Koszty utrzymania nawet stosunkowo niewielkiego domu rosną z roku na rok. Wielkimi krokami zbliża się kolejny sezon grzewczy, jeszcze bardziej obciążający domowy budżet. Choć nie mamy wpływu na ceny nośników energii, możemy skorzystać z rozwiązań i nowinek technologicznych, które znacząco ograniczą jej zużycie.

W wielu wypadkach przyczyna wysokich rachunków za ogrzewanie tkwi w starej i zużytej instalacji. Decyzję o jej ewentualnej wymianie powinniśmy podjąć czym prędzej. Czasu do rozpoczęcia sezonu grzewczego pozostało naprawdę niewiele, a zainwestowane pieniądze szybko się zwrócą. Dotyczy to zwłaszcza starszych budynków, w których instalacja centralnego ogrzewania nie była wymieniana nigdy wcześniej.

Krok po kroku…

W pierwszej kolejności należy pomyśleć o wymianie grzejników oraz rur a także zastosowaniu nowoczesnej automatyki sterującej.- Czasy kiedy do budowy instalacji wodnych wykorzystywano ciężkie i podatne na korozję rury ze stali cynkowanej już minęły. Obecnie najczęściej wykorzystuje się rury wykonane na bazie polietylenu oraz rury wielowarstwowe – mówi Andrzej Marchewicz z działu technicznego Tece.


Podłączenie grzejników


Rury wielowarstwowe

Są one niezwykle odporne na korozję, wysokie temperatury oraz ciśnienie. Znacznie lepiej przewodzą też ciepło. Poza tym dzięki pokryciu ich biała warstwą ochronną poprawiają estetykę pomieszczenia i stają się niemal niewidoczne w takich miejscach jak chociażby przyłącza do grzejników. Do znacznej redukcji strat ciepła może przyczynić się również sposób ich połączenia. Niektóre z rur (np. Teceflex) można łączyć za pomocą tzw. tulei zaciskowych, co dodatkowo skraca czas montażu.

- Wykorzystanie tulei eliminuje konieczność użycia tradycyjnych, ale jednocześnie zawodnych uszczelek i taśm uszczelniających, a przez to znacząco zwiększa bezpieczeństwo instalacji. Zachowany zostaje także przekrój wewnętrzny rur i ciśnienie przepływającej wody – dodaje Marchewicz. Z kolei wybierając grzejnik powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na niska cenę, ale także na materiał z jakiego został wykonany. Tece Na rynku dostępne są m. in. grzejniki stalowe, miedziane, żeliwne i aluminiowe. O naszym wyborze powinny przesądzać parametry instalacji oraz materiał z jakiego została wykonana.

Działajmy kompleksowo

Warto też pomyśleć o nowoczesnych sterownikach, zarządzających temperaturą w pomieszczeniach. Pozwalają one na włączanie lub wyłączanie systemu w określonych godzinach, a także na czasowe ograniczanie temperatury o około 5 stopni C. Oprócz oszczędności energii podnoszą także komfort w mieszkaniu dostosowując temperaturę do oczekiwań mieszkańców.

Najlepsze efekty uzyskuje się jednak dzięki działaniom kompleksowym, dlatego nie czekając na zbliżającą się zimę, warto też pomyśleć o wymianie okien lub ewentualnym ociepleniu ścian. Swoje zalety ma także ogrzewanie podłogowe – w przeciwieństwie do grzejników jest to system ogrzewania niskotemperaturowego (temp. w rurach nie powinna przekraczać 55 stopni C.), w związku z czym nakłady eksploatacyjne są w jego przypadku wyjątkowo niskie. Poza tym eliminuje konieczność konserwacji i naprawy grzejników. Przejście na ogrzewanie podłogowe warto jednak skonsultować z projektantem.

Źródło: "TECE" Sp. z o.o.