrze sprzedają się teraz np. klapy pożarowe na przewody okrągłe. Planowany jest montaż kolejnych produktów. Organizację produkcji i montażu wspomaga pozyskany z Finlandii, bardzo doświadczony ekspert. – Niewykluczone, że przeniesiemy produkcję do podwarszawskiego Międzylesia w halach produkcyjnych ABB Zwar, gdzie mielibyśmy do dyspozycji linię technologiczną Armada. Zapewniłoby to nam, obok poprawy jakości, również obniżkę kosztów i przyspieszenie procesu technologicznego – mówi Piotr Dałek.
Dobrą wiadomością dla wielu klientów powinno być również przyznanie aprobaty technicznej i atestu higienicznego dla central EU 2000. Prezes Dałek dodaje również, że wprowadzi na rynek, po atrakcyjnych cenach, wysokiej jakości wentylatory pożarowe (wyciągają dym oraz dostarczają świeże powietrze w przypadku pożarów). – Chcemy być widoczni i skuteczni na rynku. Jesteśmy na targach, organizujemy liczne seminaria, prezentacje. Pracujemy właśnie przy projekcie ARTEMIDA, który ma doprowadzić do zaoferowania biurom projektowym inteligentnego software’u wspomagającego projektowanie systemów wentylacyjnych. Sytuacja na rynku wymaga ciężkiej pracy i wielkiej pomysłowości i na to jesteśmy przygotowani – mówi P. Dałek.