Jakie mamy pierwsze skojarzenie myśląc o "domu"? Wiąże się ono zwykle z przyjazną i odpowiednią atmosferą, ale także i z komfortem. Aby móc to zrealizować w praktyce niezbędnym czynnikiem wpływającym na to jest powietrze panujące w nim.

O czym zawsze zapominamy w domu?


Oddychając nim na co dzień, niemal zapominamy o jego istnieniu. O problemie właściwej wymiany powietrza przypominamy sobie dopiero wówczas, gdy w domu pojawia się nieświeży zapach towarzyszący wilgoci, lub odwrotnie – gdy powietrze jest przesuszone, a my czujemy się zmęczeni, odczuwamy suchość w oczach czy gardle.

Rosnące ceny ogrzewania i energii zmuszają osoby planujące budowę lub remont domu do poszukiwania oszczędności. W tym celu stosuje się materiały o coraz lepszych parametrach w zakresie szczelności i izolacyjności. W efekcie budynki stają się coraz bardziej szczelne i nie umożliwiają prawidłowej
wymiany powietrza.

W powietrzu pomieszczeń wewnętrznych koncentrują się zanieczyszczenia, takie jak dwutlenek węgla, kurz, pyłki czy para wodna. Nadmiar pary skrapla się na ścianach, powodując wilgoć, a w następstwie rozwój grzybów i pleśni.

Dla zapewnienia prawidłowej wymiany powietrza niezbędna jest wentylacja. Decyzję o montażu instalacji wentylacyjnej należy podjąć już na etapie projektowania domu, lub planowanego remontu.

Instalacje wentylacyjne dzielą się na mechaniczne, grawitacyjne i hybrydowe – które są kombinacją
dwóch wcześniej szych rodzajów.


Wentylacja naturalna

Najczęściej wentylacja domów i mieszkań opiera się na naturalnych siłach konwekcyjnych – lżejsze, ciepłe powietrze z pomieszczeń wypierane jest przez chłodniejsze, bardziej wilgotne powietrze z zewnątrz. Wymiana następuje przez, zamontowane w kuchni lub łazience, kratki wentylacyjne oraz otwory okienne i drzwiowe. Stosowanie szczelnych okien i drzwi zaburza proces wymiany powietrza.

Czytaj więcej...