Rozpoczynając działalność w 1994 roku firma ALNOR SYSTEMY WENTYLACJI Sp. z o.o. postawiła na produkcję okrągłych kanałów wentylacyjnych. Początkowo były to wyłącznie elementy z blachy ocynkowanej (kanały, kolana, redukcje, trójniki), jednak z biegiem czasu i doświadczeń rozpoczęliśmy produkcję elementów niestandardowych. Asortyment wyrobów rozszerzyliśmy o elementy z blachy kwasoodpornej i aluminiowej, oraz różnego rodzaju przejścia z wymiarów prostokątnych na średnice okrągłe. Chcąc rozszerzyć naszą ofertę rozpoczęliśmy produkcję owalnych kanałów i kształtek wentylacyjnych.

Dlaczego owalne
Pierwszym argumentem jest kształt zbliżony do kanału prostokątnego, który dzięki spłaszczeniu pozwala zaoszczędzić miejsce w przestrzeni międzystropowej. Dzięki temu jesteśmy w stanie dostarczać elementy alternatywne do tradycyjnych kanałów prostokątnych.
Drugim argumentem który braliśmy pod uwagę przy wyborze nowego produktu jest technologia jego wykonania. Kanały SPIROVAL®system wykonywane są na bazie okrągłych przewodów typu spiro, które są dodatkowo formowane na „owalizerze”. Dzięki bogato zaopatrzonemu magazynowi w okrągłe elementy wentylacyjne posiadamy półprodukty gotowe do wykonania kanałów owalnych. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić dostawę kompletnej instalacji w znacznie przyspieszonym czasie.


Sposób produkcji i rodzaje elementów owalnych

Jak już zostało wspomniane kanały SPIROVAL®system wykonywane są na bazie kanałów okrągłych które są w pierwszym etapie spłaszczane a później rozciągane przez owalizer.
Wysokości kanałów (wymiar H w katalogu) jest ustalona przez „łupki” formujące kanał przy rozciąganiu, natomiast szerokość (wymiar B w katalogu) jest wynikiem rozciągnięcia kanału SPIRO. Z uwagi na wymiary zarówno samej maszyny, jak i rozciągających kanały prowadnic określone są minimalne wymiary wykonywanych kanałów. Minimalny posiadany przez nas wymiar kanału, oraz kształtki wynosi 152mm x 550mm i jest on wynikiem rozciągnięcia kanału SPIRO o średnicy 400 mm. Dokładny typoszereg wymiarów poprzecznych, przekrojów poszczególnych kanałów, wielkości efektywnego fi, oraz ciężaru metra bieżącego przedstawiony jest w tabeli nr 1.
Wykonanie kształtek o przekroju owalnym jest zbliżone w czynnościach do ich odpowiedników w systemie okrągłym z tym wyjątkiem że kształtki owalne są dodatkowo formowane. Dla kompletności systemu owalnego z systemami okrągłymi i prostokątnymi wykonywane są wszelkiego rodzaju przejścia, oraz redukcje pozwalające wykorzystać wszystkie atuty każdego z systemów.
W systemie owalnym zamiast trójników zastosowany jest komplet nakładek siodłowych umożliwiających podłączanie w dowolny sposób przewód o żądanych wymiarach. Sposób ich podłączenia zależy niemal wyłącznie od potrzeb wykonawczych i wyobraźni projektanta. Podzielić je można na nakładki z odejściem prostokątnym, owalnym i okrągłym z rozróżnieniem kilku sposobów montażu. Część nakładek z tradycyjnego systemu okrągłego jak kołnierze IL, lub nakładki siodłowe PS mogą być z powodzeniem stosowane do podłączenia przewodów okrągłych do kanałów owalnych. W innym przypadku należy zastosować nakładki OPSD przystosowane bezpośrednio na kanały owalne. Komfort dowolnego sposobu prowadzenia instalacji zapewniają również wertykalne i horyzontalne kolana o kątach 90o, 60o, 45o, 30o i 15o, dzięki którym możemy umieścić kanały zarówno prostopadle jak i równolegle do płaszczyzny stropu. Kompletności systemu zapewniają złączki, zaślepki oraz jednopłaszczyznowe przepustnice owalne w których specjalny mechanizm pozwala na zaizolowanie kanałów 50 milimetrową wełną.


