Znana petrochemiczna firma Sibur wraz z Air Products oficjalnie otworzyły nowy zakład rozdziału powietrza, w skrócie ASU. Zakład znajduje się w Woroneżu w Rosji. Jednocześnie uroczystość odbyła się w osiemdziesiątą rocznicę działalności fabryki Voronezhsinthezkauchuk. Fabryka należy do firmy Sibur.

Nowy zakład rozdziału powietrza (ASU) w Woroneżu w Rosji


W ramach umowy podpisanej w 2010 roku, Air Products zbudował i będzie obsługiwał zakład rozdziału powietrza (ASU) zlokalizowany na terenie firmy Voronezhsinthezkauchuk. Oddana do użytku instalacja została zaprojektowana w taki sposób, aby produkowała na miejscu odpowiednie ilości gazów technicznych – głównie gazowego azotu i suchego sprężonego powietrza, które są niezbędne w procesach produkcyjnych klienta. Zdolność produkcyjna zakładu rozdziału powietrza wynosi do 166,4 miliona m³ gazów rocznie. Dostarczany przez Air Products gazowy azot będzie wykorzystywany w fabryce Voronezhsintezkauchuk w procesie produkcji opon, natomiast drugi z produkowanych przez instalację gazów – suche sprężone powietrze – jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa instalacji. Uruchomienie zakładu rozdziału powietrza zapewni Voronezhsintezkauchuk stabilność zaopatrzenia w gazy, umożliwiając płynność produkcji wysokiej jakości gumy. Oprócz produkowania gazów technicznych dla fabryki Voronezhsintezkauchuk, firma Air Products będzie również dostarczać gazy w postaci ciekłej na potrzeby rosyjskiego rynku.

"Budowanie solidnych, obustronnie korzystnych relacji z rosyjskimi firmami jest kluczowe dla rozwoju Air Products w tym regionie. Cieszymy się, że Voronezhsintezkauchuk postrzega możliwość produkowania gazów technicznych na miejscu u klienta, jako korzystne rozwiązanie. Może ono przyczynić się do zapewnienia zarówno klientowi, jak i dostawcy gazów technicznych znaczącej przewagi konkurencyjnej na dużym i szybko zmieniającym się rynku" – powiedział Rob Mills, dyrektor generalny Air Products na Rosję i kraje Wspólnoty Niepodległych Państw.

Firma Air Products kontynuuje strategię inwestowania na rynkach rozwijających się, w tym w Rosji. Oprócz inwestycji w Woroneżu, w marcu 2012 roku Air Products podpisał umowę z administracją obwodu rostowskiego obejmującą dwie inwestycje w Krasnym Sulinie. W ramach tej umowy Air Products wybuduje i będzie obsługiwać instalację do skraplania tlenu, azotu i argonu o mocach produkcyjnych wynoszących ponad 200 ton gazów dziennie. Ponadto firma uruchomi w tej lokalizacji napełnialnię butli gazami sprężonymi. Łączna wartość obydwu inwestycji wynosi ponad 30 milionów dolarów amerykańskich (ponad 25 milionów euro). Planowany termin oddania inwestycji do użytku przewidziany jest na początek 2014 roku.