Zasada działania osuszaczy kondensacyjnych.

Osuszacze kondensacyjne Aerial
Osuszacze powietrza AERIAL posiadają wbudowane urządzenie chłodnicze i działają na zasadzie wykraplania pary wodnej z powietrza, czyli kondensacji.

Wilgotne powietrze zasysane przez wentylator przepływa przez filtr powietrza i parownik urządzenia chłodniczego (chłodnicę) gdzie jest schładzane poniżej punktu rosy. Para wodna zawarta w powietrzu wykrapla się na jego powierzchni i spływa do zbiornika lub przewodu odprowadzającego skropliny.

Następnie suche i chłodne powietrze (o mniejszej zawartości wilgoci) przepływa przez skraplacz gdzie ulega podgrzaniu. W wyniku odebrania ciepła utajonego i zamiany energii doprowadzonej do sprężarki na energię cieplną, do powietrza jest przekazana większa ilość ciepła niż została pobrana. Odpowiada to wzrostowi temperatury powietrza o ok. 3-5°C.

Jeden taki cykl trwa bardzo krótko, a ciągła cyrkulacja powietrza przez osuszacz redukuje stopniowo poziom wilgotności w pomieszczeniu.


Firma Kaldo prezentuje Państwu osuszacze kondensacyjne firmy Aerial.

Osuszacze domowe

Osuszacze domowe typu DH charakteryzują się dużą wydajnością, wysokim komfortem obsługi, jak również małymi gabarytami i ciężarem. Zakres pracy: temperatura +5oC do +32oC; wilgotność 45% do 100%.
Zasilanie wszystkich modeli odbywa się z sieci 230V/50Hz (uziemienie). Do sterowania urządzeniem przewidziano wbudowany higrostat (skala „min-max”) załączający osuszacz w przypadku przekroczenia zadanej wartości. Poza higrostatem przewidziano także sygnalizację stanów pracy tj. sygnalizacja gotowości do pracy oraz konieczności opróżnienia zbiornika wody.
Obudowa urządzenia wykonana jest z malowanej proszkowo blachy ocynkowanej, front i tył z tworzywa sztucznego. Osuszacz wyposażono w kółka zapewniając tym łatwe przemieszczanie urządzenie. Z tyłu jednostki znajduje się zbiornik na wodę oraz przyłącze do węża w celu stałego podłączenia odpływu skroplin. Po stronie wlotowej znajduje się wyciągany od góry filtr powietrza.
Zastosowania:
• łazienki
• archiwa
• muzea
• piwnice
• pomieszczenia magazynowe
• domki letniskowe.

Osuszacze basenowe

Kryte baseny kąpielowe to obiekty o specyficznym wewnętrznym mikroklimacie. Ze względu na duże otwarte zbiorniki wodne w halach basenowych występują znaczne zyski wilgoci pochodzące od parowania z powierzchni wody. Jest to efekt niepożądany, który powoduje powstawanie rdzy na elementach metalowych, powstawanie pleśni i grzybów, niszczenie przegród budowlanych, zaparowanie szyb, dyskomfort kąpiących się osób.
Firma AERIAL posiada w swojej ofercie urządzania specjalnie dedykowane dla takich obiektów - basenowe osuszacze kondensacyjne serii AP.
Osuszacze basenowe przeznaczone są do pracy stacjonarnej. Ich płaski kształt pozwala na dobre komponowanie się jednostki w pomieszczeniu i łatwy montaż na podłodze lub ścianie. Urządzenie sterowane jest higrostatem zewnętrznym.

Osuszacze naścienne seria AD120/130/150

Osuszacz typu AD 110 posiadający bardzo małe gabaryty został zaprojektowany do montażu naściennego w małych pomieszczeniach takich jak przedsionki saun, archiwa, szatnie, muzea, pompownie itp.

Osuszacze naścienne typu AD 120/130/150 ze względu na swój duży przepływ powietrza i dużą wydajność osuszania stosowane są w średnich i dużych pomieszczeniach ? szczególnie w długich lub szerokich takich jak: magazyny, korytarze, stacje przepompowni itp.

Osuszacze mobilne serii AD550

Osuszacze mobilne charakteryzują się wysoką wydajnością, zwartą konstrukcją, cichą pracą i są wyposażone w cztery ruchome kółka ułatwiające ich przestawianie.
Przeznaczone są do osuszania i utrzymywania niskiej wilgotności względnej powietrza w średnich i dużych pomieszczeniach takich jak: magazyny, przepompownie, muzea, piwnice, archiwa, winnice itp.
Stosowane są również do suszenia materiałów, które w wyniku procesu technologicznego (np. półfabrykaty budowlane) lub ze swej natury (np. drewno, produkty spożywcze) zawierają duże ilości wody.

Osuszacze budowlane

Do większości prac budowlanych używa się dużych ilości wody, która pozostaje w ścianach, posadzkach i stropach, a którą należy usunąć by kontynuować dalsze prace. W późniejszych robotach wykończeniowych ponownie pojawia się potrzeba przyspieszenia procesu osuszania gipsowych ścianek, tynków, powierzchni po malowaniu itp.
Zwykle w wyżej wymienionych przypadkach stosuje się wietrzenie pomieszczeń w okresie pozazimowym i wentylację z ogrzewaniem w okresie zimowym. Obie metody nie są jednak wystarczająco skuteczne, a niekiedy nie dają wręcz żadnych efektów. Wiosną i jesienią powietrze zewnętrzne jest chłodne i wilgotne. Stosowana natomiast zimą metoda wentylacji i ogrzewania powietrza jest nieekonomiczna i mało skuteczna.
Najlepsze efekty w przypadku osuszania budynku można osiągnąć przez zastosowanie urządzeń osuszających. Skraplają one wilgoć zawartą w powietrzu, umożliwiając ciągłe wchłanianie wilgoci ze ścian, stropów i podłóg. Urządzenie należy umieszczać w pomieszczeniu zamkniętym, aby ograniczyć dostęp zewnętrznego wilgotnego powietrza


Więcej na temat osuszaczy w działach wentylacja i klimatyzacja na stronie internetowej www.kaldo.pl


Autor: Przemysław Czaja, Kaldo
W artykule wykorzystano materiały reklamowe firm kaldo oraz aerialŹródło: KALDO Klimatyzacja Wentylacja Osuszanie