W myśl unijnej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków wszystkie domy wznoszone po 2020 roku będą musiały cechować się niskim zapotrzebowaniem na energię [1]. Jej największa część jest przeznaczana na ogrzewanie – ponad 80% całkowitego zapotrzebowania obiektów na energię [2]. Powoduje to, że na koszty związane z utrzymaniem mieszkań Polacy przeznaczają obecnie co czwartą złotówkę. Rosnące ceny energii mogą jeszcze zwiększyć te wydatki. Dlatego warto już teraz inwestować w budownictwo energooszczędne. Jego przykładem jest m.in. Osiedle Energooszczędne powstające właśnie w Gdańsku Osowej. Inwestor zakłada, że będzie ono potrzebowało do ogrzewania jedynie 10% energii, którą zużywają inne obiekty wznoszone zgodnie z obecnymi normami.

Osiedle Energooszczędne w Gdańsku Osowej
Inwestorem przedsięwzięcia jest Towarzystwo Ziemskie Sp. z o.o. Osiedle składa się z kompleksu czterech budynków usytuowanych na terenie o powierzchni około 1,5 ha. Do dyspozycji mieszkańców oddanych zostanie łącznie około 230 mieszkań o wielkości od 30 do 75 m2, przy czym możliwe jest łączenie mniejszych lokali w większe, uzyskując mieszkania o powierzchni nawet do 150 m2. Na ostatnim, trzecim piętrze znajdą się lokale 2-poziomowe z antresolą, wyposażone w duże tarasy.
Konstrukcja budynków została zaprojektowana tak, aby osiągnąć jak najwyższe parametry izolacyjne. Ściany wykonano w technologii VELOX. Ich grubość to 37 cm i 40 cm, z czego aż 22 cm stanowią warstwę ocieplenia. Taka technologia zapewnia nie tylko wysoką izolacyjność termiczną, ale również praktycznie niespotykaną na rynku deweloperskim, wysoką izolacyjność akustyczną. Ocieplenie poddaszy wykonywane jest efektywną, poliuretanową izolacją nakrokwiową. 3-szybowa stolarka okienna, stosowana na osiedlu, montowana jest z zachowaniem zasad ciepłego montażu – w warstwie izolacji i membranami paroizolacyjnymi, tu dodatkowo rozszerzonego o tzw. „ciepły parapet”, czyli styropianową wkładkę montowaną pod oknem. Do izolacji balkonów i tarasów, przez które może uciekać z budynku aż do 30% ciepła, zostały użyte łączniki termoizolacyjne Schöck Isokorb.
Osiedle Energooszczędne w Gdańsku Osowej
- Naszym celem jest wybudowanie mieszkań energooszczędnych, czyli o wiele tańszych w eksploatacji, a przy tym w cenach rynkowych. Dlatego, jako pierwsi na rynku zdecydowaliśmy się kompleksowo zastosować najlepsze izolacje oraz urządzenia i technologie wykorzystujące energię odnawialną. Co ważne, zostały one zintegrowane w jeden system. Dzięki temu nasze budynki potrzebują do ogrzewania jedynie 10% energii, którą zużywają obiekty wznoszone zgodnie z obecnymi normami - mówi Arkadiusz Zalaszewski, Towarzystwo Ziemskie. Zintegrowany system sterowania na osiedlu pozwala zwiększyć efektywność zastosowanych rozwiązań. Na przykład nadwyżki ciepła, wytworzone przez kolektory słoneczne, są akumulowane w gruncie pod budynkiem, dla podwyższania parametrów pomp ciepła używanych do dogrzania powietrza i ciepłej wody użytkowej.

