30 maja 2008 w niemieckiej miejscowości Kuenzelsau odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia Centrum Technologicznego firmy Ziehl-Abegg.
Ten nowoczesny, trzyczęściowy kompleks został zaprojektowany i skontruowany w jeden rok. Budowla ma 97 m długości, 45 m szerokości i wznosi się na wysokość ponad 10 m, tym samym kształtuje wznacznym stopniu panoramę miasta. Na powierzchni ponad 5000 m² centrum skupia pod jednym dachem ponad 100 inżynierów i techników wspólnie pracujących nad ciągłym rozwojem technologii produkcji Ziehl-Abegg.
Nazwa
Angielskie słowo "Invent" nie zostało przypadkowo wybrane na nazwę Centrum Technologicznego Ziehl-Abegg. Twórcom zależało na oddaniu idei towarzyszącej projektowi, idei, którą najlepiej daje się wyrazić poprzez połączenie znaczeń dwóch angielskich wyrazów "innovation" (czyli innowacja, ulepszenie) oraz "ventilation" (wentylacja). Powstała w ten sposób nazwa jest synonimem działalności filmy Ziehl-Abegg już od prawie 100 lat.

Nowoczesna technologia

Ziehl-Abegg zainwestował 13 milionów Euro w pionierskie przedsięwzięcie stworzenia Centrum Technologicznego, które ma wyznaczać nowe standardy.
Budynek jest podzielony na trzy skrzydła: w tzw. sekcji pierwszej mieszczą się dwie komory do badania wydajności/akustyki wentylatorów, natomiast dział badania silników oraz obszar badań eksperymentalnych zostały ulokowane w części środkowej. Pracownicy pracujący w pobliżu komór pomiarowych, znajdują się w trzeciej sekcji, która została ozdobiona szklaną fasadą. Trzy skrzydła otaczają część wypoczynkową: atrium.

Nowe możliwości, które oferuje Centrum Technologiczne

Łączny rozmiar dwóch komór do pomiaru wydajności i hałasu wentylatorów robi ogromne wrażenie. 1250 ton betonu jest podtrzymywane na sprężynach. Dzięi temu zredukowano drgania i hałas dochodzący z zewnątrz w trakcie badań akustycznych wentylatorów. Na górnym piętrze centrum technologicznego znajduje się ważąca 325 ton ścieżka pomiarowa, pozwalająca osiągnąć przepływ powietrza rzędu 100 000 m² i ciśnienie ponad 3000 Pa. Komory pomiarowe są wyjątkowe, dzięki zastosowaniu unikalnej konstrukcji zredukowano do minimum odbicia i zakłócenia akustyczne. Poziom tła wynosi 15 dB, co pozwala po raz pierwszy wykonywać testy akustyczne zgodnie z normą DIN3745 klasa 1.

Wysokie standardy jakości

• testy akustyczne zgodne z DIN 3745 klasa 1
• testy przepływu powietrza zgodne z DIN 24166 klasa 1
• certyfikat AMCA 210-99
• testy akustyczne w kanale zgodne z DIN 5136

Wystawa w Centrum Technologicznym

Własna sala wystawowa pozwala klientom Ziehl-Abegg poznać zadziwiający świat wentylatorów. Na obszarze ok. 200 m² znajduje się ekspozycja wielu różnorodnych produktów z sektora wentylacji. Pełno tu innowacyjnych i niezwykle zaawansowanych technologicznie produktów.

Pracodawca z przyszłością

Ziehl-Abegg AG spogląda wstecz na bardzo udany rok 2007, w którym został pobity dotychczasowy rekord sprzedaży. Grupa Ziehl-Abegg osiągnęła obrót rzędu 303 milionów
Euro. Wzrost sprzedaży w dziale wentylacji wyniósł 12%, a w dziale napędów prawie 20%. Ziehl-Abegg przeznaczył na nowe inwestycje ponad 25 milionów Euro, oraz stworzył 331 nowych miejsc pracy. Innowacje technologiczne wprowadzane przez koncern na rynek, pozwoliły firmie stać się liderem w dziedzinie wentylatorów, napędów i regulacji.
Dzięki zaawansowanej technologii i wysokiej jakości produktów Ziehl-Abegg chce pozyskiwać nowych klientów i partnerów biznesowych na całym świecie. W roku 2010 firma Ziehl-Abegg będzie obchodziła 100 rocznicę powstania.
Źródło: Ziehl-Abegg