Jesienią w ofercie Junkersa pojawiła się nowa generacja regulatorów oznaczonych symbolami FW (pogodowe) i FR (pokojowe). Urządzenia, oprócz standardowych funkcji, posiadają zintegrowaną obsługę instalacji solarnej. Połączenie gazowego kotła kondensacyjnego z instalacją solarną dawno już stało się standardem w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym.

Jednak do tej pory oba komponenty systemu grzewczego wymagały często zastosowania dwóch oddzielnych regulatorów. Firma Junkers, jako dostawca systemowy, wprowadza na rynek nowy typ regulatorów, który oprócz standardowych funkcji, posiada zintegrowaną obsługę instalacji solarnej. Nowa generacja regulatorów oznaczonych symbolami FW i FR oferuje możliwość obsługi całego systemu grzewczego. Regulatory posiadają liczne możliwości ustawień i wykorzystują podczas działania inteligentne algorytmy w celu osiągnięcia jak największej oszczędności.

Nowe regulatory Junkersa są przeznaczone do wszystkich urządzeń z panelem sterowania Heatronic 3. Seria FW obejmuje kilka różnych regulatorów pogodowych, natomiast seria FR – regulatory pokojowe. Przy pomocy regulatorów pogodowych można sterować nawet czterema obiegami grzewczymi. Menu tekstowe, zastosowane w wielu modelach, ułatwia instalatorom i serwisantom obsługę i dobór parametrów pracy urządzeń.


W regulatorach z menu tekstowym zintegrowano zegar. Modele te są przystosowane do współpracy z instalacją solarną, co zapewnia centralną obsługę całego systemu grzewczego. Instalacja solarna współpracująca z kotłem grzewczym pozwala obniżyć koszt ogrzewania gazowego. Opatentowany system optymalizacji działania zapewnia komunikację pomiędzy gazową instalacją grzewczą a instalacją solarną. Jeśli w danej chwili pozyskiwana jest energia słoneczna, magistrala informuje o tym urządzenie grzewcze. Urządzenie grzewcze odcina dopływ ciepła do zasobnika i daje pierwszeństwo ogrzewania wody przez instalację solarną. Dodatkowo, obniżana jest zadana temperatura wody grzewczej na zasilaniu, co pomaga oszczędzić nawet do 15 proc. energii przy podgrzewaniu wody.

Przy podłączaniu regulatora (montowanego na ścianie) do urządzenia grzewczego, system dwużyłowej magistrali z zabezpieczeniem przed niewłaściwą polaryzacją stanowi duże ułatwienie dla instalatora. Regulatory pogodowe mogą być również montowane bezpośrednio w urządzeniu grzewczym. Po uruchomieniu urządzenia nowy regulator automatycznie rozpoznaje wszystkie zainstalowane komponenty systemu. Menu zostaje odpowiednio przystosowane do konfiguracji systemu – niepotrzebne punkty menu po prostu nie wyświetlają się. Użytkownik wybiera poszczególne punkty menu, obracając pokrętłem i lekko naciskając je w celu potwierdzenia wyboru. Do wyboru jest sześć różnych programów. Oprócz tego użytkownik ma możliwość zapisywania indywidualnych programów oraz nadawania im nazw. Fachowcom regulatory oferują dodatkowo „tryb eksperta”, który można wykorzystać np. do skorygowania ustawień poszczególnych krzywych grzania.

Nawet jeśli użytkownik wróci do domu wcześniej, niż zaplanował, nie oznacza to, że będzie musiał marznąć, ponieważ ogrzewanie ustawione jest na tryb pracy oszczędnej. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk, by włączyć program grzania. Regulator przełączy się natychmiast. Pozostała część programu będzie realizowana zgodnie z planem.

Wraz z nową generacją regulatorów Junkers wprowadza na rynek nowe moduły sterujące, mieszające i solarne. Nowością będzie także moduł kaskadowy, umożliwiający kontrolowanie do czterech urządzeń grzewczych z panelem sterowania Heatronic 3. Kaskada jest w takiej sytuacji traktowana jak pojedyncze urządzenie grzewcze w systemie, zapewniając możliwość pracy kolejnych kotłów i zachowując wszelkie zalety takiego układu.

Sugerowana cena brutto (listopad 2007):
- Regulator pokojowy FR 10 - 202,52 zł
- Regulator pokojowy FR 110 - 502,64 zł
- Regulator pogodowy FW 100 - 618,54 zł
- Regulator pogodowy FW 200 - 793,00 zł

Źródło: JUNKERS - www.junkers.pl