Panasonic wprowadził wymiennik freon-woda współpracujący z elektrycznymi i gazowymi agregatami linii VRF. Rozwiązanie, dostępne z modelami o wydajności nominalnej 25, 50 i 71 kW, pozwala łączyć zalety systemów z bezpośrednim odparowaniem w technologii zmiennego przepływu czynnika chłodniczego oraz klasycznych systemów wodnych.

Nowy wodny wymiennik ciepła w systemach VRF od Panasonic
Opracowane przez Panasonic moduły mogą być stosowane w systemach wykorzystujących elektryczne i gazowe urządzenia Panasonic VRF, zarówno w nowych, jak i istniejących w budynku układach grzewczych i chłodzących. Ze względu na możliwość instalacji wymiennika we wnętrzu budynku (split) i wyeliminowanie potrzeby stosowania roztworu glikolu w instalacji wodnej, w układzie zastosowanie znajdują mniejsze pompy obiegowe. Pozwala to na zredukowanie zużycia energii i związanych z tym kosztów. Maksymalna długość orurowania między wymiennikiem a jednostką zewnętrzną, sięgająca 120 metrów, umożliwia z kolei stworzenie łatwego do zamontowania i elastycznego układu.Największa efektywność może być uzyskana w przypadku pomp ciepła GHP serii M, znajdujących zastosowanie m.in. w budynkach z ograniczonym dostępem do energii elektrycznej. Dla modelu
o mocy 71 kW współczynnik wydajności chłodniczej COP został zwiększony o 15 proc. w porównaniu do poprzedniego modelu – do 2,31 przy obciążeniu pracy na poziomie 50 proc. Na poprawę parametrów pomp ciepła, które mogą być zasilane zarówno gazem ziemnym jak i LPG, wpłynęła zmiana sposobu dystrybucji czynnika chłodniczego oraz instalacja sprawniejszego silnika, charakteryzującego się zmienną prędkością obrotową i dostosowującego wydajność chłodniczą systemu do zapotrzebowania budynku. W efekcie, z racji jednofazowego zasilania tych urządzeń, obciążenie sieci elektrycznej budynku jest mniejsze. Ma to znaczenie szczególnie w okresach szczytowego poboru prądu i umożliwia wykorzystanie go dla innych potrzeb, takich jak zasilanie infrastruktury IT, chłodzenie przemysłowe, produkcja czy oświetlenie.Nowy wodny wymiennik ciepła pozwala również na zastosowanie agregatów systemu GHP
w budynkach, w których planowana jest modernizacja polegająca m.in. na wymianie starych schładzaczy cieczy czy w przypadku nowej aranżacji wnętrz. Dzięki wymiennikowi freon-woda agregat z serii GHP może zostać podłączony do istniejącej instalacji wodnej zasilającej klimakonwektory, natomiast system z odparowaniem umożliwi klimatyzowanie modernizowanej części budynku.


„Połączenie wodnego wymiennika ciepła z urządzeniami Panasonic VRF, zwłaszcza z gazowymi pompami ciepła serii M, to ekonomiczne rozwiązanie zapewniające szeroki zakres temperatur, odpowiedni zarówno w obiektach komercyjnych, jak i przemysłowych, zajmujących się na przykład przetwórstwem żywności. Dodatkowo, użytkownicy zyskują lepszą wydajność działania systemu oraz większe oszczędności.” – mówi Tomasz Lenarczyk, product manager w firmie Panasonic.