Ocieplenie budynku – to temat, który zajmuje obecnie wielu z nas. Warto więc zadać sobie pytanie, ile tak naprawdę jest to warte? Czy mimo dość dużych kosztów, które zwrócą się dopiero po paru latach, coś zyskujemy?

Ocieplenie budynku – oszczędność na wiele lat
Obecnie ocieplenie budynku, zwłaszcza o starym rodowodzie, jest już koniecznością. Wynika to nie zarówno z czynników ekonomicznych jak i prawnych. Te pierwsze związane są ze stale zwiększającymi się cenami gazu i oleju opałowego, natomiast drugie – z nowym prawem Unii Europejskiej (dyrektywa EPBD). Nie można również nie zauważyć, że taka inwestycja (choć dość kosztowna) skutkować będzie sporymi oszczędnościami.

Ocieplanie budynku oraz docieplanie już istniejącego ma za zadanie zmniejszenie strat ciepła oraz dodatkową izolację akustyczną. Warto wiedzieć, że najważniejszymi elementami, które wymagają izolacji są: dach, stropodachy, ściany zewnętrzne, stropy nad piwnicami oraz podłogi przylegające bezpośrednio do gruntu. Pamiętajmy, że niezwykle ważnym aspektem jest grubość warstwy izolacyjnej. Obecnie przyjmuje się, w zależności od rodzaju wykorzystywanego materiału, że ma ona wynosić ok. 11-13 cm. Najczęściej wykorzystuje się styropian oraz wełnę mineralną.

Firmy, zajmujące się ociepleniem budynku przygotowały gotowe systemy do ocieplania, oparte o jeden lub drugi materiał, które mają na celu zabezpieczyć nie tylko przed utratą ciepła. Producenci gwarantują niepalność produktów, odporność na grzyby czy wilgoć. Jest to bardzo istotna kwestia w temacie ocieplenia budynków. Co więcej możemy przy okazji zafundować sobie nową elewację zewnętrzną domu, jeśli zdecydowaliśmy się go docieplić po kilku latach od zamieszkania.

Przyjrzyjmy się więc teraz skutkom ocieplenia dowolnie wybranego budynku. Chyba najważniejszym argumentem dla każdego będzie fakt, iż koszty ogrzewania budynku w okresie zimowym będą niższe nawet o kilkadziesiąt procent w stosunku do kosztów ogrzewania nieocieplonej budowli. Jak zauważa Robert Skulimowski z firmy Wellmade wysokie standardy ocieplenia budynku wpływają znacząco na obniżenie kosztów ogrzewania domu. W dobrze izolowanym budynku eksploatacja ogrzewania jest zdecydowanie niższa. Piec wykorzystuje mniej mocy, potrzebujemy mniej grzejników, a tym samym mamy mniejsze zapotrzebowanie na energię!

Ponadto, nie da się ukryć, zwiększa się komfort mieszkania. Podczas upalnego lata w naszym domu będzie chłodniej, a w połączeniu ze szczelnymi oknami wyciszy się również wnętrze. Ta inwestycja ma również korzystny wpływ na nasze zdrowie. Chroniąc ściany przed zawilgoceniem i przemarzaniem, ograniczamy powstawanie i rozrost szkodliwych grzybów, dzięki czemu polepszają się warunki zdrowotne panujące w naszym domu. Nie zapominajmy również o tym, że dzięki ocieplaniu, zwiększa się trwałość budowli. Ocieplając budynek już istniejący uzyskuje on nową elewację. Dodatkowo znacznie wzrasta wartość takiego domu. Gdyby tego było jeszcze mało, warto uświadomić sobie, że nasza inwestycja będzie korzystna nie tylko dla nas, ale również, dla naszego otoczenia. Dzięki lepszej izolacji ciepła zmniejsza się emisja szkodliwych substancji do atmosfery. Dzięki temu chronimy nie tylko siebie – także środowisko naturalne!

Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ocieplanie budynku to kolejna kosztowna inwestycja, to po rozpatrzeniu wszystkich za i przeciw takiego przedsięwzięcia, okazuje się to być niezwykle opłacalne. Korzyści jakie z tego płyną są ogromne. Koszty natomiast zwrócą się same po paru latach, a przy okazji uda nam się sporo zaoszczędzić.

Źródło: ''