Prowadzone obecnie w Polsce i na Ukrainie przygotowania do organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - Euro 2012 - sprzyjają rozwojowi branży hotelarskiej. W celu zapewnienia odpowiedniej ilości miejsc noclegowych, tworzone są nowe i modernizowane - istniejące obiekty hotelowe. Z myślą o tym segmencie rynku swą ofertę w zakresie systemów VRF wzbogaciła firma Mitsubishi Heavy Industries (MHI), japoński producent układów klimatyzacyjnych o jednej z najbogatszych historii w branży klimatyzacyjnej.Bogatą gamę jednostek wewnętrznych układu VRF KX6 MHI uzupełnił nowy typ jednostki kanałowej FDUH dedykowany w szczególności do rozwiązań hotelowych.
Jednostka ta posiada 3 modele o zakresie mocy chłodniczych: 2,2 kW, 2,8 kW oraz 3,6 kW.
Jej kompaktowe wymiary (257x570x530 mm) pozwalają na montaż w przestrzeni podwieszonej sufitu w
pokojach hotelowych. Jest ona energooszczędna i lekka - jej waga to tylko 20 kg.
Jej wielką zaletą funkcjonalną jest możliwość doprowadzenia powietrza od spodu lub z tyłu urządzenia. Dodatkowo skrzynkę elektryczna oraz odprowadzenie skroplin można zaprojektować po obydwu stronach jednostki.
Jednostka ta charakteryzuje się ponadto bardzo niskim poziomem hałasu (27/30/33 dB(A)), który zapewnia bardzo cichą pracę i umożliwia komfortowy pobyt i odpoczynek w pokojach hotelowych.
Do indywidualnego sterowania nowymi jednostkami kanałowymi można wykorzystać nowy uproszczony sterownik przewodowy MHI typu RCH-E3.
W obiektach hotelowych niezbędna jest konieczność prostej obsługi sterownika przez gości hotelowych. Sterownik typu RCH-E3 spełnia idealnie te wymagania oferując jedynie niezbędne podstawowe funkcje urządzenia takie jak: Włącz/Wyłącz, wybór trybu pracy, nastawy temperatury oraz pracy wentylatora.


Sterownik ten jest intuicyjny i prosty w obsłudze a ilość jego przycisków jest ograniczona do niezbędnego minimum. Jest to rozwiązanie bardzo funkcjonalne pozwalające w razie potrzeby na sterowanie indywidualne 16 jednostkami wewnętrznymi poprzez wybranie numeru jednostki wewnętrznej z poziomu sterownika.
Dodatkowo funkcja automatycznego restartu umożliwia automatyczne wznowienie pracy jednostki wewnętrznej po zaniku napięcia lub włączeniu wyłącznika głównego hotelu.
Istnieje również możliwość sterowania nowymi jednostkami hotelowymi za pomocą standardowego sterownika przewodowego typu RC-E3 posiadającego dodatkowo programator tygodniowy, który może być udostępniony lub zablokowany z poziomu gościa hotelowego.
Więcej informacji technicznych na temat nowej generacji systemów KX6 Mitsubishi Heavy Industries można uzyskać na stronie internetowej www.mhi.info.pl.

Dalszy rozwój branży hotelarskiej w naszym kraju najbliższych latach oraz ewolucja systemów VRF, daje gwarancję poszerzania oferty urządzeń i systemów klimatyzacyjnych dla obiektów hotelowych oraz podnoszenia możliwości technicznych i konfiguracyjnych centralnych systemów klimatyzacji.
Jest to ważny segment rynku klimatyzacyjnego w Polsce, który wciąż będzie zyskiwał na znaczeniu i będzie on zajmował ważne miejsce w ofercie handlowej każdej firmy klimatyzacyjnej.


Opracował: mgr inż. Marcin Jurka ELEKTRONIKA S.A.
Źródło: http://www.elektronika-sa.com.pl/files/publications/09_MHI_FDUH.pdf


Źródło: ''