Silniki Ziehl-Abegg serii ECQ bazują na najnowszych osiągnięciach w dziedzinie techniki komutacji elektronicznej EC. Odznaczają się wysokim współczynnikiem sprawności sięgającym aż 65%. Przekłada się to na oszczędność energii elektrycznej nawet do 80% w porównaniu do typowych silników typu Q ze zwartymi uzwojeniami pomocniczymi.
Seria wentylatorów ECQ składa się z sześciu wielkości z zakresu od 154 do 300 mm oraz szeregu akcesoriów takich jak siatki, dysze wlotowe czy wsporniki.
Silniki ECQ posiadają stopień ochrony IP55 i mogą być montowane w dowolnej pozycji. Niski poziom hałasu i drgań sprawiają, iż obszar ich zastosowań jest bardzo szeroki, jednakże najczęściej używane są w technice chłodniczej, a więc ladach i szafach chłodniczych, niewielkich skraplaczach itp.
Jednym z celów, jaki przyświecał twórcom serii ECQ było stworzenie produktu w pełni kompatybilnego ze stosowanymi dotychczas. Skonstruowano zatem wentylatory, których instalacja w istniejących systemach odbywa się w bardzo prosty sposób przy pomocy podstawowych narzędzi. Również ich podłączenie elektryczne nie sprawia problemów. Do nowej generacji silników pasują także dotychczas stosowane wirniki. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż po zainstalowaniu nowych wentylatorów nie ulega zmianie charakterystyka instalacji. Jednakże najważniejszą zaletą wentylatorów z silnikami ECQ jest ich wyraźnie niższy pobór energii w stosunku do wentylatorów z typowymi silnikami, co czyni aplikacje, w których je zastosowano bardziej oszczędnymi w eksploatacji i mniej obciążającymi środowisko. Okres amortyzacji kosztów wymiany istniejących silników wynosi często poniżej pół roku.
Do pobrania: plik pdf