22. czerwca b.r. w siedzibie polskiej Korporacji Techniki Sanitarnej, Grzewczej, Gazowej i Klimatyzacji w Bydgoszczy odbyła się prezentacja urządzeń firmy YORK International. Prezentację prowadzili przedstawiciele firmy YORK wraz z przedstawicielem regionalnym firmą TREPKA.

Wśród szerokiego wachlarza produktów na wyróżnienie zasługują dwa nowe produkty YORK oraz spawarka na wodę. Pierwszym z zaprezentowanych produktów YORK był TELECOM, który do Europy, a więc i do Polski, trafił 4 miesiące temu.
TELECOM produkowany jest w Hiszpanii. Posiada certyfikaty Unii Europejskiej. W urządzeniu tym zastosowano system tzw. FREE COOLING oraz, jako w jednym z nielicznych, system inteligentnej kontroli wilgotności powietrza. Sterowanie urządzeniem może odbywać sie drogą cyfrową (internetową). W przyszłości (niedalekiej) urządzenie obsługiwać będzie centrale UMTS.
Drugą z przedstawionych nowości YORK jest nowa seria agregatów wody lodowej pod wspólną nazwą ECOFRIO. Są to urządzenia o wydajnościach od 6 do 36 kW mocy chłodniczej i technologii opartej na freonie R407C i sprężarce typu scroll. Są to więc produkty jak najbardziej ekologiczne (R407C nie zubaża warstwy ozonowej), ekonomiczne pod względem wydajności i poboru mocy, łatwe w montażu i proste w obsłudze. Do ich obsługi i kontroli służy nowoczesny sterownik ECOCONTROL Plus - bardzo prosty w obsłudze, z możliwością zdalnego sterowania oraz podłączenia do B.M.S.
Więcej o TELECOM i ECOFRIO już niedługo na stronach wentylacji online.
Spotkanie zakończył inż. Włodzimierz Nekanda-Trepka prezentacją urządzenia do spawania wodą AQUATEK.
Tajemnica działania tej spawarki polega na elektrolizie wody na tlen i wodór. Stabilna i bezpieczna mieszanka wodoru i tlenu przy spalaniu osiąga temperaturę do 2600°C. Jedynymi materiałami eksloatacyjnymi są więc woda destylowana i energia elektryczna. Urządzeniem tym można spawać m. in. stal i miedź oraz, co zasługuje na szczególną uwagę, aluminium, ponieważ płomień palnika jest bezciśnieniowy.
AQUATEK jest prosty i bezpieczny w użyciu oraz posiada wszechstronne zastosowania. Prócz lutowania i spawania można nim również ciąć metal.
Urządzenia te produkowane są w różnych wielkościach, a ich cena jest przystępna. Jest o 90% tańszy w eksploatacji i zwiększa szybkość cięcia o 20% w porównaniu ze stoswanymi systemami acetylenowymi. Zużywa małą ilość wody destylowanej na jedną godzinę pracy (od 0,15 do 0,45 litra w zależności od modelu generatora); pobór mocy elektrycznej wynosi 1,6 - 3,6 kW. Spawa i tnie metale o grubości do 5 mm. AQUQTEK to urządzenie przenośne i może być stosowane wszędzie tam, gdzie systemy acetylenowe stanowią zagrożenie i są niewygodne w użyciu.
Więcej o AQUATEK