Na liście obiektów referencyjnych Swegon znajduje się bardzo wiele muzeów, takich jak np.: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, czy Muzeum Powstania Warszawskiego. We wrześniu oddano do użytku kolejne dwa obiekty: Muzeum Sukiennice oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego. Obecność w portfolio Swegon tych niezwykle prestiżowych inwestycji świadczyć może o najwyższej jakości dostarczanych urządzeń.

Otwarcie dwóch prestiżowych obiektów referencyjnych Swegon
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w SukiennicachPo niemal 4 latach kapitalnego remontu 3 września 2010 roku otwarto dla zwiedzających Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Sukiennice to pierwsza historyczna siedziba Muzeum Narodowego w Krakowie, powstała w 1879 r. jako pierwsze narodowe muzeum Polaków. Usytuowana tu Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku stanowi polski skarb narodowy i jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Krakowa. Niestety, piękno Sukiennic nie szło w parze ze stanem technicznym i odpowiednim wyposażeniem obiektu. Od czasu, gdy w latach 60-tych ubiegłego wieku przeprowadzono remont Sukiennic, zabytkowy budynek osiągnął barierę technicznej sprawności. Szybkie podjęcie modernizacji i restauracji obiektu było koniecznością. Powstał więc projekt „Nowe Sukiennice”, którego celem było zachowanie zabytkowej substancji obiektu, ochrona przechowywanych w nim bezcennych dzieł sztuki oraz wykreowanie nowoczesnego muzeum. Remont objął m. in. budowę windy, montaż klimatyzacji i udostępnienie turystom zewnętrznych tarasów widokowych. Dziś odnowiona galeria łączy tradycję muzealną z wymogami współczesności.

Swegon dostarczył na ten obiekt: centrale klimatyzacyjne GOLD, agregaty chłodnicze COOLDX, tłumiki oraz nawilżacze.
Muzeum Lotnictwa Polskiego
Główny gmach Muzeum Lotnictwa Polskiego otwarto natomiast 18 września 2010. Jak podkreślają władze muzeum, jest to jeden z najnowocześniejszych i najbardziej ekspresyjnych w formie, zbudowanych od podstaw obiektów muzealnych w Polsce. Architekci z berlińskiej pracowni Pysall.Ruge Architekten współpracujący z krakowskim projektantem Bartłomiejem Kisielewskim zadbali, aby architektura budynku nie przytłaczała. Choć masywne ściany zbudowano ze stali i betonu, kształt muzeum przypomina papierowy samolot.

Projektanci wiedzieli, że podczas pikników lotniczych budynek będzie obserwowany również z góry, dlatego zadbali, aby z powietrza wyglądał jak śmigło. Wykonana niemal w całości z barwionego na czarno betonu architektonicznego skorupa gmachu Muzeum Lotnictwa Polskiego przypomina olbrzymie orgiami. Oczkiem w głowie architektów było również dostosowanie budynku do światowych standardów tzw. architektury pasywnej. Olbrzymi gmach o powierzchni użytkowej ponad 3,3 tys. m2, mający ponad 11 m wysokości, jedną kondygnację podziemną i trzy nadziemne, ma być tani w utrzymaniu. Budowa muzeum trwała dwa lata.

Swegon dostarczył na ten obiekt: centrale klimatyzacyjne GOLD, agregaty chłodnicze COOLDX, tłumiki, wentylatory i nawiewniki.

Źródło: Swegon Sp. z o.o.