- Budownictwo energooszczędne to obecnie bardzo ważny kierunek. Dziś, kiedy rosną ceny gazu i węgla - inwestorzy coraz częściej poszukują rozwiązań czerpiących z energii odnawialnej. Pozwalają one znacznie zmniejszyć wydatki na ogrzewanie, a tym samym koszty utrzymania mieszkań
– mówi Maciej Kowalczyk, Senior Inżynier w Schöck Polska. Na Osiedlu Energooszczędnym wykorzystane będą zarówno znane, sprawdzone rozwiązania, jak i innowacyjne technologie. Kompleks zostanie wyposażony między innymi w:
• wentylację nawiewno-wywiewną z pełnym odzyskiem ciepła, która będzie również wykorzystywana do ogrzewania mieszkań;
• kolektory słoneczne do ogrzewania ciepłej wody użytkowej i akumulacji ciepła w gruncie;
• pompy ciepła do dodatkowego dogrzewania wody i mieszkań;
• gruntowe wymienniki ciepła, które umożliwiają ogrzanie, lub schłodzenie powietrza (w zależności od pory roku) oraz regulują zarazem jego wilgotność;
• mikroelektrownię opartą na ogniwach fotowoltanicznych i wiatrakach, wytwarzającą prąd na potrzeby mieszkańców.
Osiedle Energooszczędne w Gdańsku Osowej
- Głównym kryterium wyboru materiałów i technologii było uzyskanie jak najwyższych parametrów izolacyjnych i eliminacja mostków termicznych - mówi Arkadiusz Zala-szewski, Towarzystwo Ziemskie. Balkon jest jednym z newralgicznych elementów każdej konstrukcji – to również jedno z miejsc o największych stratach ciepła. Z tego względu, do izolacji płyt balkonowych na Osiedlu Energooszczędnym został zastosowany łącznik Isokorb firmy Schöck, który charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami zarówno w zakresie izolacyjności cieplnej, jak i akustycznej. Łączniki termoizolacyjne Isokorb redukują mostki termiczne, oddzielając płytę balkonu od konstrukcji budynku.
Isokorb
- Zastosowanie łączników Isokorb zwiększa także komfort mieszkania, ponieważ wyciszają one hałas bez konieczności montażu dodatkowych wykładzin pływających na balkonach czy w podcieniach. Isokorb pozwala również uniknąć poważnych strat budowlanych, jak na przykład zawilgocone i zagrzybione ściany oraz rysy betonu, wynikające ze skurczu i rozszerzalności na połączeniu płyty balkonowej i stropowej – mówi Maciej Kowalczyk, Senior Inżynier w Schöck Polska.

Planowany termin oddania I etapu inwestycji, obejmujący około 86 mieszkań to koniec sierpnia 2011 roku. W II etapie powstaną 144 lokale. Jego budowa i sprzedaż mieszkań rozpocznie się w III/IV kwartale tego roku.
Osiedle Energooszczędne w Gdańsku Osowej

Dodatkowe informacje o firmie Schöck Sp. z o.o.
Firma Schöck Sp. z o.o. należy do Grupy Schöck. Główną specjalnością firmy są rozwiązania do izolacji termicznej i akustycznej dla budownictwa wielorodzinnego.
Grupa Schöck zatrudnia łącznie 500 pracowników. Oprócz głównej siedziby w Baden-Baden firma Schöck posiada magazyn dystrybucyjny w Essen i zakład produkcyjny w Halle/Saale. Pozostałe firmy należące do Grupy Schöck są rozmieszczone w Polsce, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech.
Jako producent firma Schöck projektuje, produkuje i rozprowadza innowacyjne elementy i systemy budowlane dla budownictwa lądowego. Jej celem jest rozwój coraz to lepszych jakościowo i doskonalszych elementów konstrukcyjnych zgodnie z hasłem: „budować nowocześnie”.
Oprócz rozwiązań technicznych firma Schöck zwraca szczególnie uwagę na usługi i serwis. Dzięki temu wszystkie grupy klientów mają dostęp do szkoleń, programów obliczeniowych, informacji technicznych i koniecznego doradztwa technicznego, aby „budować nowocześnie”.
Flagowym produktem firmy Schöck jest łącznik termoizolacyjny Isokorb. Jego wysoką jakość i bezpieczeństwo stosowania potwierdza m.in. statuetka TopBuilder 2011 dla jednego z najbardziej innowacyjnych produktów budowlanych dostępnych na polskim rynku.[1] Raport „Termolokata – inwestycja w ciepły dom, część II” opracowany na zlecenie firmy Rockwool Poska
[2] Raport „Termolokata – inwestycja w ciepły dom, część II” opracowany na zlecenie firmy Rockwool Poska