Inwerterowe multisystemy Daikin CMSQ przeznaczone do zastosowań w pomieszczeniach komercyjnych zapewniają wysoki poziom komfortu i kontroli. Nowy system umożliwia znaczne zwiększenie maksymalnej dopuszczalnej odległości między zewnętrzną i wewnętrzną jednostką, jak i inne korzyści.
W 2009 r. firma Daikin zaproponowała nowe rozwiązanie dla nieruchomości komercyjnych, który zapewnia wysoki poziom komfortu, zapewnia dostateczną możliwość zarządzania mikroklimatem i niskie koszty eksploatacji.
Inwerterowy multisystem CMSQ-A działa w oparciu o czynnik chłodniczy R410A, bezpieczny dla warstwy ozonowej Ziemi. Do jednostki zewnętrznej o mocy chłodniczej 20 lub 25 kW mogą być podłączone od dwóch do czterech jednostek wewnętrznych o mocach 5,0; 6,0; 7,1; 10,0 i 12,5 kW. Nowy system ma zastosowanie dla dwóch rodzajów jednostek zewnętrznych: serii FMCQ-A i FMDQ-B.

Główne różnice między nowym produktem a konwencjonalnymi systemami multi-split:

• Po pierwsze, wewnętrzne jednostki są wyposażone w elektronicznie regulowane zawory;
• Po drugie, połączenie rur pomiędzy zewnętrzną i wewnętrzną jednostką prowadzona jest równolegle (jak w systemach VRV).

Porównanie CMSQ z istniejącymi rozwiązaniami opartymi na jednostkach zewnętrznych Sky Super Inverter RZQ (Twin, Triple, Double Twin)

• System CMSQ umożliwia indywidualne zarządzanie każdą jednostką wewnętrzną - każda jednostka może być ustawiona na daną dla pomieszczenia temperaturę zapewniającą komfort. W systemach split RZQ + kilka jednostek, wszystkie urządzenia wewnętrzne muszą mieć takie same nastawy, tzn. w tym samym czasie wszystkie jednostki wewnętrzne pracują na tych samych ustawieniach.
• W odróżnieniu od systemu split z wieloma jednostkami wewnętrznymi, gdzie do jednego urządzenia zewnętrznego można podłączyć wewnętrzne o tej samej wydajności, do zewnętrznej jednostki CMSQ można połączyć jednostki wewnętrzne różnych typów i o różnej wydajności. Dzięki temu można dobrac odpowiedni model urządzenia, w zależności od parametrów i wymagań danego pomieszczenia, co zapewnia wydajną pracę systemu oraz wysoki poziom komfortu.
• Maksymalna długość rurociągu w systemie CMSQ może osiągnąć 200 metrów (dla porównania: RZQ - 100 m), maksymalna wysokość między jednostkami wewnętrznymi - do 4 metrów (RZQ - 0,5 m). Pozwala to rozwiązać problemy wynikające z położenia urządzenia, biorąc pod uwagę architekturę wnętrza budynków i pomieszczeń. Zewnętrzna jednostka może być umieszczona na dachu budynku, z dala od innych budynków lub w budynku.
• System charakteryzują niskie koszty eksploatacji i wydajna efektywność: EER do 3,71 w trybie chłodzenia i COP do 4,10 w trybie grzania. Zakres pracy - w temperaturach zewnętrznych od -5oC do +43oC w trybie chłodzenia; od -20oC do +15oC podczas ogrzewania.
Pojawienie się nowego multisistemu o wysokiej wydajności jest wynikiem dalszego rozwoju i wykorzystania technologii VRV w serii Sky Air.
Systemy VRV firmy Daikin już dawno zostały uznane za standardy efektywności energetycznej i ochrony środowiska w technice klimatyzacyjnej.

Więcej o nowych jednostkach na stronach internetowych Daikin Europe.
>>Daikin Europe rozszerza serię Sky Air o nowe modele CMSQ