Wśród eksponowanych na tegorocznych targach budowlanych BUDMA 2002 okien dachowych różnych typów, akcesoriów wyposażenia dodatkowego, schodów strychowych firma FAKRO zaprezentowała także nowość w ofercie: okno dachowe uchylno-obrotowe (FK) z automatycznym nawiewnikiem VAM.Produkt ten został uhonorowany Złotym Medalem targów BUDMA 2002 za parametry techniczne niespotykane w innych oknach dachowych.
Okno uchylno-obrotowe FAKRO (FK) jest oknem dachowym nowej generacji.
Konstrukcja tego okna umożliwia dwa sposoby otwierania:
- uchylny, pozwalający na swobodne wyglądanie przez okno,
- obrotowy , gdzie skrzydło można obrócić o 180o, co pozwala na swobodne umycie szyby zewnętrznej.
Na szczególną uwagę zasługuje konstrukcja zawiasów, która stabilizuje położenie uchylonego skrzydła przy kącie otwarcia 10o, 20o oraz 35o. Dzięki unikalnej konstrukcji zawiasów funkcję obrotową można uruchomić nawet przy uchyleniu okna.
Ponadto niezależnie od kąta nachylenia dachu (w przedziale od 20o do 55 o ) sprężyny w zawiasach nie wymagają regulacji ponieważ skrzydło stabilnie utrzymywane jest w pozycji uchylenia.
Okno wykonane jest z najwyższej klasy drewna sosnowego, impregnowanego oraz dwukrotnie pokrywanego lakierem bezbarwnym.
Okno uchylno-obrotowe FAKRO (FK) wyposażone jest w szybę termoizolacyjną jednokomorową, o współczynniku przenikania ciepła Uszyby = 1,1 W/m²K, w następujących wersjach:
FKP - szyba zewnętrzna wykonana jest ze szkła hartowanego,
FKL - szyba zewnętrzna wykonana jest ze szkła hartowanego, a szyba wewnętrzna jest laminowana klasy P1.

Standardowo okna FK produkowane są bez nawiewnika. W nagrodzonym modelu okna po raz pierwszy został zastosowany automatyczny nawiewnik typu VAM, regulowany różnicą ciśnień. Charakterystyka przepływu powietrza przez nawiewnik VAM nie zależy od kąta pochylenia dachu. Dzięki unikalnej w skali światowej konstrukcji oraz wykorzystaniu pola magnetycznego, nawiewnik automatycznie stabilizuje przepływ powietrza na dwóch zadanych poziomach.
Reaguje on na podmuchy wiatru i zmiany temperatury zapewniając stały napływ powietrza do pomieszczenia. Gwarantuje to naturalną wentylację, co zapewnia komfort użytkowania poddaszy z oknami dachowymi uchylno-obrotowymi FAKRO.

Producentem nawiewnika VAM jest firma BREVIS z Krakowa.
FAKRO
33-300 Nowy Sącz, ul. Węgierska 144a
tel. (0 18) 444 0 444, fax (0 18) 444 0 333
Info linia FAKRO: 0 800 100 052
http://www.fakfo.com.pl
e-mail: fakro@fakro.com.pl