W Portugalii powstanie całkowicie samowystarczalny energetycznie budynek. "Dom-słonecznik", będzie zasilany energią słoneczną oraz wiatrem.

Obracający się dom - samowystarczalny energetycznie
Niecodzienny obiekt, który powstanie na terenie jednej z dzielnic Coimbry, zostanie ustawiony na specjalnej konstrukcji. Dzięki niej, budynek będzie mógł się obracać zgodnie z kierunkiem przesuwania się słońca.

"Promienie będą odbierane przez zewnętrzne ściany >>Domu Słonecznika<<, które zostaną wyposażone w panele słoneczne, a energia przekazywana na potrzeby jego użytkowników. Dodatkowym zasilaniem będą niewielkich rozmiarów wiatraki" - poinformował Pedro Bandeira z trzyosobowego zespołu architektów, którzy przygotowali projekt niecodziennej budowli.


Działanie systemów pobierania energii słonecznej i wietrznej będzie zsynchronizowane z rozbudowanym zespołem aplikacji komputerowych, które umożliwią domownikom sterowanie funkcjami energetycznymi obiektu. "Dom Słonecznik" zostanie zaprogramowany w taki sposób, aby odróżniać zmiany pór roku i zgodnie z nimi dostosowywać swoje obroty.

"Nasza budowla, przy której prace ruszą już niebawem, będzie doskonale wkomponowana w scenerię oraz warunki lokalnego terenu, tworząc dynamiczny element krajobrazu" - stwierdził Pedro Bandeira.

Projekt niecodziennego domu z Coimbry został wyróżniony nagrodą portugalskiego stowarzyszenia innowacji Movimento SIM.

Z Lizbony Marcin ZatykaCasa Girassol - Sunflower House
Dom Casa Girassol autorstwa trzech młodych portugalskich architektów: Pedro Bandeira, Philipa Bandery i Dulciney Neves dos Santos, jest w stanie obrócić się o 360 stopni poszukując najlepszego usytuowania w zakresie efektywności energetycznej i samowystarczalności. Jego twórcy charakteryzują projekt jako "innowacyjny dom, łączący dwa naturalne źródła energii: słońca i wiatru, z wykorzystaniem najnowszych technologii komputerowych, a z architektonicznego punktu widzenia oferujący powiązanie najnowszych technologii w dynamicznej relacji z krajobrazem".

Źródło: PAP - Nauka w Polsce