Małe bąbelki kluczem do systemu płynnego chłodzenia dla komputerów przyszłości.
Profesor Issam Mudawar i jego zespół z Purdue University (USA) odkryli wymiennik, który może przyczynić się do rozwoju innowacyjnego systemu płynnego chłodzenia dla komputerów w przyszłości, które oczekuje sie że będą wytwarzać cztery razy więcej ciepła niż dotychczasowe.
Badacze początkowo myśleli, iż te maleńkie pęcherzyki mogą utrudniać cyrkulację płynu, który jest zmuszony przelecieć przez mikrokanaliki o szerokości nie większej niż szerokość 3 ludzkich włosów. Zastanawiali sie również czy do przetaczania płynu przez te cienkie kanaliki nie będą potrzebne maleńkie pompki, spowodowało by to wzrost kosztów i złożoność, jak również zmniejszyło by to niezawodność nowego systemy płynnego chłodzenia.
Pracownicy Purdue University rozwiązali jednak te potencjalne preszkody poprzez wynalezienie systemu płynnego chłodzenia niezawierającego pomp, który usuwa prawie sześć razy więcej ciepła niż obecne systemy a cyrkulacja płynu odbywa się bez przeszkód w zamknietej pętli która utrzymuje ciepło zdala od chipu komputerowego.Odkryto także, że pęcherzyki mają mniejszą średnicę od kanalików przez co bez przeszkód przez nie przechodzą.
Ten innowcyjny system chłodzący okaże sie bardzo przydatny za około 3 lata kiedy to mikroprocesory będą wytwarzać znacznie więcej ciepła niż obecne chipy. Obecnie wysoko rozwinięte chipy generują około 75 m² a te w niedalekiej przyszłości mogą wytwarzać więcej niż 300 m².
Następne badania skupiać się będą na testowaniu różnych wariantów projektów aby sprawdzić, która konfiguracja będzie działać najlepiej.
Źródło: http://www.innovations-report.com/html/reports/process_engineering/report-17803.html