Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zaprasza na kolejną odsłonę z cyklu wystaw "Bliskie spotkania z ...". Tym razem kurator ekspozycji Kateriny Zisopulu-Bleja zachęca do zaznajomienia się z zabytkowym piecem gdańskim, który usytuowany jest w niedostępnych dla zwiedzających pomieszczeniach administracyjnych Muzeum. Wystawa czynna będzie do końca lutego.
Jak twierdzą organizatorzy ekspozycji, w przeszłości piec kaflowy stanowił nie tylko źródło ogrzewania, ale był też ważnym elementem wyposażenia, harmonizującym z wystrojem wnętrza.

"Zabytkowy piec gdański z końca XVIII wieku, który prezentujemy na naszej wystawie, ogrzewał niegdyś pomieszczenia jednej z kamienic poznańskich i jest najstarszym, stojącym piecem kaflowym w mieście. Obecna bryła urządzenia to efekt rekonstrukcji, jaką przeprowadzono w latach 1965-1968. Brakujące kafle, jak również ich dekorację malarską wykonała artysta plastyk Stefania Niedźwiecka"
- informują organizatorzy.
Odrestaurowany piec jest prawdziwym dziełem sztuki. Dekorację malarską wykonano fioletem manganowym. W zdobnych, reliefowych kartuszach, umieszczono medaliony z liści wawrzynu zawieszone na wstążkach. Symbolika przedstawień na kaflach ukryta jest pod postacią alegorii i personifikacji. Łączy w sobie wątki ukazujące przemijalność i marność życia ludzkiego, a także motywy religijne odwołujące się do wiary, miłosierdzia i sprawiedliwości.

Źródło: PAP