Znaczny wzrost cen energii oraz niekorzystne zmiany klimatyczne związane z emisją CO2 do atmosfery, należą do największych wyzwań ekonomicznych i ekologicznych ostatnich lat.

Duży potencjał oszczędności kosztów oraz obniżenia emisji szkodliwych substancji drzemie w odnawialnych źródłach energii. Dlatego perspektywicznym rozwiązaniem stosowanym w technice grzewczej są instalacje solarne oraz pompy ciepła.

Natura oferuje posiadaczom domów niedrogie, a częściowo nawet bezpłatne źródła energii w formie ciepła promieni słonecznych czy ciepła ziemi, które można wykorzystać do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody. Energie odnawialne chronią środowisko i pomagają oszczędzać, co jest szczególnie istotne w czasach wysokich cen oleju opałowego i gazu.

Słoneczne perspektywy

Instalacje solarne wytwarzają ciepło, korzystając z bezpłatnego źródła energii i nie emitując żadnych spalin do atmosfery. Można je bez przeszkód stosować we wszystkich gospodarstwach domowych – jako uzupełnienie istniejącej instalacji grzewczej lub też w nowo projektowanych systemach. Energia słoneczna może być wykorzystywana albo do samego ogrzewania wody, albo jako dodatkowe wsparcie dla systemu centralnego ogrzewania (c.o.).


Montaż kolektora słonecznego na dachu - “Fot.: Junkers”

Kolektory słoneczne umieszczone na dachu budynku pochłaniają promieniowanie słoneczne. Są one wypełnione specjalną cieczą, która przenosi ciepło. Przewody rurowe doprowadzają energię do zasobnika ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Sterowana elektronicznie pompa w stacji solarnej przetłacza czynnik ciepła. Oto cała filozofia pracy kolektora słonecznego.

Płaskie kolektory słoneczne to najbardziej rozpowszechnione rozwiązanie. Junkers posiada w swojej ofercie płaskie kolektory słoneczne: linia Classic, Comfort i Excellence. Linia Classic to idealne rozwiązanie dla istniejących instalacji, które można rozszerzyć o system solarny. Linia Comfort odznacza się bardzo korzystną relacją ceny do wydajności. Natomiast w linii Excellence zastosowano miedziany absorber pełnopowierzchniowy ze specjalnym pokryciem, który pochłania niemal całą energię słoneczną.


Duży potencjał oszczędności kosztów oraz obniżenia emisji szkodliwych substancji drzemie w odnawialnych źródłach energii - “Fot.: Junkers”

Innowacyjna geometria absorbera, tzw. podwójny meander, zapewnia dynamiczny przepływ czynnika grzewczego, a tym samym lepsze przenoszenie ciepła na płyn.

Bezpłatne ciepło z ziemi

Czystym i proekologicznym rozwiązaniem są także pompy ciepła, które przez cały rok korzystają z ciepła zgromadzonego pod powierzchnią ziemi. Pompa ciepła działa na podobnej zasadzie co chłodziarki – tyle że grzeje, zamiast chłodzić. Do wykorzystania ciepła zgromadzonego pod ziemią konieczne są trzy zamknięte obiegi: obieg solankowy; obieg środka chłodniczego i obieg grzewczy.

Obieg solankowy udostępnia możliwość wykorzystania gruntu jako źródła ciepła. Sprawdzonym rozwiązaniem są tutaj przede wszystkim sondy gruntowe, które wpuszczane są na głębokość 50-100 metrów w ziemię. Istnieje także możliwość instalacji kolektorów poziomych, podgruntowych lub też wykorzystania jako źródła energii ujęcia wody.

Poprzez wymiennik ciepła – parownik, podgrzana w obiegu solankowym solanka przekazuje energię do obiegu środka chłodniczego. Środek chłodniczy odparowuje w wyniku doprowadzenia energii i zmienia stan skupienia w gazowy. Centralnym elementem pompy geotermicznej jest sprężarka, która zagęszcza opary środka chłodniczego, zwiększając ciśnienie, a przy tym także temperaturę oparów. Temperatura środka chłodniczego jest po sprężeniu wyższa niż temperatura, wymagana do ogrzania pomieszczeń i podgrzania wody. Za pomocą drugiego wymiennika ciepła – skraplacza ciepło jest przekazywane do trzeciego obiegu, grzewczego.

Dział Techniki Grzewczej firmy Bosch konstruuje, produkuje i dystrybuuje wysokiej jakości urządzenia grzewcze takie jak przepływowe gazowe podgrzewacze wody, wiszące i stojące kotły c.o., kotły kondensacyjne, pompy ciepła, zestawy solarne oraz całą gamę wyposażenia do wymienionych urządzeń. Obecnie Dział Techniki Grzewczej Bosch skupia 14 silnych marek o długoletniej tradycji, które są reprezentowane w 185 krajach na całym świecie. Zakłady produkcyjne zlokalizowane są w 5 państwach Europy oraz w Chinach.

W Polsce Junkers jako dział branżowy firmy Robert Bosch Sp. z o.o. jest obecny od 1992 roku. Oferta handlowa Junkersa na polskim rynku składa się z kilku podstawowych grup produktów: gazowych podgrzewaczy przepływowych, gazowych kotłów grzewczych: konwencjonalnych oraz kondensacyjnych; z zamkniętą i otwartą komorą spalania, jedno- i dwufunkcyjnych; gazowych kotłów stojących oraz zasobników c.w.u. do współpracy z kotłami grzewczymi oraz kotły na paliwa stałe. Wszystkie gazowe urządzenia marki Junkers objęte są 3-letnim okresem gwarancji.

Więcej informacji: www.junkers.pl