Nowa Hala Widowiskowo-Sportowa ERGO Arena na granicy Sopotu i Gdańska, z ponad sześćdziesięcioma centralami klimatyzacyjnymi VBW Engineering.

Otwarcie Ergo Areny na granicy Sopotu i Gdańska
Od zwycięskiego dla nas spotkania mistrzów Europy - Polski z mistrzami świata z Brazylii w siatkówce rozpoczęła swoją działalność nowa Hala Widowiskowo-Sportowa ERGO Arena, wybudowana na granicy Sopotu i Gdańska. Za sportową atmosferę i za powietrzny komfort grania i kibicowania w hali - odpowiadało 61 central klimatyzacyjnych VBW Engineering.

Budowa ERGO Areny trwała 5 lat. Klimatyzacja tego typu wielofunkcyjnych obiektów jest zawsze dużym wyzwaniem, któremu sprostać mogą tylko najlepsi. Wystarczy spojrzeć na wartości gabarytowe hali: osiem kondygnacji, kubatura 389.132,53 m3, ilość miejsc siedzących od 5.100 do 11.000, a nawet do 15.000 łącznie z miejscami stojącymi.

VBW Engineering zaprojektowała i dostarczyła na ERGO Arenę 61 urządzeń o łącznym wydatku przetłaczanego powietrza ponad 1 852 tysiące m3/h. Większość urządzeń zaprojektowana została na wysokosprawnych systemach odzyskiwania ciepła w postaci wymienników obrotowych, część central zawiera układy glikolowe. Oba rozwiązania gwarantują ograniczenie do minimum kosztów eksploatacji.
Zaprojektowane centrale spełniają również bardzo rygorystyczne wymogi projektu odnośnie niskiej emisji hałasu, co ma znaczenie przy realizacji w hali imprez typu koncerty, przedstawienia kulturalne, konferencje itp. Na uwagę zasługuje ponadto umiejscowienie central, które w wielu przypadkach posadowione są piętrowo, co w przypadku urządzeń nawiewno-wywiewnych, daje cztery poziomy obróbki powietrza.

Hala już działa, przekonało się o tym 11 tys. widzów, którzy obejrzeli zwycięski mecz naszych siatkarzy z Brazylią na miejscu oraz setki tysięcy widzów śledzących go w telewizji.

Jaka jest ocena widzów o hali? Cytat komentarza jednego z internatów: "Mamy świetny obiekt sportowy. Nie ustępuje żadnej hali na świecie - no może niektóre mają więcej miejsc. Do tego doszło pierwsze zwycięstwo nad Brazylią od 8 lat. Kiedyś mówiło się, że kocioł śląski (Narodowy) jest szczęśliwy dla naszych piłkarzy. To może teraz wszyscy ruszą do ERGO Arena (siatka, kosz, ręczna, piłka nożna halowa, lekka halowa, hokej - bo ponoć tam można lodowisko zrobić, etc), bo tam Polacy będą wygrywać. . myślę, że ta trójmiejska hala da nam jeszcze wiele radości i niezapomnianych chwil - sportowych i muzycznych - dla całego T-City i Pomorza".
Hala Widowiskowo-Sportowa ERGO ArenaCentrale VBW Engineering w Hali Widowiskowo-Sportowej ERGO Arena

Centrale VBW Engineering w ERGO ArenaCentrale VBW Engineering w ERGO Arena

Foto: VBW EngineeringŹródło: VBW Engineering Sp. z o.o.