Od lipca obowiązują nowe przepisy przeciwpożarowe, które wymagają instalowania w większych obiektach użyteczności publicznej dźwiękowego systemu ostrzegawczego. Na dostosowanie się do nowych przepisów administratorzy budynków mają 2 lata.Dźwiękowe instalacje przeciwpożarowe mają pomóc w ewentualnej ewakuacji w momencie pojawienia się ognia lub innego zagrożenia. Gdyby doszło do pożaru, specjalnie wcześniej przygotowane komunikaty, mają kierować ludzi do konkretnych dróg ewakuacyjnych.
Nowe przepisy wiążą się jednak ze sporymi kosztami, ponieważ takie systemy mają się pojawić m.in. na dworcach, w dużych domach handlowych, szpitalach, budynkach zamieszkania zbiorowego, wysokich i wysokościowych o dużej liczbie miejsc noclegowych. Mają w nie zostać również wyposażone większe akademiki. Stare domy studentów mają na to dwa lata; nowe budynki bez tego typu zabezpieczeń nie otrzymają zgody od straży pożarnej na jego użytkowanie. Na właścicielach budynku ciąży obowiązek zarówno wyposażenia obiektów w te urządzenia, jak i przygotowania procedur ewakuacyjnych i komunikatów, które te procedury będą realizowały.
Nowe przepisy pożarowe nakładają nowe obowiązki na zarządców budynków. Powinni oni przynajmniej raz na dwa lata zorganizować próbną ewakuację budynku. Chodzi o domy, w których w strefie pożaru może się znaleźć jednocześnie 50 osób.

Komentarze

  • jakie przepisy ?

    "od lipca obowiązują nowe przepisy" - bardzo konkretna informacja ... pogratulować ! :). Nie ma informacji ani jakiego rodzaju są to przepisy (norma, rozporządzenie - ect.), ani jaką ma nazwę, kiedy dokładnie się ukazało i kto je wydał. To napewno portal dla inżynierów ?

  • Powinien interesowac cie fakt a nie przepis

    W Niemczech czy we Franacji takies system istnieja.Niektorzy poprostu bede sie czepiac wszystkiego by nie wprowadzac nowosci na rynek.Widac czasy komuny nie minely, co z zachodu to feee.Ale twoja wypowiedz swiadczy o 0 rozeznaniu w temacie !!! LOL