Komisja Europejska zdecydowała o wprowadzeniu zakazu sprzedaży przede wszystkim energochłonnych produktów oświetleniowych używanych w gospodarstwach domowych. Proces będzie podzielony na kilka etapów - do wycofania ze sprzedaży wszystkich „pożeraczy energii” w 2016 roku.


Komisja Europejska zdecydowała o wprowadzeniu zakazu sprzedaży przede wszystkim energochłonnych produktów oświetleniowych używanych w gospodarstwach domowych. Proces będzie podzielony na kilka etapów - do wycofania ze sprzedaży wszystkich „pożeraczy energii” w 2016 roku. To dobra wiadomość nie tylko dla środowiska, ale także dla konsumentów - świetlówki energooszczędne obniżają wydatki na energię gospodarstw domowych, zmniejszają zużycie energii i ilość emisji CO2. Co ważne, już dzisiaj na rynku dostępny jest bardzo szeroki asortyment produktów energooszczędnych wyprodukowanych przez firmę OSRAM. Oto harmonogram najważniejszych zmian, jakie nas czekają:

Produkty, które będą zakazane w dłuższym okresie czasu:


Żarówki reflektorowe nie będą podlegać tym przepisom aż do momentu sporządzenia drugiej dyrektywy - pod koniec 2009 roku. Nowy przepis zostanie wprowadzony we wrześniu 2010 roku.
Zmiany nazw produktów i opakowań:
Zgodnie z dyrektywą UE pojęcie „energooszczędny" może być stosowane tylko do produktów z klasą energetyczną A. W przyszłości na opakowaniu produktów energooszczędnych muszą być umieszczone bardzo proste informacje na temat mocy, klasy energetycznej, barwy światła itp. przedstawione za pomocą piktogramów. Nowa dyrektywa będzie także określać nowe minimalne wymagania jakościowe dla żarówek – z korzyścią dla konsumenta.

Skutki nowej dyrektywy dla konsumenta:

Nowa dyrektywa UE nie oznacza, że w gospodarstwie domowym nie będzie można już używać zwykłych żarówek. Reguluje ona jedynie zasady sprzedaży detalicznej. Każdy, kto używa zwykłych żarówek w domu, nie musi ich wymieniać z dniem 1 września 2009 roku – chociaż warto to zrobić. Produkty energooszczędne przy zakupie są rzeczywiście droższe, ale w większości przypadków zwracają się one już po około roku użytkowania ze względu na znacznie niższe wydatki ponoszone na energię.

Produkty energooszczędne zastępujące tradycyjne żarówki

Początkowo będzie można wybierać spośród dwóch grup produktów będących bezpośrednim zamiennikiem dla zwykłej żarówki: energooszczędne żarówki halogenowe oraz świetlówki kompaktowe. Energooszczędne żarówki halogenowe zużywają aż o 30 procent energii mniej, a świetlówki kompaktowe aż o 80 procent niż tradycyjna żarówka. Ze względu na fakt, że energooszczędne źródła światła wytwarzają tyle samo światła co zwykłe żarówki, zużywając jednocześnie mniej energii elektrycznej, należy zwrócić szczególną uwagę na nowe moc produktów.


Ważne rady dla kupujących źródła światła

Dobrze wiedzieć, że: świetlówki energooszczędne są dostępne w różnych barwach światła. Żarówki halogenowe wytwarzają 1:1 takie samo światło jak zwykłe powszechnie znane żarówki. Ze względu na ich sposób działania, nowoczesne świetlówki energooszczędne wytwarzają światło odrobinę różniące się barwą od światła zwykłej żarówki. Właśnie dlatego kupując świetlówkę, należy upewnić się czy na opakowaniu znajduje się następująca informacja: "Barwa światła: ciepło biała".
Artykuł pobrano ze strony www.osram.pl