Niedawno Wydawnictwo Ars Boni z Poznania uruchomiło internetowy serwis komercyjny eNormy.pl. Serwis zawiera około 30 tysięcy Polskich Norm i jest cały czas aktualizowany. Do tej pory zakup jaki i czytanie Polskich Norm przez Internet nie był możliwy i w tym kontekście serwis reklamowany hasłem "Normy online" jest istotnie prekursorski – na eNormy.pl PN są rzeczywiście "online". Wentylacja.com.pl we współpracy z serwisem eNormy.pl ułatwia i udostępnia Czytelnikom portalu wyszukiwanie Polskich Norm za pośrednictwem specjalnej wyszukiwarki norm


Pionierski serwis eNormy.pl, wdrożony - na licencji Polskiego Komitetu Normalizacji - przez poznańskie wydawnictwo ARS BONI. Oczywiście, już wcześniej mogliśmy korzystać z "księgarni wysyłkowych", w których zamówienie na konkretny egzemplarz wysyłało się drogą elektroniczną, ale dopiero teraz nowoczesne technologie informatyczne wykorzystano w tej dziedzinie w taki istotnym zakresie. W serwisie www.eNormy.pl wszystko odbywa się przez Internet, natychmiast, bez uciążliwego czekania na pocztę czy kuriera.
Korzystanie z norm w tradycyjnej formie papierowej jest proste, ale... nie zawsze najwygodniejsze. eNormy.pl proponują prócz zakupu PN przez Internet coś zupełnie nowatorskiego – możliwość korzystania z internetowej "czytelni". Za ułamek normalnej stawki czytelnik-internauta ma możliwość jednokrotnego przejrzenia konkretnego dokumentu. Dla licznego grona korzystających z dokumentów normalizacyjnych taka możliwość może być nieoceniona - jakże często z konkretnej normy potrzebujemy jedynie kilku danych - na etapie realizowania jednego, specyficznego zlecenia lub nie jestesmy pewni, czy norma o danym tytule jest tą, z którą chcielibyśmy się zapoznać? Kupowanie całego (często drogiego) dokumentu nie musi być jedynym sposobem na wyjście z kłopotów.

Dzięki www.eNormy.pl mamy natychmiastowy dostęp nie tylko do katalogu, ale do pełnej treści Norm. Nie musimy czekać na zrealizowanie zamówienia, na dostarczenie egzemplarza dokumentu pocztą czy przez kuriera. Odnajdujemy w przejrzystym katalogu odpowiedni dokument, sprawdzamy jego status (czy jest to Norma obowiązująca, czy projektowana, czy archiwalna), dokonujemy zakupu - korzystając z prostego, intuicyjnego formularza
(aby skorzystać z wyszukiwarki przejdż do formularza kilkając na rysunek)


