W dniu 25.01.2006 roku podczas dorocznego spotkania ASHRAE (Winter Meeting) w Chicago Rada Dyrektorów ASHRAE zatwierdziła POLONIA CHAPTER – An Authorized Chapter of American Society of Heating, Refrigerating And Air-Conditioning Engineers, Inc.


Polskie środowisko branżowe reprezentowane było podczas Winter Meeting przez Macieja Sobczyka (komitet założycielski oddziału ASHRAE w Polsce, Geoclima Sp z.o.o.) oraz Dariusza Heima (Katedra Fizyki Budowli i Materiałów Budowlanych PŁ).
W rozmowach z władzami ASHRAE omawiana była m.in. sprawa dalszego rozwoju organizacji w Polsce oraz w pozostałych krajach Europy Centralnej i Wschodniej.


Hall wejściowy McCormick Place w Chicago
Spotkaniu ASHRAE towarzyszyły jak co roku targi branżowe AHR Expo. Oferta blisko 2000 wystawców prezentowana była w halach centrum wystawienniczego McCormick Place w Chicago.
Wspólne działania kilkudziesięciu członków ASHRAE w Polsce zakończyły się sukcesem. Oficjalne zarejestrowanie oddziału w Polsce przez centralę ASHRAE w Atlancie stanowi podstawę do dalszego rozwijania działalności edukacyjnej i szkoleniowej, a w dalszej perspektywie prowadzenia programów naukowo-badawczych na potrzeby branży instalacyjnej.
W pierwszych dniach marca planowana jest oficjalna uroczystość inauguracji oddziału w Polsce z udziałem kierownictwa ASHRAE z Atlanty, dyrekcji regionu Europejskiego oraz członków zrzeszonych w oddziale Polonia.
ASHRAE, działa od 1894 roku. Jest międzynarodową organizacją inżynierów i techników. Celem działania ASHRAE jest rozwój, poprzez badania, opracowywanie standardów, publikacje i szkolenia, wiedzy i kwalifikacji w zakresie ogrzewnictwa, wentylacji, klimatyzacji i chłodnictwa – w celu zaspokajania rozwijających się potrzeb społeczeństwa. ASHRAE , zrzesza około 56 tys osób w 134 krajach, około 8000 studentów; 167 oddziałów w USA i Kanadzie, posiada oddziały w Brazylii, Egipcie, Grecji, Portugalii, Krajach Naddunajskich, Polsce, Hong Kong’u, Kuwejcie, Libanie, Malezji, Meksyku, Filipinach, Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Sri Lance, Tajwanie, Tajlandii, Indiach, Pakistanie, Zjednoczonych emiratach Arabskich; 286 oddziałów studenckich i 45 Stowarzyszeń Zrzeszonych.
ASHRAE sponsoruje badania naukowe, opracowywanie standardów – normatywów, publikacji technicznych. Organizuje zjazdy i konferencje oraz spotkania szkoleniowe – tak dla swoich członków, jak i dla techników i inżynierów spoza ASHRAE, związanych z chłodnictwem oraz kształtowaniem klimatu wewnątrz budynków. Jednym z kierunków działania stowarzyszenia jest promowanie w społeczeństwie wiedzy n.t. wymogów komfortu cieplnego i higienicznego w budynkach.


Od lewej: Lee Burnett P.E.– prezydent Ashrae,
Maciej Sobczyk – GeoclimaOd lewej: inż Maciej Sobczyk – Geoclima,
prof. Karel Kabele – Politechnika Praska – Czechy,
dr Dariusz Heim – Politechnika Łódzka

Pozdrawiamy i zachęcamy do dalszego działania

Komitet Założycielski Oddziału ASHRAE w Polsce