W wtorek - 25 stycznia profil serwisu Polskiej Agencji Prasowej - NAUKA W POLSCE pojawił się na facebooku oferując internautom nowe atrakcje - newsy, filmy, quizy. Data debiutu portalu na facebooku nie jest przypadkowa. 96 lat temu - 25 stycznia 1915 roku twórca telefonu Alexander Bell, odbył, dzięki swojemy wynalazkowi pierwszą rozmowę z osobą znajdującą się na drugim krańcu Ameryki poprzez kabel długości 5,5 tys. km. To wydarzenie było przełomowe dla komunikacji ludzi na odległość.

PAP Nauka w Polsce na facebooku - nowe atrakcje dla internautów
PAP Nauka w Polsce na facebooku
"New York Times" napisał dzień później: "9 października 1876 r. Alexander Graham Bell i Thomas A. Watson rozmawiali ze sobą przez telefon dzięki długiemu na dwie mile kablowi, rozciągniętemu między Cambridge i Bostonem. To była pierwsza rozmowa na odległość, jaka kiedykolwiek się odbyła. Wczoraj po południu tych samych dwóch ludzi rozmawiało ze sobą przez kabel długości 5,5 tysiąca kilometrów między Nowym Jorkiem a San Francisco. Dr Bell, wynalazca telefonu, był w Nowym Jorku a pan Watson, jego niegdysiejszy współpracownik - po drugiej stronie kontynentu. Słyszeli się znacznie wyraźniej niż w czasie swojej pierwszej rozmowy 38 lat temu".

38 lat! Taki szmat czasu minął, a jedynym usprawnieniem, jakie się dokonało, była poprawa jakości przekazywanego dźwięku i wydłużenie kabla. Trudno to sobie wyobrazić, obserwując rozwój telekomunikacji ostatnich dekad. W Polsce 38 lat temu (fakt, że byliśmy zapóźnieni wobec niektórych innych części świata), na instalację telefonu stacjonarnego w mieszkaniu trzeba było czekać kilka lat, a rozmowy międzynarodowe zamawiało się na poczcie. Dziś myślimy o tych czasach jak o epoce kamienia łupanego lub co najmniej maszyn parowych. Największy postęp dokonał się w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

Telefonia komórkowa pojawiła się w Polsce niecałe 20 lat temu. W 1992 r. ruszyła pierwsza sieć, dostarczająca tę usługę. Komórki miały rozmiary średnich walizeczek i wagę dużych cegieł, ale zapewniały kontakt ze światem. Ich rozwój ruszył wkrótce lawinowo. Zaledwie chwilę wcześniej pojawił się w naszym kraju Internet. 30 kwietnia 1991 roku zarejestrowano polską domenę ".pl". 17 sierpnia 1991 z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego do Centrum Komputerowego Uniwersytetu w Kopenhadze dotarł pierwszy wysłany z Polski e-mail. Niedługo będziemy obchodzić okrągłe rocznice tych wydarzeń.

Włączeni do społeczności globalnej wioski Polacy zaczęli na potęgę sms-ować, mejlować, czatować i surfować. Odkryliśmy wyszukiwarki yahoo i altavista, strony internetowe prowadzone przez ludzi z całego świata i komunikatory internetowe. Dało nam to dostęp do wielu informacji i nowe sposoby zarabiania pieniędzy oraz umożliwiło oddanie się nieznanym dotąd rozrywkom a nawet romansom.

Transgraniczną miłość przez internet jako jeden z pierwszych opisał Janusz Wiśniewski w powieści "Samotność w sieci". Para bohaterów korzysta w niej z legendarnego komunikatora internetowego ICQ, umożliwiającego dwustronną komunikację z partnerem poprzez pisanie wiadomości. ICQ miał ciekawą, nieistniejącą w dzisiejszych komunikatorach funkcję, umożliwiającą śledzenie na żywo procesu pisania wiadomości. Internauta mógł obserwować pojawiające się na ekranie kolejne litery w czasie kiedy rozmówca wystukiwał je na swojej klawiaturze, a jeśli trzeba było coś skorygować, widoczny też był proces kasowania liter.

