Harmann Polska Sp. z o.o., wyłączny dystrybutor marki Harmann Ventilatoren w Polsce, wprowadza na rynek dwa nowe modele wentylatorów dachowych ROOFTEC oraz ISOROOFTEC, zdolnych do wyciągu medium o temperaturze do 120°C. 

Nowe wentylatory dachowe Harmann Ventilatoren
Widoczna dwubryłowa konstrukcja składa się z podstawy oraz uchylnej obudowy w kształcie ośmiokąta – całość tworzy zwarty i ponadczasowy wygląd. Wylot od góry zabezpieczony jest aluminiową siatką perforowaną co zapobiega przedostaniu się do wnętrza urządzenia większych cząstek stałych czy ptaków. Zastosowane tradycyjne silniki klatkowe jednofazowe są przystosowane do napięciowej regulacji prędkości obrotowej w pełnym zakresie poprzez regulatory transformatorowe – dzięki temu zawsze pracują z taką wydajnością, która jest w danej chwili niezbędna. Ponadto odizolowane od strumienia przepływającego powietrza oraz wyposażone we własny dodatkowy system chłodzenia, gwarantują długą i bezawaryjną pracę. Wentylatory wyposażono w wyważany dynamicznie wirnik typu B. Łopatki pochylone do tyłu wykonane z ocynkowanej galwanicznie blachy stalowej. Kształt łopatek został zaprojektowany tak, aby uniemożliwiać osadzanie się tłuszczu, a co za tym idzie, także jego wpływu na parametry pracy wentylatora. Dodatkowo wirnik z łopatkami pochylonymi do tyłu wykazuje wyższą sprawność niż wirniki z łopatkami pochylonymi do przodu o zbliżonych parametrach. Dzięki temu także pobór mocy jest mniejszy.

Podstawowy typoszereg składa się z sześciu modeli wentylatorów ROOFTEC oraz sześciu modeli wentylatorów ISOROOFTEC. W skład typoszeregu wchodzą wielkości od 280 mm aż do 500 mm, których wydajności zawierają się w przedziale od 2600 m3/h do 8000 m3/h. Modele 280, 315 i 355 zostały wyposażone w silniki dwupolowe, dzięki czemu osiągają one spręże rzędu 900 – 1200Pa. Dla porównania urządzenia konkurencyjne w tej samej wielkości ale wyposażone w silniki czteropolowe posiadają spręż dwu- a nawet trzykrotnie niższy. Można to również przedstawić obrazowo, gdy porówna się model ROOFTEC 315 i 400, które osiągają niemal identyczne wydajności 3900 m3/h lecz różnica ciśnienia statycznego jest ponad dwukrotna na korzyść mniejszego modelu. Pozostałe wielkości 400, 450 i 500 charakteryzują się dużymi wydajnościami dochodzącymi do 8000 m3/h oraz wysokimi sprężami do 750 Pa. Osiągnięcie takich parametrów pozwala w zupełności na maksymalnie wydajną pracę, nawet w długich i rozbudowanych instalacjach wyposażonych w liczne filtry, przepustnice, czy okapy kuchenne. W niedługiej przyszłości planowane jest także zwiększenie zakresu obydwu typoszeregów i wprowadzenie modeli w wielkości aż do 710 mm, wyposażonych w silniki klatkowe trójfazowe, również przystosowane do regulacji prędkości obrotowej.

Cechą charakterystyczną obydwu nowych modeli jest umiejscowienie silnika całkowicie poza strumieniem przepływającego powietrza – w komorze z podwójnej warstwy blachy stalowej – gwarantuje to, że silnik zawsze będzie pracował w optymalnej temperaturze. Takie rozwiązanie sprawia, że idealnie nadają się one do pracy jako wyciąg oparów znad okapów w kuchniach przemysłowych i obiektach gastronomicznych. Nie ogranicza to jednak obszaru zastosowań, nowe wentylatory ROOFTEC oraz ISOROOFTEC sprawdzą się idealnie jako wyciąg powietrza w budownictwie mieszkaniowym, budynkach użyteczności publicznej, zakładach przemysłowych, myjniach, itp. Dzięki obudowie wykonanej z wysokiej klasy aluminium (AlMg3) nie ma ryzyka powstania ognisk korozji. Modele z serii ISOROOFTEC zostały dodatkowo zaopatrzone w obudowę izolowaną termicznie i akustycznie wysokiej klasy wełną mineralną o grubości 40 mm, w efekcie czego, średnia wartość tłumienia dźwięku wynosi 9 dB(A). Takie rozwiązanie konstrukcyjne sprawia, że modele te można stosować z powodzeniem do wentylacji bibliotek, szkół, uczelni, szpitali, sal konferencyjnych, itp. Użyteczne rozwiązania takie jak: zamontowany na obudowie wyłącznik serwisowy, tacka ociekowa umożliwiająca odprowadzanie tłuszczu z wnętrza wentylatora, czy uchylna obudowa, które w przypadku produktów konkurencyjnych występują jako opcja dodatkowa, są standardowym wyposażeniem każdego modelu ROOFTEC i ISOROOFTEC. Dodatkowo modele 450 i 500 zostały wyposażone w specjalne zaczepy umożliwiające ich bezpieczny transport oraz montaż na połaci dachowej. Dzięki takim rozwiązaniom konstrukcyjnym prace konserwacyjne i serwisowe ograniczają się do niezbędnego minimum a ich wykonanie przebiega w sposób bezpieczny i sprawny.

Wentylatory ROOFTEC i ISOROOFTEC to solidna konstrukcja, która w parze z niemiecką dokładnością i precyzją wykonania gwarantuje niezawodność i długoletnią bezawaryjną pracę.

Źródło: Harmann Polska Sp. z o.o.