Hotel – od dawna już nie kojarzy się tylko z noclegiem dla osób goszczących w innym mieście. Obecnie jest on wielofunkcyjnym obiektem budowlanym, umiejscowionym w zależności od celu w miastach, przy drogach, przy lotniskach, na terenach wiejskich lub leśnych. Inwestor stara się nadać swojemu hotelowi niepowtarzalny charakter, stworzyć atmosferę spokoju, bezpieczeństwa i relaksu. Nierzadko w grę wchodzi również element luksusu. Natomiast wyposażenie hotelu w odpowiedni sprzęty i instalacje, takie jak na przykład basen i strefa SPA, podnosi standard obiektu.

Nowoczesne hotele z basenami ogrzewane są pompami ciepła
Okazuje się jednak, że zapewnienie tego luksusu implikuje znacznie wyższe wymagania techniczne niż hotel w wersji „podstawowej”. Komfort korzystania z basenu związany jest z większym wykorzystaniem energii niż dla zapewnienia potrzeb samego hotelu. Jak zatem, w przypadku takiego kompleksu hotelowo-basenowego zapewnić najtańszą energię oraz bezobsługowość i trwałość systemu?

Porównanie kosztów eksploatacji różnych systemów grzewczych

Przyjrzyjmy się najczęściej stosowanym rozwiązaniom:

Porównanie kosztów eksploatacji różnych systemów grzewczych
Nasuwa się zatem jeden wniosek – tradycyjne rozwiązania wiązały się z szeregiem kosztownych elementów oraz stałą obsługą i nadzorem. Alternatywą dla nich jest pompa ciepła – urządzenie energetyczne, które ogrzewa czerpiąc odnawialną energię z gruntu, wody i powietrza.

Dlaczego więc pompy ciepła nie stają się powszechne?

Odpowiedź jest prosta. Projektanci rekomendują rozwiązania, do których się przyzwyczaili. Inwestor akceptuje konieczność posiadania dużej kotłowni, komina i koncentruje się już tylko na porównaniu urządzeń, których nie da się porównać jeden do jednego. Dochodzi zatem do zestawienia dwóch cen, które stanowią tylko część zupełnie dwóch różnych rozwiązań. Wynik zestawienia jest prosty – wygrywa niższa cena kotła, choć tak naprawdę niższa jest cena rozwiązania z pompą ciepła i później eksploatacji!!!

Przykład

Danfoss edukuje i uświadamia jak stosować pompy ciepła. Klienci, którzy zdecydowali się właśnie na to rozwiązanie i policzyli wszystkie koszty, obecnie są zadowoleni z podjętej decyzji. Hotel to przedsiębiorstwo, którego koszty utrzymania można minimalizować bez szkody na jakości obsługi klientów. Wiele jest w internecie przykładów takich inwestycji. Jednym z nich jest hotel Trzy Stawy w Kłodawie pod Gdańskiem. Właścicielem tego obiektu o powierzchni 1800 m² jest pan Krzysztof Podkowiak. Hotel zlokalizowany jest poza miastem, blisko natury, a tym samym z ograniczonym dostępem do nośników energii. W jednej z części obiektu pan Podkowiak postanowił wykonać część rekreacyjną z basenem, wannami z hydromasażem, spa i saunami. Do ich ogrzania i zasilenia w ciepło basenu i wentylacji wykorzystane zostały 4 pompy Danfoss DHP-L - każda mogła zostać dokładnie dopasowana do potrzeb zasilanego obiegu, dostarczając w sumie prawie 90 kW mocy.


Dlaczego właśnie pompy ciepła

Inwestor wybierając pompy ciepła zamiast zwykłych kotłów kierował się następującymi korzyściami:
- ekonomiczne: praca bez kotłowni i kominów, energia w dużych ilościach dostarczana jest najtaniej jak to jest możliwe, ceny energii elektrycznej do napędu mechanizmów pompy ciepła są przewidywane w przeciwieństwie np. do cen oleju;
- ekologiczne: energia dostarczana jest w najczystszej postaci, ponieważ jest akumulowaną i odzyskaną energia słoneczną;
- bezobsługowość: automatyczna praca w zależności od potrzeb i warunków zewnętrznych, praca bez zapasu paliwa, badań, regulacji, czyszczenia, kontroli straży pożarnej.
Inwestor zwrócił również uwagę na fazę projektową, kiedy prowadzone były obliczenia zapotrzebowania na ciepło i dobór urządzeń. Przykładem analizy kosztów użytkowania pomp ciepła w porównaniu do oleju lub gazu płynnego jest ogrzewanie niecki basenowej. Posłużenie się pompą ciepła daje wynik około 5000 zł, a metodami tradycyjnymi około 20000 zł miesięcznie.

Pompy ciepła Danfoss
Co jeszcze jest ważne

Dla uzyskania najwyższej wydajności, a zatem i oszczędności, kluczowe są dokładność i umiejętności osób przygotowujących rozwiązanie. We właściwym doborze pomaga dedykowane oprogramowanie do symulacji pracy pomp w rzeczywistych warunkach pogodowych. Tylko wykwalifikowane firmy gwarantują prawidłowe instalacje. Danfoss szkoli i autoryzuje dobrych instalatorów.
Kompleksowość usługi, profesjonalizm i reputacja firmy producenta pompy ciepła i wykonawcy umożliwiają inwestorowi uzyskanie rozwiązania, które w pełni zaspokaja jego potrzeby.

Więcej o hotelu, ciekawym rozwiązaniu ogrzewania części SPA i basenu oraz opinie samych użytkowników dowiedzą się Państwo oglądając film z obiektu:

[VIDEO:YOUTUBE:I_HpJDdSfTg]

Informacje o firmie
Danfoss Poland Sp. z o.o. jest częścią międzynarodowej Grupy Danfoss z siedzibą w Danii.
Firma jest światowym liderem w dziedzinie rozwiązań energooszczędnych, które sprzyjają oszczędzaniu energii i pomagają sprostać wyzwaniu, jakim są zmiany klimatu. Do naszych specjalności należą chłodnictwo żywności, systemy klimatyzacji, sterowanie silnikami elektrycznymi i ogrzewaniem w budynkach – a także rozwiązania z zakresu energii odnawialnej, np. słonecznej. Do Grupy Danfoss należy również spółka Sauer-Danfoss, która zalicza się do największych na świecie producentów hydrauliki mobilnej. Już od 78 lat rozwijamy nasze kwalifikacje w zakresie rozwiązań energooszczędnych. Dzisiaj Danfoss zatrudnia łącznie 23500 pracowników w tym w Polsce blisko 1200 osób. Więcej o firmie Danfoss można przeczytać na stronie www.danfoss.pl
Źródło: Danfoss Poland Sp. z o.o.