Osuszacz sorpcyjnych Munters w praktyce.

Osuszacz w tamie
Ljusnans Vattenregleringforetag jest odpowiedzialny za podłączenie dopływu wody do produkcji energii w Ljusnan w Szwecji. Firma nadzoruje ponad 30 zbiorników wodnych o całkowitej pojemności około 1.500 Mm3.


Zbiornik Lossen o pojemności 500 Mm3 ma rozbudowany system drenażowy wzdłuż strumienia do tamy. Liczne studnie są ze sobą połączone – 17 punktów łączących studnie posiadają zainstalowany elektroniczny system do wykrywania przecieków. Ze względu na wilgotność w studniach, występowały przypadki wadliwego działania sprzętu, stwarzając tym samym problemy nadzorującemu personelowi.

Osuszacz Munters ML690 z modulowaną kontrolą tyrystorową grzałek szybko rozwiązał problem. Osuszacz Munters został zamontowany w budynku umieszczonym centralnie w systemie drenażowym, a czujnik wilgotności umieszczono w suchym kanale powietrznym, Kanały rozprowadzania powietrza, które w sumie mierzą 600 m zostały umieszczone w gruncie by doprowadzać suche powietrze do 17 studni. W ten sposób skraplanie i wysoka wilgotność zostały wyeliminowane, zapewniając niezawodne funkcjonowanie sprzętu do wykrywania przecieków przez cały rok i również zmniejszając ilość napraw.

Systemy Munters w dużym stopniu zostały użyte do ochrony metalowych części, kontaktów i rozdzielnicy, gdzie kontrola klimatu z wilgotnością poniżej 50% zapewnia zatrzymanie korozji.

Zasada działania osuszaczy sorpcyjnych Munters jest bardzo prosta. Wilgoć jest absorbowana przez wolno obracające się koło sorpcyjne. Powietrze wylatujące z drugiej strony koła jest suche. Inny strumień powietrza usuwa wilgoć, która zgromadziła się na suszącej stronie osuszacza i następnie jest odprowadzana na zewnątrz lub gdzie indziej. Kiedy wilgoć zostanie usunięta w postaci pary wodnej przez koło sorpcyjne, osuszacz może dalej efektywnie działać nawet przy bardzo niskich temperaturach i utrzymywać wymagane warunki wilgotności.

Seria Munters ML wprowadza sektor oczyszczający, który równocześnie odzyskuje ciepło – redukując w ten sposób wymagania energetyczne. W konsekwencji dostarcza zarówno skuteczne wykonanie jak i efektywną kontrolę względnej wilgotności.


Źródło: Munters