Sposoby łączenia kanałów SPIROVAL®system

Istnieją trzy sposoby łączenia kanałów owalnych które są zbliżone technologicznie z łączeniami kanałów okrągłych i prostokątnych:
• Połączenie nyplowe bez uszczelki – podobnie jak w przypadku kanałów okrągłych wszystkie kształtki wykonywane są z tolerancją ujemną pozwalającą na wsunięcie kształtki bezpośrednio do kanału owalnego. Długość wsuwki uzależniona jest od wielkości kanału i może wynosić 75, 100 lub 115 milimetrów.
• Połączenie nyplowe z uszczelką – jest to uszczelka dwu wargowa z gumy EPDM fabrycznie zamocowana na kołnierzu kształtki. Sposób montażu oraz długości są identyczne jak elementów bez uszczelek.
• Połączenie kołnierzowe – (produkt w fazie wprowadzania) jest to sposób łączenia zbliżony do prostokątnego połączenia kołnierzowego w którym zarówno na kanale jak i na kształtce zamontowany jest profil wraz z zaokrągloną ramką.


Podwieszenia kanałów SPIROVAL®system

Istnieje szereg możliwości i pomysłów na podwieszenie każdego z rodzajów kanałów wentylacyjnych. My postanowiliśmy zaproponować kilka sprawdzonych, które są stosowane do tradycyjnych kanałów.
• Taśma perforowane – używana dokładnie tak jak w przypadku kanałów okrągłych.
• Obejmy dwu częściowe – wykonywane są z płaskownika z dwoma śrubami łączącymi obie części. Dostępne są w dwóch rodzajach – z amortyzatorem z gumy EPDM, oraz bez amortyzatora. Możliwe jest podwieszanie ich za pomocą prętów gwintowanych wkręconych w nito-nakrętki, lub wkręconych w miejsce śrub łączących obie części.
• Obejma jedno częściowa – jest to dolana część obejmy dwuczęściowej którą należy podwiesić z obu stron obejmy za pomocą prętów gwintowanych.
• Wspornik pojedynczy górny – jest to płaskownik z zamocowanymi dwoma nito-nakrętkami, który należy przymocować bezpośrednio do płaskiej części kanału za pomocą śrub samogwintujących. Długość jego przeliczana jest według wzoru szerokość B-( wysokość H + 60 mm).
• Linki zawieszające SPEED LINK – są to linki stosowane do podwieszenia kanału bez względu na rodzaj przekroju. Występują w długościach 1, 2, 3, 5, 10 metrów oraz grubościach 2 i 3 milimetrów. Każda linka składa się z linki stalowej (długości 1, 2, 3, 5, 10 mb oraz grubości 2 i 3 mm ) zakończonej hakiem z zapadkom, oraz mechanizmu blokującego. Hak jest skonstruowany w sposób uniemożliwiający jego ześlizgnięcie się z otworu, a jednocześnie umożliwia bezproblemowe wykonanie z niego samoregulującego podwieszenia. Mechanizm blokujący pozwala na precyzyjne regulowanie wysokości podwieszenia, oraz łatwe zmiany w jego ustawieniu.


Zalety kanałów SPIROVAL®system

System ten ma kilka podstawowych atutów, które w moim przekonaniu zachęca do ich częstszego stosowania. Przede wszystkim oszczędzamy przestrzeń między stropową, którą trudno by było nam było uzyskać przy zastosowaniu kanałów okrągłych. Dzięki nyplowemu połączeniu kanałów możemy zaoszczędzić miejsce poświęcane na ramkę montażową szeroko stosowaną przy montażu kanałów prostokątnych. Wykonywanie kanałów na bazie SPIRO pozwala na produkcje przewodów o długości do
7,5 mb co w znacznym stopniu pozwala zredukować ilość łączeń i podwieszeń, a w rezultacie czas pracy. Ostatnim czynnikiem na który chciałbym zwrócić uwagę jest kwestia czyszczenia kanałów. Są one o wiele bardziej przystosowane do maszyn czyszczących niż kanały prostokątne. Niema w nich załamać w których najczęściej zbierają się nieczystości, a dzięki zaokrąglonym rogom możliwe jest stosowanie tych samych maszyn do czyszczenia które używane są do kanałów okrągłych. Ma to szczególne znaczenie w czasie przygotowywania naszych przepisów budowlanych do przepisów Unii Europejskiej w której bardzo duży nacisk kładziony jest na czystość systemów.


Oprogramowanie

W najbliższym czasie przewidujemy wprowadzenie kanałów owalnych do funkcjonującej na polskim rynku nakładki na Auto CAD’a – Alnor CAD. Mimo braku tychże elementów posiada ona wiele atutów które są szeroko wykorzystywane przez wielu projektantów. Obecna wersja nakładki nosi nazwę WENTYLE i pozwala na projektowanie okrągłych i prostokątnych systemów wentylacyjnych wraz z możliwością liczeniem spadków ciśnień w instalacji. Program ten jest narzędziem bezpłatnym a jego ściągnięcie jest możliwe ze strony internetowej www.alnor.com.pl lub www.tomicad.com.pl na której to stronie uzyskać można komplet informacji zarówno o najnowszych wersjach programu, jak i sposobach jego użytkowania.

Rafał Olejnik
ALNOR