Nietypowe rozwiązania w projektowaniu wnętrz” to temat spotkania, które odbyło się 21 września w Krakowie w siedzibie Art Cinema. Z zaproszonymi projektantami i architektami spotkali się Lorenzo Brusci kompozytor i wizjoner, twórca głośników Architettura Sonora i przedstawiciele Art Cinema oraz Jaga Art Design.

Pięknie i inteligentnie zarazem
Nowoczesne budynki, dzięki integracji działających w nich systemów zyskują miano inteligentnych. Sterowanie oświetleniem, sprzęt audio i wideo są w nich powszechnie dostępne. Celem udanego projektu architektonicznego jest aby były one nie tylko inteligentne ale również piękne. Czasem zestawy stereo lub kina domowego nie pasują do koncepcji architektonicznej budynku. Wcale jednak nie trzeba zdawać się na typowe propozycje producentów sprzętu.


-W nowoczesnym budownictwie, gdzie funkcjonuje wiele przeszkleń lub jako kontrast w tradycyjnych wnętrzach, świetnie sprawdzają się głośniki wykonane ze szkła, materiału bardzo nietypowego dla sprzętu audio-wideo. Co więcej można w wystroju wnętrza zastosować wolnostojące szklane kolumny, jak i niewielkie ale mocne głośniki z kolorowymi maskownicami. Już ten jeden przykład pokazuje, jaką swobodę wyboru mogą mieć architekci – tłumaczy Dominik Kołoś z Art Cinema.


Jeżeli szklane głośniki nie odpowiadają koncepcji wystroju wnętrza można pokusić się o ukrycie głośników. Prostszym sposobem jest zastosowanie głośników instalacyjnych, montowanych w specjalnie przygotowanych wnękach w ścianie lub w suficie. Są one niemal niewidoczne dla niewprawnego oka, dzięki temu mają neutralny charakter względem designu. Alternatywą, dającą więcej możliwości są głośniki w formie obrazów.


-Na takim głośniku można umieścić dowolną grafikę, zdjęcie, logo firmy lub instytucji. Można również zmieniać ich rozmiar, tak aby idealnie pasowały do pozostałych elementów wnętrza. Co ważne, tego typu urządzenia, firm jak Image Audio i Artcoustic zapewniają doskonały dźwięk nie tracąc walorów dekoracyjnych – dodaje specjalista Art Cinema


Telewizory i projektory, stanowiące element domowej rozrywki również można umiejętnie i stylowo ukrywać. Specjalne mechanizmy maskujące i windy pozwalają telewizor schować w ścianie, ukryć za podnoszonym lub rozsuwanym obrazem a nawet skryć go pod łóżkiem. Coś, co na pierwszy rzut oka wydaje się być stylowym lustrem po naciśnięciu guzika zamienia się w telewizor. Efekt wizualny jest imponujący.


Osobną kwestią jest sterowanie oświetleniem naturalnym i sztucznym. Odpowiednio zaprogramowane sceny świetlne pozwalają każde pomieszczenie za pomocą lamp i rolet przedstawić w inny sposób. Dzięki temu wygląd danego miejsca można dostosować do pełnionej funkcji a nawet nastroju użytkownika. Pokazano sposoby integracji systemów i jak w architekturze wykorzystać przymioty inteligentnego budynku.


-Spotkanie było na bardzo wysokim poziomie, ciekawe i wartościowe. Uświadamia, że w dzisiejszych czasach trzeba zwracać szczególną uwagę na jakość, ponieważ bardzo wiele rzeczy jest dostępnych ale wysoki poziom gwarantuje niewiele z nich –mówiła Aneta Bujak Kopiniak z Pro StudioIdea dźwięku w służbie architekturyMuzyka i dźwięk stają się nieodłącznym elementem przestrzeni. Temu zagadnieniu swoje wystąpienie poświęcił specjalny gość - Lorenzo Brusci. Ten włoski wizjoner, kompozytor, designer i twórca głośników Architettura Sonora mówił o idei krajobrazu dźwięku, który znalazł swoją formę w tworzonych przez niego głośnikach.


-Krajobraz z którym się stykamy wzbudza w nas silne emocje jednocześnie oferując spokój. Opiera się na związkach pomiędzy elementami zaś dźwięk jest rdzennym elementem tych związków. Dlatego projektowanie przestrzeni dźwiękowej odgrywa dzisiaj kluczową rolę w zmysłowym odbiorze architektury – mówił Lorenzo Brusci

Designer opowiadał nie tylko o idei, która stała za stworzeniem głośników. Jego zdaniem najważniejsze w odbiorze dźwięku jest doświadczenie i dlatego zaprosił wszystkich zebranych do posłuchania głośników zainstalowanych w budynku pokazowym Art Cinema.

-Do tej pory dźwięk takiej jakości, jak wydobywa się z głośników Architettura Sonora, udawało się osiągnąć tylko w konkretnym miejscu pomieszczenia. Kierunkowość rozchodzenia się dźwięku, swoiste sfery dźwiękowe sprawiają, że doskonałej jakości dźwięk jest świetnie słyszalny w całym budynku – dodał włoski designer

-Jestem bardzo zadowolona, spotkanie z Lorenzo dało inspirację i działa na wyobraźnie. Bowiem, obok informacji o fantastycznym produkcie, słyszymy o idei, która za nim stoi od osoby, która go projektowała. Wiem czym się kierowała i na czym polega jego działanie – powiedziała Magdalena Ślusarczyk z Pracowni Architektury Wnętrz i Mebli.


Grzejniki dekoracyjne

Kolejnym elementem, który został zaprezentowany na spotkaniu były głośniki dekoracyjne Jaga. Specjaliści Jaga Art Design opowiadali o tym, jak ważny wpływ na funkcjonalność wnętrza ale i na jego wygląd. Wiele możliwości personalizacji i modele, które prezentują się niczym miniaturowe dzieła sztuki wzbudziły zainteresowanie.


Początek cyklu

Wrześniowe spotkanie było pierwszym z cyklu „Nietypowe rozwiązania w projektowaniu wnętrz”, które będą regularnie odbywać się w Art Cinema. Celem spotkań jest prezentowanie oryginalnych idei, rozwiązań i produktów, które pozwalają na ciekawą aranżację wnętrz.