Pomieszczenia pod dachem skośnym to doskonały pomysł dla miłośników oryginalnych i wyjątkowych wnętrz. Chcąc cieszyć się przytulnym i niepowtarzalnym klimatem poddasza, należy pamiętać o właściwej, a przede wszystkim trwałej i skutecznej izolacji paroszczelnej dachu. Tylko zastosowanie paroizolacyjnej foli zagwarantuje nam, że w pięknie zaaranżowanej sypialni czy pokoju przez długie lata będzie nam się mieszkać wygodnie i komfortowo.

Paroszczelna izolacja gwarancją udanej adaptacji poddasza
Adaptacja poddasza jako pomieszczenia mieszkalnego oprócz całego szeregu odpowiednich działań budowlano-wykończeniowych, wymaga precyzyjnego dostosowania konstrukcji dachowej do celów mieszkalnych. Inaczej niż w przypadku poddaszy służących jako strych (suszarnia itp.), musimy zadbać o stabilny i niezależny od zmian pogody mikroklimat oraz trwałą izolację termiczną.

Podstawą jest jednak wykonanie paroszczelnej izolacji dachu, która zabezpiecza przed nadmiernym osadzaniem się i skraplaniem pary wodnej wewnątrz wełny mineralnej. Duża różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz dachu w zimie jest przyczyną skraplania się pary, którą jeśli będzie się gromadziła wewnątrz wełny, spowoduje utratę jej właściwości termoizolacyjnych. Nadmiar skroplin może być źródłem wielu kłopotów i niepotrzebnych wydatków na remonty konstrukcji. Stąd konieczne jest zastosowanie foli paroizolacyjnych. Specjalistyczne folie przeciwdziałają problemom wynikającym z gromadzenia się wilgoci, gdyż ograniczają przenikanie pary wodnej napierającej na termoizolację z wnętrza pomieszczeń, zapobiegając osadzaniu się jej w konstrukcji dachu. Prawidłowa warstwa paroizolacyjna musi stanowić jednolitą i szczelną powłokę wykonaną ze specjalnie przeznaczanej do tego folii.

Podczas wykonywania izolacji należy zadbać szczególnie o właściwą kolejność układania warstw oraz precyzyjne i maksymalnie dokładne wykonanie całego montażu. Pamiętajmy aby wełnę odizolować materiałem paroszczelnym od strony pomieszczenia. Natomiast od strony dachu izolacja termiczna powinna być chroniona właściwie ułożoną membraną wysokoparoprzepuszczalną np. „Dachowa”. Konstrukcja dachu zabezpieczona folią paroizolacyjną pozwoli nam uniknąć kłopotów z niszczejącą od wilgoci więźbą dachową oraz niedziałającą, mokrą wełną mineralną, która ani zimą nas nie ogrzeje ani latem nie ochroni przed upałami. Zakup dobrej folii paroizolacyjnej to inwestycja na długie lata, która uchroni nas od niepotrzebnych wydatków. Dlatego wybierając produkty, decydujmy się na sprawdzone, markowe, wysokiej jakości rozwiązania.

Oszczędność 100 czy 200 złotych na izolacji całego dachu uzyskana przez za-kup folii niemarkowych, zwykle okazuje się po dwóch, trzech sezonach złudna. Nie dość, że musimy ponownie zapłacić za jej wymianę, to często napraw wymagają zagrzybione z powodu wilgoci elementy więźby dachowej – mówi Krzysztof Patoka – ekspert w dziedzinie izolacji dachów. Inną nie mniej ważną kwestią jest profesjonalne ułożenie wysoko paroprzepuszczalnej membrany, zapewniające jej stałą wentylację.

Informacja i fachowa wiedza jest tu niezwykle ważna dlatego jako producent folii i membran dachowych prowadzimy stałe szkolenia dla dekarzy, wydajemy poradniki i dołączamy instrukcje do swoich produktów, aby dobry, markowy wyrób został użyty zgodnie z zaleceniami i należycie spełniał swoje zadanie w konstrukcji dachu. Wiele informacji na ten temat można również znaleźć na naszej stronie www.marma.com.pl lub www.dachowa.com.pl – dodaje Marta Półtorak, Prezes Zarządu MarmaPolskie Folie – producenta folii i membran dachowych.

Gromadzenie się nadmiaru wilgoci w konstrukcji skośnych ścian poddaszy to częsty problem nękający wielu właścicieli takich pomieszczeń. Jednak prawidłowe zastosowanie przeznaczonych do tego folii paraizolacyjnych, może przy-nieść sukces w walce z wilgocią.


Źródło: ''