Komentarz ekspercki Dyrektora Handlowego Centrum Klima S.A. dotyczący kanałów okrągłych i prostokątnych.

Okrągły czy prostokątny? Który kanał jest lepszy?
PRODUKCJA

W tej kategorii zdecydowanie wygrywa kanał okrągły. Maszyny produkujące kanały okrągłe są w stanie produkować kanały w sposób ciągły w liczbie od 45 do 200 rur na godzinę. Wszystko zależy od średnicy produkowanego kanału. Im mniejsza tym więcej rur może powstać w jednostce czasu. Produkcja kanałów prostokątnych (o ile nie jest wykonywana na specjalistycznych liniach produkcyjnych) trwa zdecydowanie dłużej. Dla przykładu weźmy kanał prostokątny 400x600 mm o dł. 2 mb kontra rura SPIRO o średnicy Ø560 mm. Czas wyprodukowania jednego segmentu takiego kanału to około 15-20 minut. W tym samym czasie można wyprodukować do 60 mb kanału SPIRO. Filmy obrazujące tempo produkcji rur SPIRO można znaleźć wchodząc na naszą stronę www.centrumklima.pl ścieżka: O FIRMIE – PARK MASZYNOWY - TUBEFORMER 1602.

ZASTOSOWANIE

Jest to jedyna kategoria, w której kanał prostokątny ma lekką przewagę nad rurą SPIRO. Dzięki dwuwymiarowości przekroju można dostosować przekrój kanału prostokątnego do wymogów konstrukcyjnych obiektu, w którym wykonywana jest instalacja. Niestety kanał okrągły nie może pochwalić się takimi możliwościami adaptacyjnymi. Średnica definiuje nie tylko przekrój kanału, ale również ilość potrzebnego do instalacji miejsca.

Kanały okrągłeWnętrze kanału
MONTAŻ

W tej kategorii ponownym zwycięzcą jest kanał okrągły. Kanał okrągły jest o około 25% lżejszy niż analogiczny kanał prostokątny. Przekłada się to bezpośrednio na obciążenie całej instalacji. Również montaż kanałów okrągłych zajmuje o wiele mniej czasu. Dodatkowym bonusem jest to, że przy montażu kanałów okrągłych zazwyczaj wystarcza jednopunktowe mocowanie (1 kotwa, 1 pręt, 1 obejma). W przypadku prostokąta trzeba używać zestawu dwupunktowego (2 kotwy, 2 pręty, 2 zawiesia). Poza tym w przypadku błędu projektowego można zmniejszyć długość rury w kilkanaście sekund, natomiast skrócenie kanału prostokątnego nie jest już taką prostą operacją.

EKONOMICZNOŚĆ

W kategorii ekonomiczności zdecydowanie wygrywa rura SPIRO. Nie tylko, dlatego że metr kanału jest o wiele tańszy, ale również, dlatego że do zaizolowania kanału okrągłego wystarczy o wiele mniejsza ilość wełny niż w przypadku kanału prostokątnego. Mniejsza długość łączeń wpływa na mniejszą ilość ewentualnych nieszczelności. W kanale okrągłym o wiele łatwiej jest uzyskać linearny przepływ strugi powietrza. Teoretycznie można założyć, że do przepchnięcia takiej samej ilości powietrza w kanale prostokątnym trzeba zastosować wentylatory o większym wydatku niż w przypadku kanałów okrągłych.

Rura spiro
LOGISTYKA
Patrząc na całą sprawę logistycznie można powiedzieć, że oba systemy są niedoskonałe. Po pierwsze transport gotowych kanałów o identycznych wymiarach jest niczym więcej jak tylko wożenie powietrza. Natomiast system okrągły bazując na jednowymiarowości przekroju jest lepszy, gdyż umożliwia korzystanie z kształtek będących towarem magazynowym a nie robionych na zamówienie.

PODSUMOWANIE
Patrząc na te informacje można się, więc zastanawiać, czemu jeszcze ktoś pracuje na systemie prostokątnym? Odpowiedź jest bardzo prosta – system prostokątny adoptuje się do architektury budynku, natomiast okrągły ma swoje ograniczenia (średnica), których nie można znieść. Pomiędzy rurą SPIRO a kanałem prostokątnym istnieje jeszcze system kanałów owalnych jednak ma on niewielkie zastosowanie w porównaniu z pozostałymi.
Można śmiało powiedzieć, iż kanały okrągłe są obecnie najczęściej spotykanym sposobem wykonywania instalacji wentylacyjnej.

Źródło: Centrum Klima S.A.