Jak to działa? Zarejestrowany na www.eNormy.pl użytkownik ma swoją "półkę" (konto abonamentowe), na której znajdują się zakupione wcześniej Normy. W dowolnym momencie może "sięgnąć na półkę", sprawdzić dane, obejrzeć rysunki, odczytać wartości ujęte w tabelach i wykresach.
Nie musi obawiać się przekłamań i błędów redakcyjnych, bo serwis eNormy.pl zawiera wyłącznie elektroniczne dokumenty będące kopiami oryginałów, odwzorowane z jakością fotograficzną - są więc identyczne ze sprawdzonymi dokumentami wydanymi w formie papierowej przez PKN. Jednocześnie (to istotna informacja dla użytkowników Internetu) - nowy format zapisu, opracowany na potrzeby serwisu, gwarantuje niewielką objętość plików. A to oznacza stosunkowo krótki czas ściągania danych.
Specjaliści korzystający często z dokumentów normalizacyjnych poza biurem (inżynierowie nadzoru, kontrolerzy, osoby uczestniczące w pracach u klienta itp.) docenią z pewnością fakt, że do przenośnego komputera nie trzeba przyłączać dodatkowych kluczy kodowych, zabezpieczeń typu HASP czy koderów USB. Nic nie wystaje, nic nie przeszkadza - uruchamiamy komputer, łączymy się z Internetem choćby przez kartę GPRS (operatorzy komórkowi oferują bardzo korzystne warunki) i... już możemy zajrzeć do DOWOLNEJ, OBOWIĄZUJĄCEJ normy.
To jedna z największych zalet całego przedsięwzięcia. Zakupiony dokument będziemy mogli obejrzeć zawsze i wszędzie - warunkiem jest jednak dostęp do Internetu i korzystanie z tego samego komputera.
W skrócie o eNormy.pl
Wygląd i zawartość serwisu
Powitalne nieciekawe wrażenie mija, kiedy zaczynamy zagłębiać się w menu serwisu, bardzo rozbudowane, ale mimo wszystko czytelne. Serwis normy.pl podzielono tematycznie na odpowiednie moduły (Aktualności, O serwisie - cennik i pomoc w wyszukiwaniu, Wyszukiwanie, Rejestracja - nowego użytkownika lub odnawianie konta, Użytkownik - stan konta, Nota prawna - regulamin, licencja PKN, Dokument - jego treść). Dzięki dużemu zawężeniu treści poszczególnych modułów przeszukiwanie serwisu jest wystarczająco intuicyjne, aby nie przysporzyć problemów nawet tym użytkownikom, dla których będzie to pierwszy kontakt z Polskimi Normami.
Wyszukiwanie
Praktycznie każdy, kto choć raz miał do czynienia z jakimkolwiek programem opartym na bazie danych, a nawet zwykłą wyszukiwarką internetową, powinien poradzić sobie z odnalezieniem interesujących go dokumentów.
Samo wyszukiwanie na pierwszy rzut oka wydaje się dość proste - wystarczy podać numer dokumentu, tytuł lub datę publikacji i gotowe. System wyszuka odpowiednią normę i przedstawi jej skrócony opis wraz z ceną. Co zrobić, kiedy użytkownik nie zna ani numeru, ani daty publikacji? Okazuje się, że wystarczy wpisać w okno "tytuł" jakiekolwiek z charakterystycznych dla poszukiwanego zagadnienia słów lub zwrotów - system wyszuka dla nas wszystkie dokumenty zawierające wpisane hasło, szeregując wyniki pod kątem trafności. W sumie proste i zrozumiałe, chociaż w opisie wyszukiwarki brak jednoznacznej informacji, że to właśnie okno "tytuł" umożliwia poszukiwanie metodą skojarzeń. Termin "tytuł" sugeruje raczej, że należy w tym oknie wpisywać konkretną, z góry określoną i znaną już nam "nazwę" normy. Sugerowalibysmy twórcom serwisu nieco bardziej szczegółowy opis tego konkretnego okienka wyszukiwarki - profesjonalista poradzi sobie oczywiście bez trudu, ale co z użytkownikami, dla których będzie to pierwszy kontakt z normalizacją? Tym bardziej, że serwis, będąc istotnie znaczącym ułatwieniem dostępu do Polskich Norm, ma chyba przyciągnąć także tych przedsiębiorców, którzy do tej pory nie byli normalizacją zainteresowani.
Co i jak kupić?
Wyszukane opisy dokumentów zawierają dane metrykalne, czyli numer referencyjny, tytuł, klasyfikację analityczną (np. ICS), liczbę stron, cenę oraz status, pozwalający określić wyszukany dokument jako aktualny bądź archiwalny, uznaniowy (w obcym języku) czy projekt.
Po przebrnięciu przez proces rejestracji (dość skomplikowany, choć rzetelnie i szczegółowo opisany przez twórców serwisu) i założeniu konta, samo kupowanie nie przysparza już najmniejszych problemów. Serwis eNormy.pl (rozpatrując pod kątem sposobu użytkowania), działa na zasadzie sklepu internetowego, wzbogaconego o system kont abonamentowych.
Zakupione dokumenty normatywne znajdują się na indywidualnym, internetowym koncie użytkownika, utrzymywanym w serwisie w ramach niewielkiego, kilkuzłotowego abonamentu. Klient ma stały dostęp do swojego konta za pośrednictwem Internetu po opłaceniu abonamentu i pobraniu unikatowego certyfikatu wymaganego do autoryzacji (dostępnego podczas procesu rejestracji). Istnieje również możliwość przechowywania zakupionych dokumentów na firmowym komputerze użytkownika.
Niedogodności
Opracowanie dokumentów normalizacyjnych jest szalenie kosztowne. Nic więc dziwnego, że Polski Komitet Normalizacyjny oraz współpracujące z nim firmy wydawnicze, udostępniają Polskie Normy na zasadach komercyjnych. Niestety, z tym wiążą się pewne niedogodności, z którymi użytkownik musi się pogodzić (na zasadzie "coś za coś"). Podczas testów dały się we znaki dwie. Przed wszystkim – ograniczenie korzystania z zakupionych w przestrzeni wirtualnej norm do jednego komputera (przy skorzystaniu z opcji podstawowej). Może być to komputer w biurze, bądź notebook z łączem internetowym (choć oczywiście jeden klient może założyć nieskończoną liczbę kont, zaopatrując w enormy wszystkich pracowników, którym jest to niezbędne).
Druga niedogodność to konieczność instalowania specjalnych certyfikatów zabezpieczających. Są one co prawda bezpłatne, a proces ich instalacji został w serwisie bardzo rzetelnie opisany, ale sam fakt pojawiania się na monitorze komputera ostrzegawczych okienek z wykrzyknikami może niepokoić - zwłaszcza niewprawnych i niedoświadczonych użytkowników systemu Windows.
Zablokowanie nielegalnego kopiowania zakupionych norm certyfikatami - daje nam jednak inne, bardzo istotne korzyści - umożliwia bezproblemowe korzystanie z usługi w warunkach terenowych.

