Air Products wprowadza w całej Europie nowy tunel zamrażalniczy Freshline® DM łączący dwa systemy zamrażania żywności w jednym urządzeniu.

Nowy tunel zamrażalniczy Freshline® DM
Warszawa, 9 kwietnia 2010 r. – Air Products (NYSE:APD), wiodący dostawca gazów technicznych, urządzeń oraz usług, zaprezentował dziś po raz pierwszy w Polsce tunel zamrażalniczy Freshline® DM, łączący dwa systemy zamrażania żywności w jednym urządzeniu, na Konferencji Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw odbywającej się w Lublinie w Hotelu Europa.
Ten tunel to wszechstronne rozwiązanie do zamrażania kriogenicznego, które po raz pierwszy zostało wprowadzone do sprzedaży w Ameryce Północnej w grudniu 2009 roku a obecnie jest już dostępne w całej Europie. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii, tunel Freshline® DM umożliwia zarówno zamrażanie pojedynczych, niewielkich porcji żywności metodą IQF (ang. individually quick frozen – indywidualne szybkie mrożenie), jak i mrożenie innych produktów (non-IQF), przy użyciu tego samego urządzenia.

Tunel Freshline® DM łączy w jednym urządzeniu funkcjonalność dwóch systemów zamrażania kriogenicznego. To unikalne i elastyczne rozwiązanie typu „dwa w jednym” pozwala producentom na oszczędność czasu i kapitału oraz na podniesienie jakości produktów zamrażanych pojedynczo, takich jak owoce morza, mięso, drób, warzywa, owoce, produkty nabiałowe oraz makarony, dzięki czemu zachowują one w pełni swój smak, kształt oraz konsystencję.

Rynek mrożonej żywności w Polsce osiągnął w 2009 roku wartość około 1,521 miliarda złotych a produkcja mrożonej żywności w Polsce w tym samym roku sięgnęła 201,6 tysięcy ton. Rynek ten ma wciąż potencjał wzrostu, więc producenci poszukują rozwiązań technologicznych, które pomogą im zwiększyć produkcję oraz poszerzyć portfolio oferowanych produktów. Tunel Freshline® DM pozwala na swobodne przestawianie produkcji z zamrażania produktów IQF na inne produkty bez konieczności zmiany urządzenia, skraca czas produkcji jednocześnie zwiększając wydajność całej linii produkcyjnej. Dzięki temu umożliwia dostosowanie się do zmieniających się potrzeb konsumentów oraz wymagań rynku.

Tunel pozwala na łatwe przestawianie się z zamrażania pojedynczych małych porcji żywności np. krewetek na mrożenie innych produktów np. filetów rybnych, osiągając wydajność do 1 800 kg na godzinę na bardzo małej powierzchni. Instalacja tunelu jest prosta, a jego modularna budowa spełnia najnowsze międzynarodowe standardy higieny. Wykorzystanie w tunelu technologii zamrażania kriogenicznego umożliwia szybkie i efektywne mrożenie produktów. Wskutek szybkiego zamrażania, zmniejsza się rozmiar powstających w procesie produkcji kryształków lodu, a dzięki temu możliwe jest zmniejszenie strat wagowych produktu spowodowanych utratą wody podczas procesu mrożenia oraz rozmrażania.

„Stworzyliśmy tunel Freshline® DM, żeby zaoferować producentom elastyczność, która jest dzisiaj tak niezbędna przy dynamicznie zmieniających się potrzebach na rynku żywności. Silna konkurencja sprawia, że zdobycie przewagi oraz lojalności konsumentów uzależnione jest od maksymalizacji efektywności, elastyczności oraz jakości. Tunel Freshline® DM łączący dwa systemy zamrażania w jednym urządzeniu umożliwia producentom dostosowanie się do potrzeb rynku przy niskich kosztach kapitałowych.” – powiedziała Ann Callens, osoba odpowiedzialna za rozwój biznesu żywnościowego i kriogenicznego firmy Air Products w Europie. „Znając wymagania naszych klientów doradzamy im w wyborze rozwiązań, które zapewnią im zwrot z inwestycji, sprostają ich oczekiwaniom oraz będą wspierać ich rozwój w przyszłości. Dodatkowo zapewniamy im stałe wsparcie techniczne oraz doradztwo podczas użytkowania naszych rozwiązań.” – dodała.

Air Products oferuje kompleksowe i elastyczne rozwiązania technologiczne dla przemysłu spożywczego na całym świecie. Gazy i urządzenia Air Products Freshline® mogą być wykorzystywane przy różnych zastosowaniach związanych z zamrażaniem, schładzaniem i pakowaniem żywności w atmosferze modyfikowanej. Rozwiązania te obejmują między innymi:
• technologię zamrażania ciągłego lub w szafie,
• rozwiązania związane z mrożeniem małych elementów,
• szereg urządzeń mrożących w systemie IQF,
• innowacyjne propozycje dotyczące powlekania, mieszania i formowania,
• wiedzę fachową w dziedzinie pakowania w atmosferze modyfikowanej.

Air Products (NYSE: APD) obsługuje klientów na rynku przemysłowym, energetycznym, technologicznym oraz medycznym na całym świecie, dostarczając im wyjątkową gamę gazów atmosferycznych, procesowych i specjalnych, osprzęt oraz usługi serwisowe. Założona w 1940 roku firma jest liderem w swojej branży na szybko rozwijających się rynkach półprzewodników, wodoru, domowych usług medycznych, skraplania gazu ziemnego oraz produkcji zaawansowanych powłok i klejów. Firma Air Products znana jest z innowacyjności, wysokiej sprawności działania oraz zaangażowania na rzecz bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Przychody Air Products w 2009 roku wyniosły 8,3 miliarda dolarów amerykańskich. Firma prowadzi działalność w ponad 40 krajach na świecie zatrudniając 18 900 tysięcy pracowników. Dodatkowe informacje dostępne są pod adresem: www.airproducts.com
Air Products jest obecny w 15 krajach Europy, włączając w to kraje Europy Centralnej
i Wschodniej, takie jak Słowacja, Czechy, Rosja i Polska. Obecna w Polsce od 18 lat, firma Air Products konsekwentnie wdraża strategię rozwoju opartą na starannie dobranych inwestycjach. Po przejęciu BOC Gazy w 2007 r. Air Products stał się największym producentem gazów technicznych w Polsce.