W systemach wentylacyjnych, dla zapewnienia właściwego komfortu cieplnego, stosuje się wymienniki podgrzewające lub schładzające dostarczane do pomieszczenia powietrze. W nagrzewnicach powietrznych zasilanych wodą, istnieje zwykle duża różnica temperatur pomiędzy wejściem i wyjściem wodnym. Wynika to z faktu, że powietrze jest znacznie „szybszym” medium niż woda, a w dodatku objętość wodna nagrzewnicy jest stosunkowo nieduża. Podobnie ma się sprawa w wymiennikach schładzających powietrze. Ze względu na duże różnice temperatur pomiędzy wejściem i wyjściem wodnym oraz na stosunkowo niskie wartości przepływów, systemy takie wymagają bardzo dokładnej regulacji. Nie bez znaczenia jest również szczelność elementu regulacyjnego. Przeciek wewnętrzny zaworu regulacyjnego może bowiem poważnie wpłynąć na straty energii.
Od zaworów regulacyjnych z napędem elektrycznym stosowanych w układach HVAC wymagamy szybkiej i precyzyjnej reakcji. Opóźnienie powinno być minimalne, a precyzja wysoka, w całym zakresie pracy zaworu. Z tych właśnie powodów w omawianych układach najchętniej stosuje się zawory liniowe.
Zupełnie nowe możliwości pojawiły się z chwilą opracowania przez firmę ESBE obrotowych zaworów regulacyjnych Nowej Generacji. Zawory te, parametrami niewiele ustępują zaworom liniowym, przy znacznie niższej cenie. Możliwość zastosowania zaworu obrotowego zamiast znacznie droższego zaworu liniowego może okazać się strzałem w dziesiątkę.
Mosiężne zawory obrotowe ESBE odznaczały się już poprzednio bardzo niskimi przeciekami wewnętrznymi (rzędu 0,1%) i niezłymi parametrami regulacyjnymi, dzięki czemu w roku 2003 otrzymały nagrodę „Złotego Instalatora” w kategorii „Najlepszy produkt roku dla układów ogrzewania”.
Wydawało się, że nic już ulepszyć się nie da. Jednak inżynierowie z ESBE po zebraniu opinii i sugestii od użytkowników skupili się na dalszym zmniejszeniu przecieku wewnętrznego, ulepszeniu konstrukcji i zastosowaniu lepszych materiałów dla poprawienia liniowości charakterystyki, a także uzyskania prostszego, stabilnego połączenia zaworu z siłownikiem. Rezultat prac przeszedł najśmielsze oczekiwania. Uzyskano zawór zbliżony do ideału.
Nowe regulacyjne zawory obrotowe ESBE produkowane są z mosiądzu DZR odpornego na odcynkowanie. Przeciek wewnętrzny zmniejszono aż do 0,05%. Siłownik mocowany jest do zaworu w sposób bardzo prosty, bez potrzeby użycia narzędzi. Zamocowanie siłownika w czterech punktach wokół wrzeciona zaworu gwarantuje niezwykle sztywne, stabilne połączenie i w rezultacie płynną regulację. Nowa, ulepszona konstrukcja zaworu w połączeniu z zaawansowaną technologią produkcji dały efekt w postaci uzyskania bardzo dobrej charakterystyki, zbliżonej do liniowej, w niemal całym zakresie działania zaworu. Tak dobra charakterystyka, to rzadkość w przypadku zaworów obrotowych. Nowe zawory obrotowe z siłownikami ESBE mogą teraz precyzyjnie regulować niemal w całym zakresie obrotu.

Obrotowe zawory regulacyjne Nowej Generacji ESBE produkowane są w zakresie wielkości od DN 15 do DN 50, w wersji z gwintami wewnętrznymi i gwintami zewnętrznymi, a także ze złączkami zaciskowymi dla rur 22 mm i 28 mm. Zawory dostarczane są z pokrętłami służącymi do ręcznej regulacji. Do sterowania automatycznego firma ESBE oferuje całą gamę kompaktowych siłowników o różnej szybkości działania. Mamy możliwość zastosowania zarówno siłownika bardzo szybkiego, o czasie przestawiania 15 S, jak i wolniejszych, o czasach 30, 60, 120 i 240 S. Można też wybrać siłownik z nastawnym czasem przestawiania od 120 do 1200 S. W zależności od potrzeb, możemy dobrać siłownik zasilany napięciem 24 V lub 230 V, sterowany sygnałem 3-punktowym, 2-punktowym lub proporcjonalnym.


ESBE jest czołowym europejskim producentem i dystrybutorem zaworów, siłowników, oraz innych urządzeń regulujących temperaturę. Oferowane produkty zapewniają lepsze wykorzystanie energii, komfort i pewność działania w systemach grzewczych, chłodzących i wody pitnej. Przy rosnących cenach energii i wymogach dotyczących komfortu, są to ważne zagadnienia dla wszystkich środowisk domowych. ESBE zatrudnia 180 pracowników. Obroty roczne wynoszą około 30 milionów EUR. Zarząd Główny znajduje się w miejscowości Reftele w Szwecji, a biura sprzedaży w Niemczech, Francji i Włoszech. Przedstawiciele firmy działają w ponad 20 krajach. Za dystrybucję w Polsce odpowiada firma AFRISO Polska. www.esbe.pl

Komentarze

  • a co z przeciekiem

    z tego co wiem to mają bardzo duzy przeciek a tutaj nic o tym nie piszą. Ale dla nich najważniejsze to opakowanie wiec może ktoś to łyknie