1200 kilometrów piechotą przy temperaturze -50C - Panasonic wspiera ekspedycję naukową w której celem jest zebranie danych dotyczących pokrywy lodowej Arktyki


Informacja prasowa - Warszawa, 28 kwietnia 2009 r.
Firma Panasonic ogłosiła rozpoczęcie współpracy z programem badawczym Catlin Arctic Survey, którego celem jest zbadanie grubości i gęstości pokrywy lodowej Oceanu Arktycznego. Organizatorzy projektu otrzymali od Panasonic wsparcie finansowe oraz sprzętowe. Ekipa Catlin Arctic Survey używa aparatów fotograficznych LUMIX DMC-LZ10 oraz innych produktów audio-video marki Panasonic. Zaangażowanie Panasonic jest częścią ekologicznej strategii zrównoważonego rozwoju eco ideas, która jest jednym z priorytetów Panasonic Corporation.
Catlin Arctic Survey jest międzynarodowym projektem badawczym prowadzonym przez grupę polarników i szereg instytucji badawczych. Jego celem jest dokładne zmierzenie, jak długo przetrwa pokrywa lodowa Oceanu Arktycznego. Aby dokładnie to ocenić należy przeprowadzić dokładne badania na miejscu – naukowcy z Catlin Arctic Survey w ciągu 100 dni przejdą 1200 kilometrów niosąc ze sobą specjalny radar, który zmierzy grubość pokrywy lodowej i śniegu. Jest to jedyna droga przeprowadzenia takiego pomiaru - ze względu na ograniczenia techniczne nie można użyć do tego celu satelity. Wyniki badań zostaną przedstawione negocjatorom pracującym nad nową umową mającą zastąpić Protokół z Kioto.
Obecnie w Arktyce przebywa trzech doświadczonych polarników znanych jako ‘Ice Team’ – Pen Hadow, Ann Daniels oraz fotograf – Martin Hartley. Uczestniczą w 90-dniowej ekspedycji na Biegun Północny. Zapasy dostarczane są drogą lotniczą – przez samolot latający raz na dwa lub trzy tygodnie. Loty te są również okazją do przekazania przez ‘Ice Team’ aktualnych wyników badań oraz zdjęć zrobionych przy użyciu aparatów Panasonic. Obsługa techniczna dokumentuje te spotkania używając aparatów LUMIX DMC-G1. Uzyskane zdjęcia przesyłane są do zespołu wsparcia z centralą w Londynie i umieszczane na stronie internetowej www.catlinarcticsurvey.com.
„Panasonic wspiera inicjatywy zgodne z naszą filozofią, która zakłada zaangażowanie się w życie społeczne, w szczególności w zakresie działań proekologicznych. Choć koncentrujemy się głównie na rozwoju wewnętrznej polityki ekologicznej oraz wytwarzaniu przyjaznych środowisku produktów, to jednak angażujemy się również w zewnętrzne projekty na całym świecie, tak jak w przypadku Catlin Arctic Survey. Jesteśmy zaszczyceni możliwością współpracy przy tej ważnej naukowej inicjatywie, która może pomóc w zachowaniu naszego ekosystemu” - powiedział Laurent Abadie, prezes Panasonic Europe.
„Wsparcie, które otrzymaliśmy od firmy Panasonic jest kluczowe dla naszej ekspedycji oraz, mamy nadzieję, przyczyni się do jego sukcesu badawczego. Planowaliśmy naszą wyprawę przez ponad dwa lata i świadomość, że mamy finansowe wsparcie zdjęła z naszych barków olbrzymi ciężar. Dobrze też, że mamy wytrzymałe aparaty Panasonic – jakość jest świetna i bardzo dobrze się sprawują – nawet w ekstremalnych temperaturach między -50 a -35 stopni Celsjusza” - powiedział Pen Hadow, kierownik Catlin Arctic Survey.
Inicjatywie Catlin Arctic Survey towarzyszyć będzie program edukacyjny, który przybliży uczniom i innym zainteresowanym osobom wyniki badań, a także pomoże w uświadomieniu, jak istotny dla Ziemi jest Biegun Północny. Firma Panasonic wspiera ten pomysł poprzez przekazanie wyświetlaczy plazmowych i projektora.
Przedsięwzięcie wspierane jest przez Organizację Narodów Zjednoczonych, a także WWF International i Księcia Walii.

O Panasonic

Panasonic Corporation jest światowym liderem w rozwijaniu i produkcji elektroniki zaspokajającej szeroką gamę potrzeb konsumentów, biznesu i przemysłu. Firma z siedzibą w Osace, w zakończonym 31 marca 2008 roku finansowym, zanotowała sprzedaż netto w wysokości 9.07 bilionów jenów (90.7 miliardów dolarów).
Akcje firmy notowane są na giełdach w Tokio, Osace, Nagoyi oraz w Nowym Jorku (symbol NYSE: PC). Więcej informacji o firmie i marce Panasonic znajduje się pod adresem http://panasonic.net/ lub http://panasonic.pl/