Zaprezentowany po raz pierwszy na międzynarodowych targach ISH we Frankfurcie, najnowszy kolektor płaski HEWALEX o oznaczeniach KS2000 TP Am wyznacza nowy kierunek rozwoju technologii kolektorów słonecznych. W odróżnieniu od tradycyjnych kolektorów, absorber kolektora KS2000 TP Am wykonany jest w całości z aluminium, pokrytego wysokoselektywną powłoką absorbcyjną oraz posiada meandryczny układ orurowania. Przy jego produkcji zastosowano innowacyjną technologię spawania laserowego, którą HEWALEX wprowadził jako pierwszy producent w Polsce.

Nowe kolektory w ofercie Hewalex
Płaskie kolektory słoneczne KS2000 TP Am przeznaczone są do ogrzewania wody użytkowej, wspomagania centralnego ogrzewania oraz ogrzewania wody w basenach kąpielowych.
Kolektor KS2000 TP Am składa się z meandrycznego absorbera, wykonanego w całości z aluminium i pokrytego wysokoselektywną warstwą eta plus firmy BlueTec (absorbcja 95%, emisja 5%), obudowy aluminiowej izolowanej cieplnie wełną mineralną oraz szyby strukturyzowanej o wysokiej przepuszczalności promieniowania słonecznego (91,6%, klasa U1) ze szkła hartowanego. Elementy absorbera łączone są przy zastosowaniu technologii laserowej. Technologia ta gwarantuje wytrzymałe połączenie płyty absorbera z orurowaniem. Obudowa kolektora jest zabezpieczona przed korozją i występuje w korze srebrnym, przy czym dostępna jest także wersja o oznaczeniu KS2000 TLP Am, której obudowa jest dodatkowo lakierowana proszkowo w kolorze RAL 7022 (popielato-brązowym). Kolektor posiada cztery króćce przyłączeniowe z gwintem zewnętrznym ¾” i uszczelnieniem oringowym. Jedną z głównych zalet zastosowania absorberem aluminiowym jest obniżenie ceny kolektora przy jednoczesnym zachowaniu jego wysokiej sprawności i jakości.
Bardzo dobre parametry kolektora KS2000 TP Am potwierdzają wstępne testy przeprowadzone w Instytucie SPF Rapperswil w Szwajcarii. Podane w tabeli współczynniki sprawności i strat odniesione są do powierzchni apertury.

Dane techniczne
Długość: 2018 mm
Szerokość: 1037 mm
Wysokość: 89 mm
Powierzchnia brutto kolektora: 2,09 m2
Powierzchnia czynna (apertury): 1,82 m2
Pojemność cieczowa: 1,1 l
Waga: 35 kg
Sprawność optyczna: 80,1%
Współczynnik strat A1: 4,02 W/(m2K)
Współczynnik strat A2: 0,0106 W/(m2K2)
Gwarancja: 10 lat