To cudowne narzędzie nawiązywania i podtrzymywania kontaktów przez internet dziś już jest niemal taką samą prehistorią jak ebonitowy aparat telefoniczny z okrągłą tarczą. Ale w swoim czasie ICQ był rewolucją w wymiarze technologicznym, ale przede wszystkim ludzkim. Wokół tego komunikatora i strony prowadzonej przez jego twórców urosła jedna z pierwszych globalnych internetowych społeczności, która dyskutowała, bawiła się, nawiązywała przyjaźnie i wspólnie przeżywała historyczne wydarzenia. To właśnie strona ICQ była jedną z pierwszych, gdzie w ciągu kilkunastu godzin zapalono miliony symbolicznych świeczek - dziś jest to każdemu dobrze znany symbol: [']. Stało się to po 11 września 2001 r. Wśród tych milionów były i polskie znicze.

Dzięki tym wszystkim nowinkom nieodwołalnie dołączyliśmy do świata i od tamtej pory już nie dajemy się zostawiać w tyle. Wszystko co pojawia się za granicą, pojawia się też automatycznie u nas. I także tu nad Wisłą prawdziwe stało się stwierdzenie, że nowoczesny człowiek, firma, przedsięwzięcie artystyczne, akcja społeczna czy dowolny inny podmiot nie istnieje w realu, jeśli nie ma go w internecie.

NAUKA W POLSCE MA 6 LAT

Serwis PAP Nauka w Polsce od swoich narodzin w 2004 r. był w internecie. Chcemy jednak, żeby między nami (zespołem tworzącym serwis), a Wami (jego czytelnikami) nawiązała się prawdziwa, partnerska, dwustronna komunikacja. Dlatego pojawiamy się na facebooku.

Tych wszystkich ludzi, którzy są na facebooku, trudno już nazwać po prostu społecznością internetową. Jest już nas tak wiele i jesteśmy tak różnorodni, że podobnie jak cała ludzkość, tworzymy tysiące dużych i małych społeczności, grupujących się wokół pasji, idei czy tradycji. Tworzymy grupy narodowe, językowe i wiekowe; grupy fanów muzyki jazzowej albo rapu i miłośników chomików albo jadowitych węży. Wszystkie, jakie tylko można sobie wyobrazić. Zespół serwisu PAP Nauka w Polsce chce dołączyć do ludzi ciekawych świata i pomóc budować społeczność osób o otwartych głowach i szerokich horyzontach, których łączy pasja poznawania, odkrywania i uczenia się. Dla takich ludzi oferujemy najnowsze informacje popularno-naukowe.

Sądząc po tym, jak gwałtownie przyspieszył rozwój technologii teleinformatycznych w ciągu ostatnich dwóch dekad, a także innych dziedzin nauki, nie sposób zadać pytania: "co nas czeka w ciągu kolejnych 20 lat?". Czy będzie to niezwykły rozwój medycyny i biotechnologii? A może podróż w kosmos stanie się codziennością?

Cokolwiek by to nie było, obiecujemy informować Was o tym na bieżąco. Na profilu Nauki w Polsce PAP znajdziecie - obok ciekawych informacji naukowych - sporo innych atrakcji: krótkie filmy, zdjęcia i animacje, ciekawe gry, quizy i zabawy edukacyjne, konkursy z nagrodami.

Zapraszamy też do udziału w forum dyskusyjnym. Czekamy tez na pytania związane z nauką. Wraz z naszymi ekspertami postaramy się na nie odpowiedzieć. Czekamy także na Wasze opisy ciekawych imprez naukowych - festiwali, pikników, wrażeń ze zwiedzania Centrum Nauki Kopernik itp., na zdjęcia z nich, komentarze do zamieszczanych przez nas informacji, spostrzeżenia na temat pracy polskich osiągnięć naukowych.

Odpowiemy także na nurtujące Państwa pytania dotyczące medycyny, astronomii, biologii, archeologii, biologii, paleontologii czy innych dziedzin naukowych a także tematyki związanej ze studiami wyższymi.

Liczymy że nas polubicie i będziecie częstymi gośćmi naszej strony.

PAP - Nauka w Polsce, Urszula RybickaPAP Nauka w Polsce na facebooku

Źródło: PAP - Nauka w Polsce