Rozwijanie technologii kondensacyjnej w Polsce jest jednym ze strategicznych zadań, jakie postawiła przed sobą firma WOLF. Najnowsze urządzenie kondensacyjne to wisząca centrala kondensacyjna typu CGW-20/120 oraz CGW-24/140 z zasobnikiem warstwowym.

Charakterystycznymi cechami kotła CGW jest budowa kompaktowa, łatwy montaż - osobno zasobnik (29kg) i kocioł grzewczy (42kg), zintegrowany komplet podłączeniowy kocioł-zasobnik, prosta obsługa i eksploatacja. Wszystkie komponenty hydrauliczne kotła są kompletnie połączone i tworzą zwartą bryłę o wymiarach 800x855x370mm ( szer. x wys. x gł. ) o atrakcyjnej szacie wzorniczej. To niewielkie urządzenie jest kompletną kotłownią. Posiada elektroniczny zapłon, modulacyjną regulację mocy w zakresie 6,1 do 24,8 kW, jonizacyjny system kontroli obecności płomienia oraz system autodiagnostyki. Dla ułatwienia montażu dostępny jest zestaw podłączeniowy do nad/podtynkowej instalacji wody ciepłej oraz zestaw pompy cyrkulacyjnej z osprzętem, zestaw przyłączeniowy do instalacji solarnej i obudowa maskująca od dołu orurowanie kotła. Ten przyjazny w obsłudze kocioł przygotowany jest do współpracy z pomieszczeniowymi i pogodowymi regulatorami zewnętrznymi i cechuje się wysoka sprawnością, sięgającą 109%. Poziom tlenów azotu jest bardzo niski - kocioł posiada 5 klasę NOx. Nowy system przygotowania i rozprowadzania strumieni wody ciepłej i zimnej w zasobniku warstwowym powoduje równomierne napełnianie zasobnika i idealne jego doładowanie. Poprzez opatentowany system podgrzewu zasobnika warstwowego otrzymujemy ciągłą wydajność ciepłej wody użytkowej powyżej 560l/h oraz początkowy wydatek w wysokości 150l przy temperaturze wody ciepłej 45?C w ciągu 10minut. Technika ładowania warstwowego zasobnika jest nowatorską technologią, którą WOLF zastosował w wiszącej centrali kondensacyjnej CGW. Zakładając stan ustalony pogrzanego zasobnika następuje pobór ciepłej wody przez użytkownika. W zależności od czasu poboru czujnik w zasobniku sygnalizuje obniżenie się temperatury wody w zasobniku i załączana jest pompa ładująca, ( zabudowana wewnątrz kotła ). Od tego momentu ciepła woda użytkowa podgrzewana jest w wysokosprawnym wymienniku płytowym - również zamontowanym w kotle CGW i kierowana do zasobnika pojemnościowego. Woda ta wpływa do górnej części zasobnika ( a nie do dolnej jak w tradycyjnych zasobnikach ), co prowadzi do uwarstwienia temperaturowego wody w zasobniku. Stąd pojęcie - "technika ładowania warstwowego" lub "zasobnik warstwowy". Dzięki kombinacji zasady przygotowania c.w.u. w zasobniku i przepływowego podgrzewania wody, zasobnik warstwowy dysponuje dwoma źródłami ciepła podczas swojego podgrzewu. W zależności od tego, jak duże jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę w danej chwili, woda może być pobierana z zasobnika, lub przy wyższym zapotrzebowaniu, pobierana równolegle zasobnika i dodatkowo bezpośrednio podgrzewna w wymienniku płytowym, przy wykorzystaniu zasady przepływowego podgrzewania wody. Ta zasada może być również wykorzystana podczas przygotowania ciepłej wody, gdy zasobnik bezpośrednio przed poborem wody nie był ciepły.
Koszty przygotowania c.w.u. są wyraźnie niższe, niż przy wykorzystaniu tradycyjnego, jednowężownicowego zasobnika. Wykorzystanie wymiennika o dużej mocy oraz sterowanie ładowaniem temperaturą powrotu powoduje pracę kotła CGW w trybie kondensacji również przy doładowywaniu zasobnika. Dzięki temu dodatkowe ciepło skraplania zawarte w spalinach, wykorzystywane jest do przygotowania c.w.u.. Ponieważ zasobnik warstwowy jest wyraźnie mniejszy od zasobnika konwencjonalnego oraz zastosowano przy nim innowacyjną izolację typu Horipp, to straty ciepła do otoczenia są zredukowane do minimum. Jednym zdaniem - stosując przedmiotowe rozwiązanie z zasobnikiem o pojemności 50l otrzymujemy wynikowe parametry zasobnika konwencjonalnego o pojemności 120l. Kocioł ze względu na swoje niewielki wymiary oraz cichą pracę doskonale nadaje się do montażu w każdym pomieszczeniu spełniającym wymogi techniczne i obowiązujących przepisów. Oznacza to możliwość łatwego zainstalowania całego zestawu i niewiele czynności montażowych, a tym samym znaczne oszczędności na czasie i kosztach inwestycji. Podsumowując można powiedzieć, że zaletą nowego kotła CGW jest połączenie wysokiej sprawności i komfortu w małej przestrzeni. Źródło: WOLF Technika Grzewcza Spółka z o.o.