Warto było?

Trudno odmówić racji twórcom serwisu eNorny.pl, kiedy określają swój produkt mianem nowości. Rzeczywiście, do tej pory zakup Polskich Norm przez Internet nie był możliwy i w tym kontekście serwis reklamowany hasłem "Normy online" jest istotnie prekursorski - tutaj normy są rzeczywiście "online". Choć twórcy nie ustrzegli się usterek i serwis na pewno wymaga jeszcze dopracowania, ogólne wrażenie pozostaje dobre. Śmiało można stwierdzić, że to jeden z niewielu nowych produktów internetowych, na który nie trzeba będzie wytwarzać sztucznego zapotrzebowania.
To pionierskie rozwiązanie docenią z pewnością - oprócz fachowców pracujących przy stacjonarnych komputerach w biurach, pracowniach i laboratoriach - również specjaliści podróżujący, wykonujący zlecenia u klienta, działający w miejscach "tymczasowych" (np. biuro na budowie, laboratorium terenowe).
Zauważyć można wyjątkową staranność autorów serwisu. Zadbali oni o maksymalne ułatwienia w dostępie do niezbędnej wiedzy. Postarali się również o to, by do użytkownika trafiały informacje kompletne i aktualne. Można więc założyć, że nawet niewielkie niedoskonałości zauważone przez wyjątkowo dociekliwych użytkowników, zostaną szybko poprawione.
Wydawnictwu Ars Boni należy też chyba pogratulować dalekowzroczności - rok po wejściu Polski do UE ten serwis wydaje się być szczególnie dobrą inwestycją.

Komentarze

  • Nie do konca on-line

    bez oczekiwania na kuriera...
    hm...
    zeby bylo on-line, to powinna byc metoda zaplaty poprzez e-banki lub chociazby sms...
    bo co moge zrobic kiedy norma potrzebna juz (np, o 23.30) czekam i itak az bedzie przelew... i czasmi kurier\jest szybszy od naszych bankow