Japońskie media donoszą: Panasonic Corp. chce kupić Sanyo Electric Co. i wkrótce przystąpi do negocjacji z głównymi udziałowcami.
Do sieci trafiła informacja, że firma Panasonic chce wykupić jedną ze znanych firm zajmujących się elektroniką – koncern Sanyo. O sprawie napisała największa japońska gazeta biznesowa "Nikkei" i agencja Kyodo News.
Firma Sanyo napisała w oświadczeniu, że "rozważa różne opcje", ale nie podjęła jeszcze żadnej decyzji.
Na japońskim rynku prawdopodobnie dojdzie do jednej z największych transakcji w historii, oznaczającej poważne przegrupowanie sił w japońskim przemyśle elektronicznym. Pozwoli na powstanie największego japońskiego przedsiębiorstwa w branży elektronicznej, które prześcignie dotychczasowego lidera, Hitachi Ltd. Według prognoz, połączony roczny dochód Panasonica i Sanyo może w 2009 roku przekroczyć 110 miliardów USD.
Borykające się z kłopotami Sanyo zostało uratowane w 2006 roku dzięki 300 mld dolarów zainwestowanych przez instytucje bankowe Goldman Sachs, Sumitomo Mitsui Banking Corp. i Daiwa Securities SMBC, które są obecnie największymi udziałowcami firmy. Mogą być szczególnie skłonne do sprzedaży udziałów, by uzyskanymi w ten sposób pieniędzmi podreperować bilanse nadszarpnięte kryzysem finansowym.
Wartość akcji Sanyo w ciągu ostatnich miesięcy spadła o prawie jedną trzecią.
Ewentualne przejęcie Sanyo ma nastąpić w marcu 2009 roku.

Źródło: Rzeczpospolita; Internet


Uzupełnienie informacji 07.11.2008 r.:

Firmy Panasonic Corporation oraz Sanyo Electric rozpoczęły 7 listopada br. rozmowy o strategicznym sojuszu kapitałowym i biznesowym. Zobacz: oficjalną informację prasową PDF


Uzupełnienie informacji 13.11.2008 r.:


Seiichiro Sano - Sanyo President