Słynny architekt, Norman Foster powiedział, że projektowanie w sposób zrównoważony oznacza „jak najwięcej jak najmniejszym kosztem”. Oszczędność i wykorzystanie lokalnych tradycji to nie tylko cechy projektów Fostera, ale także budynków z systemami Reynaers o podwyższonych parametrach izolacyjnych: Radwar Business Center w Warszawie oraz Symfonia Residence w Gdańsku.

Oszczędności zimą i latem. Rozwiązania HI od Reynaers w Symfonii Residence i Radwar Business Center
Tegoroczna zima i jej rekordowo długi okres grzewczy a także upalne lato i konieczność nieprzerwanego używania klimatyzacji przyniosły wzrost kosztów utrzymania budynków – z sektora mieszkalnictwa napływają informacje, że opłaty mogą wzrosnąć nawet o 20-30%. To poważne straty dla właścicieli budynków utrzymujących się z czynszów i opłat zryczałtowanych. W kontekście dodatkowo wzrastających cen energii, energooszczędne rozwiązania w oknach, drzwiach czy ścianach kurtynowych są niezwykle potrzebne.

Dlatego też Reynaers opracował rozwiązania efektywne energetycznie HI (high insulation), które – minimalizując koszty ogrzewania czy klimatyzacji budynków – sprawdzają się w obu rodzajach ww. obiektów. Należą do nich m.in. zintegrowane fotowoltaiczne ściany kurtynowe i osłony przeciwsłoneczne, profile o podwyższonych parametrach izolacyjnych oraz systemy podwójnych elewacji. Nowe wyroby stanowiące elementy zrównoważonego budownictwa, powstają zarówno w rezultacie własnych badań firmy Reynaers, jak i pomysłów architektów oraz nowych przepisów budowlanych.


Kamieniczki nad Motławą

Argumenty te zostały wzięte pod uwagę przez Stefana Kuryłowicza, architekta Symfonii Residence, gdańskiego apartamentowca składającego się z połączonych ze sobą pięciu kamieniczek o podwyższonym standardzie. Budynek znajduje się przy głównym deptaku nad Motławą, dzięki czemu ze wszystkich apartamentów rozciąga się widok na rzekę i Zatokę Gdańską.
Każda z kamieniczek posiada duże fragmenty przeszkleń od strony Motławy: aluminiowo-szklana ściana kurtynowa Reynaers o podwyższonych parametrach izolacyjności CW 50 HI pokrywa całą elewację północno-wschodnią obiektu oraz północno-zachodnią na ostatnim piętrze (pod konstruk¬cją dachową). Przeszklenia zostały zestawione z płaszczyznami z ciemnego kamienia i perforowanej rdzawej blachy. W efekcie wyglądające bardzo nowocześnie minimalistyczne fasady kamieniczek przypominają kadłuby statków czy elementy wyposażenia portu.
Architekt obiektu, Stefan Kuryłowicz podkreśla, że projektując ten budynek, z jednej strony zależało mu na uwypukleniu związku z miejscem – jednym z najstarszych portów Bałtyku. Z drugiej jednak strony, dobierając materiały (szkło i aluminium), chciał zaznaczyć, że budynek powstał na początku trzeciego tysiąclecia i jest adresowany do ludzi myślących nowocześnie.

Komfortowy Radwar

Mimo że budynki Radwaru mają już prawie 35 lat, to wyglądają jakby zbudowano je całkiem niedawno. I tak też się stało: ze starych budynków typu Lipsk architekci z Pracowni Projektowej Portal pozostawili tylko piwnice i elementy konstrukcyjne, które zostały spięte dwoma łącznikami. Na nowej konstrukcji powstał kompleks Radwar Business Center.

Aby osiągnąć lepszy poziom izolacyjności i transparentności, w budynkach wykonano nową elewację. Dla zapewnienia bardzo dużej transparentności budynku zastosowano przeszklenia w systemie CW 50 SC (mocowanie mechaniczne). Z uwagi na optymalizację bilansu energetycznego budynku, zastosowano konstrukcje okienno-drzwiowe na bazie systemu CS 86 HI.

Zrównoważona architektura i praca nad rozwiązaniami efektywnymi energetycznie to priorytety firmy Reynaers Aluminium. Dzięki temu możliwe jest znalezienie optymalnego rozwiązania dla każdego projektu: nowo powstającego, czy też transformacyjnego. Polskie inwestycje: Radwar Business Park i Symfonia Residence są tego znakomitym przykładem.

Pełna oferta systemów budowlanych Reynaers w energooszczędnej, poprawionej termicznie klasie HI obejmuje: aluminiowo-szklaną ścianę kurtynową CW 50 HI, system okienno-drzwiowy CS 86 HI (który może być montowany razem z CW 50 HI, co daje kompletną elewację w klasie HI) oraz system drzwi przesuwnych i podnoszono-przesuwnych CP 155 LS HI.

Wszystkie systemy są dostępne u autoryzowanych przedstawicieli firmy Reynaers na terenie całego kraju. Zapytania można też kierować bezpośrednio do biura Reynaers Polska w Piasecznie, tel. (022) 715 77 77.


Źródło: ''