Coraz popularniejsze stają się w Polsce kominki oraz kotły na paliwa stałe. Takie kotły wymagają zazwyczaj stosunkowo dużej średnicy przekroju komina. Co zrobić, gdy stary komin jest już zniszczony i trzeba zastosować wkład kominowy?


Stare kominy budowane były zazwyczaj w formie prostokątów. W przypadku zastosowania wkładów okrągłych, średnica nie mogłaby przekroczyć długości mniejszego boku tego prostokąta, co w wielu przypadkach jest niewystarczające. Należy więc znaleźć rozwiązanie, które lepiej pozwoli wykorzystać przekrój prostokątnego komina.

Rys. 1. Zastosowanie wkładu okrągłego i owalnego w kominie prostokątnym
Dlatego zaczęto stosować wkłady o przekroju prostokątnym, takim jak przekrój szachtu kominowego. Te wkłady okazały się jednak też niedoskonałe, gdyż w rogach prostokąta zbierały się sadze, co na dłuższą metę zmniejszało przekrój wkładu, a w skrajnych przypadkach nawet groziło bardzo niebezpiecznym pożarem sadzy w kominie!

Fot. 1. Elementy wkładu owalnego firmy JAWAR
Fot. Jawar

Idealnym rozwiązaniem jest wprowadzony przed laty przez firmę JAWAR system owalnych wkładów kominowych. W przypadku przekroju owalnego nie ma rogów, w których mogą zbierać się sadze. Jest to obecnie najlepszy sposób renowacji starych kominów do kotłów opalanych paliwami stałymi.
JAWAR ma swojej ofercie wkłady owalne ze stali kwasoodpornej oraz żaroodpornej. Dysponuje różnymi wymiarami owali, dopasowanymi do typowych wymiarów kominów stosowanych w polskim budownictwie.
Tabela 1: Wymiary wybranych wkładów owalnych i średnice ich odpowiedników okrągłych


Źródło: JAWAR