Centrum Klima - lider w segmencie wentylacji i klimatyzacji w Polsce - zakupiła nowoczesne urządzenia marki SPIRO do wyrobu kształtek i kanałów okrągłych. Inwestycja wraz z kosztami wdrożenia wyniesie 250 tys. euro i w całości zostanie sfinansowana ze środków własnych. Zakup pozwoli spółce zwiększyć efektywność produkcji części do systemów wentylacyjnych.
Centrum Klima nabyła zgrzewarko-zwijarkę SPIRO SWA 400 oraz linię do automatycznego wycinania otworów i cięcia blachy z taśmy. Maszyny stworzą w pełni zrobotyzowaną linię produkcyjną, której zadaniem będzie rozwijanie blachy z rolki i jej prostowanie, następnie odmierzanie długości, cięcie, zwijanie i łączenie w wybrany kształt. Inwestycja w park maszynowy jest kolejnym krokiem w kierunku realizacji przyjętej strategii rozwoju, polegającej na zwiększaniu udziału sprzedaży wyrobów własnych w strukturze przychodów - z obecnych 20% do około 40% w 2011 roku.

"Nowa linia produkcyjna została zaprojektowana specjalnie na potrzeby Centrum Klima. Innowacyjne rozwiązania technologiczne zastosowane w urządzeniach zapewnią nam wytwarzanie 500 sztuk elementów w ciągu godziny. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze skuteczniej odpowiadać na rosnące zapotrzebowanie naszych odbiorców, szczególnie z rynków zagranicznych. Jesteśmy przekonani, że nasze działania zapewnią spółce wzrost eksportu w kolejnych kwartałach. W dalszym ciągu będziemy inwestować w unowocześnienie parku maszynowego, gdyż dzięki niemu oferta Centrum Klima jest bardziej konkurencyjna"
- mówi Marek Perendyk, prezes zarządu Centrum Klima S.A.
Nowoczesna linia produkcyjna zapewni spółce zopytmalizowanie procesów wytwórczych, m.in. dzięki połączeniu funkcjonalności wielu maszyn i wyeliminowaniu czasochłonnych procesów logistycznych. W pełni zrobotyzowane urządzenia zapewnią Centrum Klima najwyższą jakość wytwarzanego asortymentu. Pozwolą także wygenerować dodatkowe oszczędności, dzięki zmniejszeniu kosztów pracy oraz całkowitej redukcji odpadów poprodukcyjnych.
Zoptymalizowanie struktury kosztów oraz model prowadzonego biznesu pozwoliły Centrum Klima w I kwartale 2009 - mimo spowolnienia gospodarczego - zintensyfikować produkcję na eksport o ponad 24%. W kolejnych miesiącach firma spodziewa się tendencji wzrostowej w zakresie sprzedaży zagranicznej. Ponadto, przedsiębiorstwo konsekwentnie zwiększa zatrudnienie w dziale produkcji. Liczba nowych pracowników od początku 2009 roku wzrosła o 47% w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku.